Na stacji Wróblin Głogowski dla podróżnych będą dwa nowe perony. Jak informuje PKP PLK, przebudowane tory zapewnią sprawną obsługę i przejazd pociągów towarowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą 27,5 mln zł na modernizację stacji Wróblin Głogowski, ważnego punktu na mapie przewozów kolejowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego.
W ciągu doby przez stację przejeżdża ok. 45 pociągów towarowych. Ważnym obszarem działania jest obsługa pociągów towarowych pobliskiej huty miedzi. Dziś. tj, 8 listopada, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą, na prace projektowe i budowlane.

– Modernizacja sprawi, że zdecydowanie poprawią się warunki obsługi podróżnych. Po przebudowie, dwa dwustumetrowe perony będą miały nową nawierzchnię i będą wyższe, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Dojścia do peronów będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zostanie zamontowane nowe, ledowe oświetlenie. Odnowione będą wiaty oraz ławki – wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Inwestycja ta pozwoli na przejazd pociągów pasażerskich z prędkością do 120 km/h (towarowych do 100 km/h) i likwidację ograniczeń prędkości, miejscami do 30 km/h. Nowe tory i nowe rozjazdy to również sprawniejsze kierowanie ruchem pociągów.

W ramach umowy na stacji Wróblin Głogowski, położonej na tzw. Nadodrzance, zostaną przebudowane 4 km torów. Wymienionych zostanie 10 rozjazdów, ważnych elementów linii, zapewniających sprawne przejazdy z toru na tor. Zainstalowane będą w nich nowe urządzenia elektrycznego ogrzewania rozjazdów (EOR), zapewniające sprawne kierowanie ruchem w warunkach zimowych. W rejonie wymienianych rozjazdów zabudowane zostaną nowe konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Wykonana zostanie naprawa trzech mostów i dwóch przepustów. Przeprowadzone zostaną prace odwodnieniowe, gwarantujące dobre utrzymanie torów na kolejne lata.

Wartość umowy - pn. „Wykonanie dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych dla zadania pn.: „Prace na linii kolejowej nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny – Stacja Wróblin Głogowski realizowanego w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 273 na odcinku Głogów – Zielona Góra – Rzepin – Dolna Odra wraz z łącznicami nr 821 i 822” - wynosi 27 544 715,45 zł netto.

Zadanie jest finansowane ze środków budżetowych. Wykonawcą robót jest firma INFRAKOL sp. z o.o. z Jawora. Zakończenie prac przewidziane jest w 2021 r.

Z regionu

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!