Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla rolników poszkodowanych przez wodę

Redakcja
Lubelski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o możliwości skorzystania przez rolników poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych z preferencyjnie oprocentowanych kredytów na wznowienie produkcji w swoich gospodarstwach.

- Do oprocentowania takiego kredytu dopłaca ARiMR, dlatego jest on dużo korzystniejszy dla poszkodowanych, niż dostępne kredyty komercyjne. Kredytobiorca płaci bowiem jedynie 2 proc. należnego oprocentowania w skali roku, o ile ubezpieczył przynajmniej połowę średniej rocznej produkcji lub dochodu związanego z produkcją lub 3,8125 proc., gdy takich umów nie zawarł. Resztę należnego oprocentowania pokrywa Agencja - informuje Joanna Sierakowska z ARiMR.

Kredyt obrotowy można otrzymać na środki do produkcji rolnej np. nawozy, paliwa, czy też zakup inwentarza. Kredyt inwestycyjny natomiast np. na zakup maszyn rolniczych, przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich i innych służących do produkcji. Kwota kredytu w przypadku linii inwestycyjnej nie może przekroczyć wartości odtworzeniowej środków trwałych, a w przypadku linii obrotowej kwoty obniżenia dochodu i jednocześnie nie może wynosić więcej niż 4 mln zł dla gospodarstw rolnych oraz 8 mln zł dla działów specjalnych produkcji rolnej.

Kredyty klęskowe mają specjalną procedurę uruchamiania pomocy. Przed złożeniem wniosku o kredyt poszkodowany udaje się do Urzędu Gminy aby zgłosić szkodę. Pozwala to komisji na oszacowanie wysokości szkód w danych gospodarstwie, na podstawie czego swoją opinię wystawia wojewoda i zgłasza wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na uruchomienie pomocy.

Kolejnym krokiem jest złożenie w banku wniosku o kredyt wraz z planem inwestycji, o ile rolnik ubiega się o kredyt inwestycyjny,
opinią wojewody i innymi dokumentami wymaganymi przez bank.

O kredyty klęskowe można ubiegać się w następujących bankach: Bank Polskiej Spółdzielczości, Bank Gospodarki Żywnościowej, Mazowiecki Bank Regionalny, Gospodarczy Bank Wielkopolski, ING Bank Śląski, Bank Zachodni WBK, Bank Polska Kasa Opieki, a także w bankach spółdzielczych zrzeszonych w BPS, SGB GBW i MBR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomoc dla rolników poszkodowanych przez wodę - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto