Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznajcie Dziadoszan z okolic Głogowa. Dzięki nim historia ożywa na nowo [ZDJĘCIA, FILM]

Klaudia Żarczyńska
Klaudia Żarczyńska
Ekipa miłośników historii odtwarza dawne zwyczaje i obrzędy Słowian. Wybudowali chatę Dziadoszan w Kotowicach (powiat głogowski). W planach mają rozbudowę słowiańskiej zagrody.

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Dziadoszanie” powstało w 2014 roku, gdy na pomysł jego utworzenia wpadł Rafał Bilski z Kotowic. Członkowie grupy odtwarzają plemię Słowian z okresu VIII-X wieku. Stowarzyszenie działa zarówno na polu rekonstrukcji historycznej, jak i edukacji - pokazując sposób życia naszych przodków. Zajmują się oni organizowaniem warsztatów rękodzieła dawnego dla młodzieży i dzieci, rekonstrukcją obrządków słowiańskich, pokazami walk, strzelaniem z łuku czy też dawnymi tańcami. W swej działalności próbują nawiązać do żyjącego na tych ziemiach plemienia Dziadoszan.

Od początku istnienia „Dziadoszanie” zajmują się organizowaniem imprezy plenerowej „Nocy Kupały w Kotowicach. W 2015 roku wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Białołęce stowarzyszenie wzięło udział w realizacji projektu budowy chaty zrębowej w rodzimej miejscowości.

– Posłużyła ona w następnym roku do poprowadzenia, wraz z Witoldem Łuczyńskim z grupy Cives Glogoviae, aż 1253 warsztatów z dawnego rzemiosła dla dzieci i młodzieży z gminy Pęcław – mówi Dawid Kobiela.

W tym roku stowarzyszenie podpisało umowę z gminą Pęcław o użyczenie ziemi na której stoi chata wojów w Kotowicach. W oparciu o nią grupa chce zaangażować się w rozbudowę zagrody słowiańskiej. Budowla ta ma pełnić rolę zaplecza pod przyszłe warsztaty i zajęcia dla młodzieży oraz imprezy plenerowe. Wszystko to ma nawiązywać do słowiańskiej kultury i obrzędów religijnych.

W ramach projektu grantowego Lokalnej Strategii Rozwoju LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich" ekipa historyczna otrzymała dofinansowanie na zakup sprzętu w ramach zadania „Dziadoszanie z Czarnego Zakątka Krainy Łęgów Odrzańskich”.

– Dzięki temu dofinansowaniu mogliśmy zakupić sprzęt potrzebny do udziału w wielu imprezach rekonstrukcyjnych – mówi Rafał Bilski.

Grupa zakupiła pełne wyposażenie kuchenne, kosze wiklinowe, skrzynie, namiot, sprzęt bojowy dla czterech wojów, oraz stroje dla większości członków. To pozwoliło uczestniczyć „Dziadoszanom” w tegorocznym wyjeździe na inscenizację bitwy pod Cedynią, która była realizowana podczas Cedyńskich Spotkań z Historią. Wszelki zamówiony sprzęt, stowarzyszenie starało się opierać na znaleziskach archeologicznych z okolicznych grodzisk takich jak Popęszyce, Gostyń, Orsk, Przedmoście czy Obiszów.

– W trakcie projektu pozyskaliśmy także czworo nowych członków z Kotowic i Leszkowic – dodaje prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Dziadoszanie”.

W skład stowarzyszenia wchodzi 12 osób, między innymi: z Kotowic - Rafał Bilski (prezes), z Głogowa - Dawid Kobiela, Jakub Pyrsz i Mikołaj Walczak, z Wrocławia - Wojciech Przybylski. Stowarzyszenie można spotkać na takich wydarzeniach jak: wiosenne Jare Gody, letnia Noc Kupały - oba organizowane we wsi Kotowice, Cedyńskie Spotkania z Historią, Obrona Głogowa oraz wielu innych mniejszych i większych imprezach rekonstrukcyjnych w okolicy i kraju. W Przyszłym roku drużyna jedzie na Słowacki Utgard.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto