Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik - serwisowanie auta po sezonie zimowym. Jakie elementy trzeba skontrolować

Materiał Partnera Zewnętrznego
Przygotowanie auta do sezonu wiosennego jest równie ważne, jak kontrolowanie go przed zimą. Śnieg, sól, mróz oraz piach nie oszczędzają samochodów i dla bezpieczeństwa własnego oraz przewożonych pasażerów, należy je odpowiednio przygotować na ocieplenie. Co i jak sprawdzić?

KAROSERIA
Po zimie należy auto dokładnie umyć z soli, piasku, błota i brudu, by ocenić stan karoserii. Wszelkie odpryski lakieru lub objawy rdzy należy koniecznie zabezpieczyć przed dalszym korodowaniem. W tej kwestii zaufaj specjalistom i skieruj się do zakładu lakierniczego, którzy odpowiednio zakonserwują blachy.

OPONY
Kiedy temperatura na zewnątrz będzie utrzymywać się na poziomie 7 stopni Celsjusza, należy zmienić ogumienie na letnie. Nie warto jeździć na zimowych lub wielosezonowych, gdyż ze względu na specyfikę mieszanki gumy, nie mają tak dobrych właściwości. Poza tym zużywają się szybciej, co w ogólnym rozrachunku będzie kosztowało więcej. Postaw na bezpieczne opony letnie znanych i renomowanych marek np. Michelin, Nokian. „Zimówki” dokładnie umyj, osusz, zabezpiecz specjalnym środkiem i przechowuj w zaciemnionym oraz suchym miejscu, by zapewnić im dłuższą żywotność.

PODWOZIE i ZAWIESZENIE
Przede wszystkim sprawdź, czy nie jest skorodowane i czy nie ma oznak żadnych wycieków. W tym celu skontroluj przewody, które mogły popękać. Zbadaj również wszelkie elementy gumowe, gdyż w zimie mają tendencję do kruszenia się.

Zweryfikuj też stan amortyzatorów, bo wpadanie w dziury po roztopach mogło nadwyrężyć ich stan. Gdy zobaczysz, że są zużyte, nie ryzykuj dalszej jazdy i wymień je na nowe. Także hamulce, które pracują w skrajnych zakresach temperatur mogą być popękane lub zniszczone przez piach i sól. Jeśli piszczą lub odbijają, oznacza to, że czas zakupić nowe.

Zimą częściej zdarza nam się poślizg lub jazda niekontrolowana, która może skończyć się na twardych elementach, np. krawężnikach. Jeżeli pamiętasz takie sytuacje, dla bezpieczeństwa sprawdź też zbieżność kół.

PŁYNY
Te oczywiście sprawdzamy okresowo, ale z racji wymagających warunków, należy to zrobić również po zimie. Skontroluj poziom i stan oleju silnika. Jeśli ten zbliża się ku końcowi, koniecznie uzupełnij zapasy. Sięgaj zawsze po typ oleju dopasowany do silnika, przebiegu i typu samochodu np. olej syntetyczny Valvoline MAXLIFE. Poza tym musimy sprawdzić skrzynię biegów i wspomaganie układu kierowniczego, a także płyn chłodniczy, hamulcowy i w spryskiwaczach. Ten ostatni zużyj do końca i wlej letni, który lepiej poradzi sobie z brudami organicznymi i będzie tańszy. Pozostałe uzupełnij lub wymień na nowe. Przy okazji zobacz, czy nie ma wycieków z przewodów, które mogły popękać od mrozu.

WNĘTRZE
Często pomijane, ale równie ważne, jak zewnętrzne elementy. Umyj dywaniki i dokładnie je osusz. Pozwól oddać wilgoć również wykładzinie na podłodze. To zapobiegnie jej gniciu, korodowaniu i wyeliminuje brzydkie zapachy. Te ostatnie mogą również być powodowane zanieczyszczeniami w klimatyzacji, która nie zawsze jest uruchamiana zimą. Poddaj ją odgrzybianiu, co uwolni przewody od mikroorganizmów powodujących nieprzyjemną woń stęchlizny.

INNE ELEMENTY
Mimo, że opisywane na końcu, są jednymi z ważniejszych elementów w aucie – wycieraczki. Pióra po zimie mogą być mocno zużyte przez gwałtowne odrywanie ich od szyby lub pracę na chropowatej, oblodzonej powierzchni.
Pod nimi znajdują się kanały odpływowe podszybia, które trzeba dokładnie oczyścić z resztek jesiennych liści i zabrudzeń kryjących się pod śniegiem.
Akumulator to kolejny istotny element auta, podlegający wiosennej kontroli. Sprawdź jego stan i napięcie oraz, jeśli to konieczne, podłącz do prostownika. Odpowiednie urządzenie wyrówna skumulowany w nim prąd bez Twojej ingerencji, więc może ładować się sam przez noc.

Niektóre elementy jesteś w stanie skontrolować i zadbać o nie samodzielnie. Jednak pozostałe, na których znasz się słabo lub wcale, pozostaw specjalistom, oni dbają o bezpieczeństwo aut już od lat, więc zrobią to profesjonalnie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto