reklama

Prawnik wyjaśnia: Przemoc seksualna a przepisy prawa

Kamil Gross
Naszym czytelnikom przepisy prawne objaśnia adwokat Kamil Gross.

Przemoc seksualna to zachowanie polegające na zmuszeniu kogoś do poddania się czynnościom o charakterze seksualnym bez zgody. Przemoc seksualna może przybierać różne formy. Większość przejawów przemocy seksualnej jest w Polsce przestępstwem, a osoby, które doznały przemocy seksualnej podlegają ochronie prawnej.

Jeżeli ktoś zmusza inną osobę do kontaktu seksualnego używając groźby lub przemocy, to znaczy, że popełnia przestępstwo zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności. Karalne są również inne zachowania naruszające sferę seksualną człowieka, takie jak doprowadzenie do kontaktu seksualnego poprzez wykorzystanie bezradności innej osoby, doprowadzenie do kontaktu seksualnego poprzez nadużycie zależności lub wykorzystanie krytycznego położenia innej osoby, doprowadzenie do kontaktu seksualnego poprzez nadużycie zaufania lub udzielenie mu korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy.

Polski Kodeks karny w szczególny sposób chroni dzieci do 15-tego roku życia przed przemocą seksualną. Jeżeli sprawca dopuszcza się zgwałcenia dziecka poniżej 15-tego roku życia podlega karze pozbawienia na czas nie krótszy niż 3 lata. Czyn taki stanowi więc nie występek, a zbrodnię. W sprawach o zbrodnie już w pierwszej instancji orzeka sąd okręgowy. Przestępstwem jest obcowanie płciowe z dzieckiem do lat 15, dopuszczanie się wobec dziecka do lat 15 innej czynności seksualnej, doprowadzanie dziecka do lat 15 do poddania się innym czynnościom seksualnym lub do ich wykonywania, prezentowanie dziecku do lat 15 materiałów pornograficznych bądź wykonywania aktów seksualnych w jego obecności w celu doprowadzenia do własnego zaspokojenia seksualnego lub zaspokojenia seksualnego innej osoby.

Przez czynność seksualną rozumie się naruszenie sfery seksualnej dziecka, które polegać może m.in. na dotykaniu ciała dziecka, w szczególności narządów płciowych i innych intymnych części ciała, doprowadzaniu dziecka do dotykania intymnych części ciała lub narządów płciowych innej osoby, wkładaniu przedmiotów lub części ciała do ust, pochwy lub odbytu dziecka. Do naruszenia sfery seksualnej dziecka może dojść pod pozorem neutralnego zachowania, takiego jak zabawa, ochrona czy okazanie uczuć.

Problemem przemocy seksualnej wobec dzieci zajął się Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania. Działając w ramach Projektu: „Prawa dla ofiar przemocy seksualnej: nowe podejście systemowe. Wszechstronne usługi informacyjne, szkolenia i działania” współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej PROGRESS (2007-2013) Pełnomocnik wydał informator dla rodziców i opiekunów, w którym m.in. zawarte są wskazówki jak uchronić swoje dziecko przed przemocą seksualną. Pełnomocnik podkreśla, że należy pamiętać o rozmowie z dzieckiem. Edukowanie dziecka na temat kwestii związanych ze sferą seksualną oraz potencjalnych zagrożeń to kluczowy element ochrony przed przemocą seksualną.

Dziecku należy uświadomić, że istnieje „zły” i „dobry” dotyk i nikt nie ma prawa dotykać intymnych części jego ciała. Należy wyjaśnić różnice między właściwym a niewłaściwym zachowaniem, powiedzieć dziecku, że ma ono prawo powiedzieć „nie” również w stosunku do osoby starszej czy dorosłej. Trzeba podkreślać i budować zaufanie oraz poczucie bezpieczeństwa dziecka w taki sposób, aby nie bało się i nie wstydziło powiedzieć o sytuacjach, w których mogło dojść do naruszenia jego strefy intymnej. Potrzebne jest również ustalenie z dzieckiem bezpiecznych zasad korzystania z internetu. Reakcje na przemoc seksualną mogą być bardzo różne i mogą przejawiać się m.in. utrzymującymi się objawami zwiększonego pobudzenia psychicznego (lękliwość, problemy z zasypianiem i koncentracją, wycofanie, nadmierna czujność lub agresja, moczenie w nocy, płaczliwość), dolegliwościami fizycznymi, w szczególności w okolicach narządów płciowych lub odbytu, opisywaniem, rysowaniem lub odgrywaniem zachowań seksualnych niepasujących do wieku i rozwoju dziecka, unikaniem kontaktu z konkretnymi osobami, pojawieniem się w posiadaniu dziecka zabawek, pieniędzy, ubrań lub słodyczy niewiadomego pochodzenia.

Jeżeli wiesz lub podejrzewasz, że dziecko padło ofiarą przemocy seksualnej, Twoim obowiązkiem jest to zgłosić. W tym celu można skontaktować się z najbliższą jednostką policji, prokuraturą, sądem do spraw rodzinnych i nieletnich. Jeżeli dziecko wymaga pomocy medycznej, należy udać się z nim do lekarza pierwszego kontaktu, przychodni albo szpitala, gdzie udzielą mu odpowiedniej pomocy i pomogą zgłosić sprawę policji lub prokuraturze. Pracownicy służby medycznej mają obowiązek zgłaszania wszystkich przypadków przemocy seksualnej.

Przemoc seksualna jest wydarzeniem traumatycznym i silnie obciążającym psychicznie. Każdy na takie wydarzenie może reagować inaczej, a uczucia i stan psychiczny mogą się ciągle zmieniać. U osób, które doznały przemocy seksualnej, często pojawiają się natrętnie powracające myśli o wydarzeniu, stany lękowe, poczucie winy oraz różnego rodzaju somatyzacje (objawy fizyczne na tle psychicznym).

Nic nie usprawiedliwia przemocy seksualnej. Jest ona przestępstwem, a sprawca przemocy jest przestępcą, który powinien ponieść odpowiedzialność za to, co zrobił. Nie należy też winić osoby, która doznała przemocy, to sprawca jest winny.

Źródło: Informator dla rodziców i opiekunów wydany przez Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania wydany w ramach Programu na rzecz zatrudnienia i solidarności społecznej PROGRESS (2007-2013).

Żłobki tylko dla szczepionych

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3