Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyroda pod ochroną

Katarzyna Wiązowska
Wymarzone miejsca dla miłośników dzikiej natury Karkonoski Park Narodowy, Głazy Krasnoludków, Stawy Milickie i Torfowisko pod Zieleńcem to tylko niektóre miejsca w regionie objęte specjalną ochroną po to, aby mogły ...

Wymarzone miejsca dla miłośników dzikiej natury

Karkonoski Park Narodowy, Głazy Krasnoludków, Stawy Milickie i Torfowisko pod Zieleńcem to tylko niektóre miejsca w regionie objęte specjalną ochroną po to, aby mogły się nimi cieszyć również następne pokolenia. Warto je odwiedzić nie tylko podczas wakacji

W regionie znajdują się dwa parki narodowe. Jednym z nich jest utworzony w 1957 roku Karkonoski Park Narodowy. Chroni on niepowtarzalny krajobraz starych gór z kopulastymi wzniesieniami Śnieżki i Wielkiego Szyszaka. Charakterystyczne dla tego miejsca są granitowe formy skalne, takie jak skałki Pielgrzymy i Słonecznik, a także rozległe torfowiska, ślady plejstoceńskiego zlodowacenia górskiego oraz układająca się piętrowo szata roślinna z wieloma niespotykanymi gdzie indziej gatunkami roślin.
Walory parku sprawiły, iż w 1992 ustanowiono tutaj Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karkonosze” o powierzchni 60 tys. ha, w skład którego wszedł też sąsiedni, czeski park narodowy Krkonose. Jego celem jest ochrona ekosystemów naturalnych, półnaturalnych, a także różnorodności biologicznej oraz prowadzenie badań naukowych.
Park Narodowy Gór Stołowych jest położony na terenie Sudetów Środkowych na północnym zachodzie Ziemi Kłodzkiej, przy granicy polsko-czeskiej. Zajmuje obszar ok. 63 km kw. Najwyższe wzniesienia: Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) i Skalniak (915 m n.p.m.). Oglądać można tu niezwykłe formy skalne o kształcie przypominającym budowle, maczugi, wielkie grzyby, zwierzęta i ludzi.

Dolnośląskie krasnoludki
Warto odwiedzić rezerwat przyrody nieożywionej Głazy Krasnoludków, znajdujący się niedaleko Krzeszówka w pobliżu Kamiennej Góry, z ciekawymi formami wietrzenia piaskowców. To zespół form skalnych o długości 1,2 km oraz szerokości 200 m. Zwietrzałe formy skalne piaskowca ciosowego o wysokości od 6 do 25 m przybrały niezwykłe kształty maczug i grzybów. Pełne są rozstępów i wysokich, wąskich szczelin. Zespół tych głazów stanowi część masywu Gór Stołowych. Oprócz fascynujących form skalnych, które przyciągają rzesze turystów, spotkać tu można liczne gatunki roślin i zwierząt, występujących tylko na tym obszarze.
Torfowiska, góry i jaskinie
W rezerwacie florystycznym Torfowisko pod Zieleńcem można oglądać reliktowe stanowiska roślin tundrowych. Ścisłą ochroną objęte są tu topieliska i północna część uroczyska Czarne Bagno. Można tu spotkać okazy takich gatunków, jak sosna błotna, brzoza karłowata, turzyce i mięsożerne rosiczki. Występują także rzadkie gatunki owadów.
Będąc w tym rejonie warto też wybrać się do Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Tam do największych atrakcji należy sam Masyw Śnieżnika, Jaskinia Niedźwiedzia z bogatą rzeźbą naciekową (malownicze stalaktyty, stalagmity i stalagnaty) i znaleziskami fauny plejstoceńskiej (znaleziono tu liczne szkielety niedźwiedzi jaskiniowych) oraz wodospad Wilczki, liczący 27 metrów.

Wyjątkowe jeziora
Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to największy tego rodzaju obszar chroniony w Polsce, obejmujący 87 040 ha. Z tego na terenie województwa wielkopolskiego leży 17 tys. ha, natomiast większa część – 70 040 ha – na terenie województwa dolnośląskiego w gminach Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Twardogóra, Trzebnica i Żmigród. Park powstał w 1996 roku. W skład obszaru chronionego Doliny Baryczy wchodzi również rezerwat Stawy Milickie. Został utworzony w 1963 roku na powierzchni 5324 ha, z czego dwie trzecie zajmują stawy, a pozostałą część przyległe lasy i pola. Dzięki istnieniu rezerwatu możliwa jest ochrona cennych i rzadkich gatunków ptaków oraz środowisk wodnych i błotnych, stanowiących miejsce ich gniazdowania, żerowania i odpoczynku. Istnieje tu zakaz polowań, choć jednocześnie na stawach prowadzona jest gospodarka rybacka. Poza tym regularnie odbywa tu lęgi 137 gatunków ptaków. Stawy Milickie należą do Living Lakes, czyli Żyjących Jezior. Jest to sieć 24 jezior odznaczających się znacznym bogactwem ekosystemów w skali świata. Na tej liście znajdują się również Bajkał, Balaton i Jezioro Wiktorii. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto