Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: Zamiana kary ograniczenia wolności na pozbawienie wolności

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross z Kancelarii Adwokackiej na Starym Mieście w Głogowie

Zgodnie z ustawą z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny karami, które może wymierzyć sąd wydając wyrok skazujący są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności. W dzisiejszym artykule zajmiemy się karą ograniczenia wolności.

Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, kara ograniczenia wolności trwa najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata, a wymierza się ją w miesiącach i latach. Kara ograniczenia wolności polega na: obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, bądź potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd. Obowiązek wykonywania nieodpłatnej pracy można orzec samodzielnie lub łącznie z potrąceniem wynagrodzenia. Oczywiście, w czasie odbywania kary ograniczenia wolności skazany nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu oraz ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary.

Dodatkowo wymierzając karę ograniczenia wolności, sąd może orzec świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, którego wysokość nie może przekroczyć 60 000 złotych lub następujące obowiązki: przeproszenia pokrzywdzonego, wykonywania ciążącego na nim obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby, wykonywania pracy zarobkowej, do nauki lub przygotowania się do zawodu, powstrzymania się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających, poddania się terapii uzależnień, poddania się terapii, w szczególności psychoterapii lub psychoedukacji, uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych, powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, powstrzymania się od kontaktowania się z pokrzywdzonym lub innymi osobami w określony sposób lub zbliżania się do pokrzywdzonego lub innych osób.

Nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne jest wykonywana w wymiarze od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym. Potrącenie wynagrodzenia za pracę może być natomiast orzeczone wobec osoby zatrudnionej. W okresie, na jaki zostało orzeczone potrącenie, skazany nie może rozwiązać bez zgody sądu stosunku pracy.

Jeżeli natomiast skazany uchyla się od odbywania kary ograniczenia wolności, sąd zarządza, a jeżeli uchyla się on od świadczenia pieniężnego lub obowiązków, o których mowa powyżej, sąd może zarządzić wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności. W razie gdy skazany wykonał część kary ograniczenia wolności, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności w wymiarze odpowiadającym karze ograniczenia wolności pozostałej do wykonania, przyjmując, że jeden dzień zastępczej kary pozbawienia wolności jest równoważny dwóm dniom kary ograniczenia wolności.

Zastępcza kara pozbawienia wolności nie jest czynnikiem wzmagającym dolegliwość kary orzeczonej za przestępstwo, lecz środkiem zapewniającym efektywne jej wykonanie. Gwarancją takiego stanu rzeczy ma być również możliwość uwolnienia się od wspomnianej kary zastępczej w każdym czasie. Przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie wstrzymania wykonania kary zastępczej decydujące znaczenie powinna mieć ocena postawy skazanego, która uznana została za uchylanie się od odbywana kary ograniczenia wolności, świadczenia lub orzeczonych obowiązków, rozmiary i formy tego uchylania się. Nie bez znaczenia powinna też być ocena właściwości i warunków osobistych skazanego. Chodzi więc o prognozowanie, na ile realne jest podjęcie przez skazanego wykonywania pracy społecznie użytecznej.

Wielkie archiwum porad prawnych

Adwokat Kamil Gross przygotował dla czytelników Tygodnika Głogowskiego już blisko 100 materiałów dotyczących różnych zagadnień związanych z prawem. Można wśród nich znaleźć informacje o prawie spadkowym, alimentach, opiece nad dziećmi czy też prawu do posiadania broni. Wielkie archiwum z poradami prawnymi znajdziecie w materiale POD TYM LINKIEM. Sprawdźcie archiwum porad prawnych, może trafi się tam interesująca Was kwestia?

Masz pytanie do adwokata?

W archiwum nie znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania z dziedziny prawa? Napiszcie nam jaka tematyka Was interesuje. Może jeden z kolejnych materiałów będzie dotyczył właśnie tego?

Piszcie swoje propozycje na mail: [email protected]. W tytule maila dodajcie „Porady prawne - Głogów”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto