Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawnik Kamil Gross wyjaśnia, czym jest dozór elektroniczny

Redakcja
Adwokat Kamil Gross
Adwokat Kamil Gross
O tym, czym jest dozór elektroniczny i kiedy można go zastosować, a co go wyklucza wyjaśnia adwokat Kamil Gross.

Dozór elektroniczny jest to kontrola zachowania skazanego przy użyciu środków technicznych. W systemie dozoru elektronicznego można kontrolować przebywanie przez skazanego w określonych dniach tygodnia i godzinach we wskazanym przez sąd miejscu, bieżące miejsce pobytu skazanego oraz zachowywanie przez skazanego określonej minimalnej odległości od osoby wskazanej przez sąd. W systemie dozoru elektronicznego można wykonywać także karę pozbawienia wolności. W tym celu należy złożyć wniosek do właściwego sądu penitencjarnego. Właściwym sądem penitencjarnym jest ten, w którego okręgu przebywa osoba skazana. Jeżeli skazany przebywa np. w Głogowie, to sądem właściwym będzie Sąd Okręgowy w Legnicy Wydział III Karny Sekcja Penitencjarna.

Kara może być wykonywana w systemie dozoru elektronicznego jedynie wówczas, gdy pozwalają na to warunki techniczne obejmujące w szczególności liczbę oraz zasięg dostępnych nadajników i rejestratorów oraz możliwości organizacyjne ich obsługi. Jeżeli skazany zamieszkuje wspólnie z inną osobą lub osobami pełnoletnimi, warunkiem rozpoczęcia dozoru stacjonarnego jest uprzednia pisemna zgoda tych osób złożona do sądu, obejmująca także umożliwienie podmiotowi dozorującemu przeprowadzanie czynności kontrolnych. Sąd penitencjarny ma prawo zarządzić, aby kurator sądowy ustalił, w drodze zebrania informacji, czy skazany zamieszkuje wspólnie z inną osobą lub osobami pełnoletnimi, a jeżeli tak, to nakazać uzyskanie danych personalnych tych osób. Kurator pouczy takie osoby o warunkach wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego oraz konsekwencjach, jakie wynikają z jej wykonywania dla osób zamieszkujących ze skazanym. Kurator sądowy ustali także warunki rodzinne oraz socjalno-bytowe, w których zamieszkuje skazany, w zakresie niezbędnym do prawidłowego wykonania kary w systemie dozoru elektronicznego. Należy pamiętać, że w przypadku wyrażenia przez domowników zgody na zamieszkiwanie wspólnie ze skazanym odbywającym karę w systemie dozoru elektronicznego, zgoda taka nie może zostać odwołana po udzieleniu przez sąd zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w tym systemie.

Rozpoczęcie wykonywania dozoru elektronicznego następuje z dniem, w którym wobec skazanego uruchomiono środki techniczne niezbędne do wykonywania kary w tym systemie. Sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku oraz jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary, skazany posiada określone miejsce stałego pobytu, a osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę, o której była mowa powyżej. Ponadto odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie mogą stać na przeszkodzie warunki techniczne. Skazanemu, który nie rozpoczął wykonywania kary w zakładzie karnym, można udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego w zakładzie karnym. Możliwe jest też udzielenie zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego po rozpoczęciu przez skazanego odbywania kary w zakładzie karnym. Musi za tym przemawiać dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego.

Wniosek o wyrażenie przez sąd penitencjarny zgody na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego może złożyć sam skazany lub jego obrońca, a ponadto także prokurator, sądowy kurator zawodowy lub dyrektor zakładu karnego. Wniosek musi zostać złożony na piśmie. Powinien zawierać uzasadnienie sporządzone zgodnie z wymogami Kodeksu karnego wykonawczego. Do wniosku należy załączyć zgodę domowników

skazanego. Sąd penitencjarny wydaje postanowienie w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku. Jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego dotyczy skazanego, który odbywa już karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym, posiedzenie sądu penitencjarnego odbywa się w tym zakładzie, w którym skazany przebywa. W takim przypadku sąd penitencjarny wysłucha przedstawiciela administracji zakładu karnego co do celowości udzielenia zezwolenia. Udział prokuratora w posiedzeniu o udzielenie zezwolenia jest obowiązkowy. Przed wydaniem postanowienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sąd penitencjarny ustala, czy na przeszkodzie udzieleniu zezwolenia nie stoją warunki techniczne. W tym celu sąd żąda nadesłania informacji od podmiotu dozorującego. Jeżeli udzieleniu zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego stoją na przeszkodzie warunki techniczne, sędzia penitencjarny pozostawia wniosek bez rozpoznania. Przed wydaniem postanowienia o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sąd penitencjarny wysłuchuje skazanego lub jego obrońcę, a także sądowego kuratora zawodowego, jeżeli składał wniosek o zezwolenie. W postanowieniu o udzieleniu skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sąd penitencjarny określi miejsce, czas, rodzaj lub sposób wykonywania nałożonych na skazanego obowiązków oraz rodzaj podlegających zainstalowaniu środków technicznych, a także wyznaczy termin i określi sposób zgłoszenia przez skazanego podmiotowi dozorującemu gotowości do zainstalowania rejestratora stacjonarnego lub przenośnego lub nadajnika. Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego jest wolny od opłat sądowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawnik Kamil Gross wyjaśnia, czym jest dozór elektroniczny - Głogów Nasze Miasto

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto