Prawnik wyjaśnia: Wymeldowanie osoby z adresu zamieszkania

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Porady prawne
Porady prawne Kacper Chudzik
Udostępnij:
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross z kancelarii adwokackiej w Głogowie. Oto kolejny materiał przygotowany przez niego.

Co zrobić, gdy zameldowana pod adresem stanowiącego naszą własność lokalu mieszkalnego osoba wyprowadziła się, lecz nie dokonała wymeldowania? W pierwszej kolejności należy podkreślić, że fakt zameldowania pod danym adresem nie rodzi żadnych uprawnień majątkowych względem danej nieruchomości, ani też uprawnień do jej zajmowania. Jest to tylko czynność administracyjno-prawna. Kwestie meldunkowe reguluje ustawa o ewidencji ludności.

Zgodnie z art. 33 ust. 1 tej ustawy obywatel polski, który opuszcza miejsce pobytu stałego albo opuszcza miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu obowiązany jest wymeldować się. Konieczną przesłanką wymeldowania się jest opuszczenie miejsca pobytu, a więc zaistnienie okoliczności faktycznej. Opuszczenie miejsca zameldowania powinno być rozumiane w ten sam sposób: jako zerwanie więzi z tym miejscem, przede wszystkim przez rezygnację z zamieszkiwania w nim. W takim ujęciu opuszczenie miejsca pobytu ma wymiar faktyczny, czyli oznacza nieprzebywanie w tym miejscu. Zacytowany art. 33 ust. 1 ww. ustawy odnosi się do wymeldowania, którego dokonuje sam zainteresowany. Artykuł 35 ustawy wskazuje natomiast na przesłanki wydania przez właściwy organ administracyjny decyzji o wymeldowaniu. Podstawą do wydania decyzji o wymeldowaniu jest opuszczenie lokalu i niedopełnienie obowiązku wymeldowania się. Wymeldowanie z pobytu stałego będzie oparte na stwierdzeniu, że osoba zameldowana w miejscu pobytu opuściła je oraz że miała wolę takiego działania. Katalog takich sytuacji jest otwarty. Ocena charakteru opuszczenia lokalu nie może odrywać się od realiów konkretnej sprawy. Okoliczności faktyczne, a niekiedy nawet prawne, muszą prowadzić do wniosku, że faktyczne opuszczenie lokalu nastąpiło, mimo że osoba nie miała woli przeniesienia miejsca swoich spraw życiowych (Czarnik Zbigniew, Maciejko Wojciech, Zaborniak Paweł, Ustawa o ewidencji ludności. Komentarz, wyd. II Opublikowano: WK 2016).

Z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy nieruchomością lokalową lub budynkową rozporządza podmiot mający do niej tytuł prawny, a osoba zameldowana - korzystająca z niej, nawet w ramach określonego tytułu prawnego - twierdzi, że nie ma zamiaru opuszczenia lokalu. Wówczas brak zgody właściciela lokalu lub budynku na dalsze zameldowanie osoby oraz niemożność przeciwstawienia przez zameldowanego prawa (roszczenia) do przebywania w lokalu musi być traktowane jako opuszczenie lokalu dające podstawę do wymeldowania. Wniosek taki jest naturalną konsekwencją wynikającą z prawa szerszego, np. własności lub innego prawa rzeczowego.

Zameldowanie konkretnej osoby w lokalu „nie jest źródłem powstania jakichkolwiek praw majątkowych do lokalu [...]. Od właścicieli nie można bowiem wymagać, aby zezwalali na zamieszkiwanie w nim obcej osoby [...]” (por. wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 września 2008 r., II SA/Sz 480/08, LEX nr 523944). Postępowanie meldunkowe wiąże się z faktem przebywania (nieprzebywania) osoby w lokalu, a nie z możliwością potwierdzenia tej okoliczności przez osobę dysponującą tytułem prawnym do lokalu (wyrok NSA z dnia 18 marca 2010 r., II OSK 503/09, LEX nr 597650). Dla aktu rejestracji, jakim jest zameldowanie, nie mają znaczenia takie okoliczności, jak próba zamieszkania w lokalu i jej uniemożliwienie przez osoby trzecie. Skoro zameldowanie ma potwierdzać pobyt danej osoby w lokalu, to osoba występująca o zameldowanie powinna zamieszkiwać w lokalu przed zameldowaniem (wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2010 r., II OSK 627/09, LEX nr 597733). Zameldowanie polega na stwierdzeniu przez właściwy organ faktu przebywania osoby w konkretnym lokalu przez oznaczony czas.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 7 marca 2019 r., III SA/Gd 16/19, LEX nr 2639739 wskazał, że dla zaistnienia przesłanki opuszczenia miejsca stałego pobytu konieczne jest, aby fizycznemu przebywaniu osoby w innym miejscu towarzyszył zamiar stałego związania się z nowym miejscem, urządzenia w nim swego trwałego centrum życiowego. Dla oceny zamiaru istotne znaczenie ma z kolei to, czy okoliczności faktyczne potwierdzają wolę osoby, czy też pozostają z nią w sprzeczności. Rezygnacja z przebywania w określonym lokalu może przy tym nastąpić w sposób wyraźny - poprzez złożenie oświadczenia woli, jak również w sposób domniemany - poprzez zachowanie, które nie wyraża woli stałego przebywania w miejscu, w którym dotychczas koncentrowały się sprawy życiowe danej osoby. W wyroku z dnia 30 marca 2017 r., IV SA/Po 1033/16, LEX nr 2277673 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, iż ewidencyjny charakter decyzji o wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego powoduje, że decyzja taka nie rozstrzyga o prawie do zajmowania lokalu mieszkalnego. Instytucja zameldowania nie przesądza o prawie do lokalu ani o uprawnieniu do przebywania w nim, które to uprawnienie jest pochodną tytułu prawnego do lokalu. Uprawnień tych można dochodzić w razie sporu na drodze postępowania przed sądem powszechnym.

Postępowanie meldunkowe ma na celu potwierdzenie rzeczywistego stanu faktycznego, tj. rzeczywiste przebywanie danej osoby w lokalu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 11 lutego 2021 r., II SA/Po 204/20, LEX nr 3156666 wskazał, że „miejsce pobytu stałego danej osoby to miejsce, w którym osoba ta realizuje swoje podstawowe funkcje życiowe: nocuje tam, spożywa posiłki, wypoczywa, przechowuje rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania, takie jak odzież, żywność, przyjmuje tam wizyty członków rodziny, znajomych itp.”.

Wielkie archiwum porad prawnych

Adwokat Kamil Gross przygotował dla czytelników Tygodnika Głogowskiego już blisko 100 materiałów dotyczących różnych zagadnień związanych z prawem. Można wśród nich znaleźć informacje o prawie spadkowym, alimentach, opiece nad dziećmi czy też prawu do posiadania broni. Wielkie archiwum z poradami prawnymi znajdziecie w materiale na naszej stronie internetowej pod adresem glogow.naszemiasto.pl. Sprawdźcie archiwum porad prawnych, może trafi się tam interesująca Was kwestia?

LINK DO ARCHIWUM

Masz pytanie do adwokata?

W archiwum nie znaleźliście odpowiedzi na nurtujące Was pytania z dziedziny prawa? Napiszcie nam jaka tematyka Was interesuje. Może jeden z kolejnych materiałów będzie dotyczył właśnie tego?

Piszcie swoje propozycje na mail: [email protected] W tytule maila dodajcie „Porady prawne - Głogów”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Razor

Razor E100S Power Core Czerwona

1 499,00 zł947,99 zł-37%
miejsce #2

Sencor

Sencor SCOOTER TWO 2021

2 548,75 zł1 999,00 zł-22%
miejsce #3

Xiaomi

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 2022 Czarny

2 499,00 zł2 095,00 zł-16%
miejsce #4

Joyor

Joyor Y6-S Czarny Z Siedzeniem

3 750,00 zł3 320,00 zł-11%
miejsce #5

Motus

Motus Pro 10 2022

4 999,00 zł4 799,00 zł
miejsce #6

Motus

Motus Pro 10 Sport 2021

6 999,99 zł6 699,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Spotkanie przywódców ws. elektrowni w Zaporożu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie