Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POWIAT WĄGROWIECKI - Czas na grzyby

AS
Do lasu wyruszyli już pierwsi grzybiarze. Biorąc pod uwagę, że na wzrost grzybów mają wpływ m.in. takie czynniki jak opady, ostatnie dni to prawdziwe żniwa dla zapalonych grzybiarzy. Optymalnym okresem na zbieranie grzybów jest czas od sierpnia do października – to właśnie wtedy znaleźć możemy prawie wszystkie gatunki grzybów i to w dużych ilościach.

Poza odpowiednim ubiorem, który nie powinien być w zbyt barwnych kolorach, zakrywający wszystkie partie ciała, należy zaopatrzyć się w krótki, ostry nożyk do obcinania zerwanych grzybów oraz wiklinowy kosz umożliwiający przepływ powietrza nie powodując ich zaparowania i robaczenia. Grzyby należy wykręcać z podłoża ruchem obrotowym w jednym kierunku, a następnie obciąć wystającą część z glebą i częściami grzybni. Każdy szanujący się grzybiarz wie, że w lesie powinno zachowywać się cicho i spokojnie, nie należy się też zbyt często nawoływać. Nie wolno w lesie palić ognia, papierosów czy rozpalać ognisk. Nie można łamać gałęzi i zrywać niektórych gatunków roślin. Auto należy pozostawić przed wejściem do lasu. Najczęściej występujące grzyby w naszych lasach to borowik szlachetny, koźlarz czerwony, podgrzybek brunatny, borowik maślak, koźlarz zwany też kozakiem wraz z rydzem, kania znana jako sowa. Do najpopularniejszych grzybiarskich terenów należą lasy w okolicach: Stołężyna, Sarbki, Rudej Koźlanki, Gołaszewa, Skoków oraz Niedźwiedziny i Rościnna. Już sama wyprawa na grzyby jest olbrzymia przyjemnością i sposobem na spędzenie czasu z rodziną czy znajomymi. By ich smakiem cieszyć się nie tylko latem czy jesienią, ale i w mroźne, zimowe wieczory możemy je przetwarzać na kilka rożnych sposobów: pasteryzować, suszyć, kisić i marynować. Grzyby podobnie jak warzywa nie stanowią wysokokalorycznego posiłku. Posiadają jednak dużo witamin – zwłaszcza grupy B oraz cenne właściwości smakowe. Szczególnie ceniony wśród smakoszy cenione są borowik, kurka i rydz.
Najbliższy punkt, w którym sprawdzimy grzyby to Wojewódzka stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Poznaniu ul. K. Libelta 36 czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 tel. (0-61) 85 44 846
Jeśli po zjedzeniu grzybów odczuwamy bóle głowy, brzucha, mamy nudności, wymioty lub biegunkę należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, na pogotowie lub do szpitala. Nie poleca się leczenia domowymi sposobami, picia alkoholu czy mleka. Warto wypić wodę z solą, by sprowokować wymioty. Należy też ostrzec inne osoby, które spożywały z nami posiłek i skierować je także do lekarza.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto