Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik wyjaśnia: BTE a egzekucja i przedawnienie

Kamil Gross
Naszym czytelnikom doradza adwokat Kamil Gross.

W tym artykule poruszymy kwestie dotyczące windykacji należności. Wielu z nas spotkało się z różnego rodzaju formami windykacji należności, w tym także coraz bardziej pomysłowymi, a czasami bulwersującymi takimi, jak np. ukrywanie wezwań do zapłaty pomiędzy kolorowymi stronami gazety zawiniętej w foliowy worek. Dzieję się tak, ponieważ powszechną praktyką różnorakich podmiotów zajmujących się windykacją należności pieniężnych jest odkupowanie wierzytelności w drodze zawierania umów cesji wierzytelności, od Banków. Umowy cesji wierzytelności to nic innego jak umowy przeniesienia wierzytelności, a więc z reguły ich sprzedaży przez cendenta - wierzyciela na cesjonariusza - nabywcę, którym często jest firma windykacyjna. Cesja to przejście uprawnień na inny podmiot. Jeżeli otrzymamy korespondencję z firmy windykacyjnej, sądu, w tym sądu elektronicznego, którym jest Sąd Rejonowy w Lublinie XVI Wydział Cywilny, lub komornika sądowego, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na dokument, na podstawie którego nowy wierzyciel - firma windykacyjna, dochodzi od nas roszczeń.

Taki dokument w nomenklaturze prawniczej nosi nazwę tytułu wykonawczego. Tytułem wykonawczym może być np. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, któremu sąd nadał klauzulę wykonalności lub bankowy tytuł egzekucyjny, któremu sąd nadał klauzulę wykonalności. Szczególną uwagę należy zwrócić właśnie na ten ostatni dokument. Jeżeli bowiem zaciągnęliśmy kredyt lub pożyczkę w Banku, której następnie nie spłaciliśmy, to najprawdopodobniej Bank wypowiedział taką umowę, a następnie wystawił bankowy tytuł egzekucyjny. Bankowy tytuł egzekucyjny po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności mógł stanowić podstawę do wszczęcia przeciwko dłużnikowi (kredytobiorcy) postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika sądowego. Jeżeli firma windykacyjna kupiła wierzytelność, w stosunku do której Bank wystawił bankowy tytuł egzekucyjny (tzw. BTE), to firma windykacyjna nie ma prawa skierować sprawy od razu do egzekucji komorniczej. Musi uprzednio wystąpić do sądu z nowym powództwem o zapłatę i dopiero po wydaniu przez sąd tytułu egzekucyjnego (np. wyroku, nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym,) i nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności, może wystąpić do komornika sądowego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Dzieje się tak dlatego, że nabywca wierzytelności (cesjonariusz), niebędący bankiem, nie może kontynuować egzekucji wszczętej przez bank, ponieważ w postępowaniu egzekucyjnym nie ma zastosowania art. 192 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa objętych sporem nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy. Skoro przepis ten nie ma zastosowania w egzekucji to cesjonariusz (firma windykacyjna) nie może kontynuować egzekucji wszczętej przez bank. Powyższa zasada ma także inny doniosły skutek.

A mianowicie skoro BTE nie uprawnia cesjonariusza niebędącego bankiem ani do kontynuacji ani do wszczęcia egzekucji, to taki podmiot - firma windykacyjna nie może również powołać się na skutek wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez bank w postaci przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia.

W przypadku bowiem wierzytelności objętej bankowym tytułem egzekucyjnym sytuacja prawna cesjonariusza kształtuje się odmiennie od sytuacji prawnej nabywcy wierzytelności objętej innym tytułem wykonawczym. Nie można bowiem tracić z pola widzenia, iż uprawnienie do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego przysługiwało jedynie bankom i tylko na ich rzecz mogła być nadana klauzula wykonalności, natomiast nadanie klauzuli na rzecz cesjonariusza niebędącego bankiem nie było dopuszczalne. W takich przypadkach należy więc sprawdzić, czy termin przedawnienia roszczenia już nie upłynął. Jeżeli upłynął, możemy odmówić firmie windykacyjnej zapłaty dochodzonej przez nią wierzytelności, a w przypadku, gdy firma taka wystąpi do sądu z powództwem o zapłatę, powinniśmy podnieść zarzut przedawnienia roszczenia, co może doprowadzić do oddalenia powództwa i uwolnienia nas od długu.

Ważnym jest również, aby sprawdzić czy czasami Bank, który sprzedał wierzytelność firmie windykacyjnej, nie prowadzi w dalszym ciągu przeciwko nam postępowania egzekucyjnego. Niestety takie przypadki nie należą wcale do rzadkości.

Jeżeli taka sytuacja nas dotknie, powinniśmy wystąpić z powództwem przeciwko Bankowi o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego np. w postaci bankowego tytułu egzekucyjnego. Powództwo takie wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Jeżeli egzekucji jeszcze nie wszczęto, powództwo wytacza się według właściwości ogólnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto