Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemków: Była prezes banku i członkowie zarządu zatrzymani. Straty na prawie 112 mln zł

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Straty to prawie 112 mln zł
Straty to prawie 112 mln zł KWP Wrocław
Cztery osoby podejrzane o wyrządzenie szkody majątkowej w wysokości prawie 112 mln zł zostały zatrzymane przez policję. Wśród nich jest była prezes Banku Spółdzielczego w Przemkowie oraz trzech członków zarządu.

Do zatrzymania doszło 29 września 2021 r.. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Wśród zatrzymanych osób jest była prezes banku w Przemkowie oraz troje członków zarządu. Mowa o Janinie P. oraz: Teresie U., Annie M. i Markowi B.

Podejrzani są oni o to, że do 30 czerwca 2018 r. w Przemkowie wspólnie i w porozumieniu wyrządzili szkodę majątkową w wielkich rozmiarach polegającą na tym, że będąc zobowiązanymi do zajmowania się sprawami majątkowymi i działalnością banku, poprzez m.in. nadużycie udzielonych im uprawnień, doprowadzili chociażby do zawierania umów kredytowych z trudnymi klientami bez przeprowadzenia oceny zdolności kredytowej, nieprawidłowej organizacji systemu zarządzania ryzykiem, sporządzenia nierzetelnej dokumentacji bankowej oraz nierzetelnych sprawozdań finansowych – informuje asp. szt. Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.



Czyny te miały doprowadzić do powstania szkody w wielkich rozmiarach w kwocie blisko 112 milionów złotych

Zobacz też

[polecane]22073879, 22074043[/polecane]

Jak dochodziło do przestępstwa?


Prokuratorskie zarzuty wobec zatrzymanych są długie. Śledczy przedstawiają jedną z metod, jaką mieli posługiwać się zatrzymani.

– Udzielano kolejnych kredytów klientom mającym problemy z terminowością spłat wcześniejszych zobowiązań wobec banku - w mechanizmie tzw. „rolowania kredytu,” czyli nowo udzielonym kredytem spłacano poprzedni kredyt. Księgi rachunkowe banku prowadzono wbrew przepisom Ustawy o rachunkowości, podając w tych księgach nierzetelne dane, co skutkowało miedzy innymi wykazywaniem zawyżonego wyniku finansowego banku. Podawano organom nadzoru bankowego nieprawdziwe dane dotyczące banku oraz jego klientów. Tworzono niedozwolone debety na rachunkach kredytobiorców w ten sposób, że ręcznie księgowano fikcyjne spłaty kredytu zgodnie z harmonogramem, powodując powstanie niedozwolonych debetów na rachunkach bieżących kredytobiorców, a następnie powstałe debety pokrywano kredytem pochodzącym z nowej umowy kredytowej – mówi Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowy prokuratury.


Decyzją Prokuratury Okręgowej w Legnicy, nadzorującej śledztwo, zastosowane zostały wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, dozoru policyjnego, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi. W sumie zabezpieczenie majątkowe wynosi ponad 1,6 miliona złotych.

Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do lat 10.

[przycisk_galeria]

[g]8486665[/g]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto