Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: Odpowiedzialność za długi spadkowe

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross z kancelarii adwokackiej na Starym Mieście w Głogowie.

Wielu klientów boryka się z problemem odziedziczonych długów spadkowych. Często mamy do czynienia z sytuacjami, w których nie znamy nawet zmarłego członka naszej rodziny, a tym bardziej nie znamy jego sytuacji majątkowej. Nie wiemy czy w chwili śmieci był zadłużony. Wskutek natomiast złożenia przez bliższych spadkobierców oświadczeń o odrzuceniu spadku, zostajemy powołani do spadku. Co w takiej sytuacji zrobić?

Kodeks cywilny w przypadku powołania do dziedziczenia daje nam trzy rozwiązania. Pierwsze z nich to proste przyjęcie spadku. Zgodnie z art. 1031 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej „k.c.”) w razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. Drugim rozwiązaniem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. Trzecim rozwiązaniem jest odrzucenie spadku. W dzisiejszym Artykule zajmę się przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zgodnie z art. 10311 § 1 k.c. spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza może złożyć w sądzie albo przed notariuszem wykaz inwentarza. Wykaz inwentarza składany przed notariuszem zostaje objęty protokołem. Wykaz inwentarza może zostać złożony wspólnie przez więcej niż jednego spadkobiercę. W wykazie inwentarza z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku. W razie ujawnienia po złożeniu wykazu inwentarza przedmiotów należących do spadku lub długów spadkowych pominiętych w wykazie inwentarza składający wykaz uzupełnia go. Wykaz inwentarza składany w sądzie sporządza się według ustalonego w drodze rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości wzoru.

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Tak jest od 18 października 2015 r. Przed tą datą brak oświadczenia spadkobiercy w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania oznaczało proste przyjęcie spadku. Należy pamiętać, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku nie może być odwołane. Składa się je przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Również pełnomocnictwo do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku powinno być pisemne z podpisem urzędowo poświadczonym.

Od 18 października 2018 r. niezłożenie w terminie 6 miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku oświadczenia spadkowego oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W takim przypadku należy sporządzić wykaz inwentarza po to, aby odpowiadać jedynie do wartości ustalonego w wykazie inwentarza stanu czynnego spadku. Niektórzy Klienci pytają o to, czy dokonanie działu spadku, w którym spadkobierca zrzeknie się swojego udziału spadkowego na rzecz innego spadkobiercy uwolni ich od odpowiedzialności za długi spadkowe. Otóż nie. Jest to błędne zapatrywanie. Orzecznictwo sądów powszechnych rozstrzygnęło dostatecznie to zagadnienie. I tak np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 18 sierpnia 2020 r., I SA/Bd 352/20 wskazał, iż odpowiedzialności za długi spadku nie zmienia fakt dokonania działu spadku, w wyniku którego strona nie uzyskała żadnej korzyści, albowiem spadkobiercy odpowiadają za długi spadku do wysokości udziału w spadku, a nie do wartości otrzymanych przysporzeń. Podobnie Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 czerwca 2019 r., I

ACa 273/18 stwierdził, że ograniczenie odpowiedzialności do wartości stanu czynnego spadku, o którym mowa w art. 1031 § 2 k.c. jest określane jako odpowiedzialność pro viribus hereditatis. Spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem (spadkowym i osobistym), ale tylko do określonej wartości. Wyczerpanie sumy wyznaczającej granice odpowiedzialności pro viribus hereditatis w zasadzie zwalnia spadkobiercę od dalszej odpowiedzialności.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, jak wynika z art. 1031 § 2 k.c., wywołuje skutek prawny polegający na ograniczeniu odpowiedzialności spadkobierców zmarłego dłużnika tylko do czynnej wartości masy spadkowej ustalonej w sporządzonym spisie inwentarza. Wartość składników, które były aktywami w majątku zmarłego, wyznacza kwotową granicę odpowiedzialności z tytułu dziedziczenia. Na określenie podanej granicy nie ma żadnego wpływu ani wielkość zobowiązań, które nie zostały spłacone przez spadkodawcę za życia, ani tym samym poziom, do którego zostały one zaspokojone po jego śmierci.

Zobacz również: Porady prawne - To może wam się przydać! Wielkie archiwum porad prawnika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto