Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki i położne na wagę złota. Więcej odchodzi na emerytury niż kształci się nowych

Redakcja
Głogowski szpital powiatowy zatrudnił w tym roku 20 absolwentów kierunku pielęgniarstwa z PWSZ. Wciąż potrzeba jednak co najmniej drugie tyle.

Do 7 października trwa jeszcze nabór w głogowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na studia z zakresu pielęgniarstwa. Przedstawiciele władz uczelni, województwa, okolicznych szpitali oraz izby pielęgniarskiej zachęcają młodych ludzi do wybierania tego deficytowego kierunku.

Więcej odchodzi na emeryturę niż kształci się nowych

Do 31 sierpnia na terenie administrowanym przez Dolnośląską Izbę Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu, pod który podlega też Głogów, w sumie przyznano 114 praw wykonywania zawodu pielęgniarki oraz 14 praw wykonywania zawodu położnej. Tymczasem w samym 2020 roku prawa emerytalne nabędzie u nas 515 pielęgniarek oraz 57 położnych. Średnia wieku pielęgniarek i położnych na terenie dolnośląskiej izby to 52 lata.

– W samym Głogowie rocznie na emeryturę odchodzi średnio od 5 do 10 pielęgniarek – mówił prezes głogowskiego szpitala Edward Schmidt.

Absolwentami kierunku pielęgniarstwa zainteresowane są też inne dolnośląskie szpitale. Anna Płotnicka-Mieloc, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Legnicy przyznała podczas konferencji zorganizowanej w głogowskiej PWSZ, że obecnie lokalne placówki są w stanie wchłonąć każdą ilość absolwentów kierunków pielęgniarskich.

Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych przyznała, że część osób wykonujących ten zawód dawniej zaczęło do niego wracać. W 2020 roku na przeszkolenie dla powracających do wykonywania zawodu wysłano 12 pielęgniarek i 2 położne. To wciąż jednak kropla w morzu potrzeb.

Kierunek z przyszłością

Dlatego też w głogowskiej PWSZ trwa promocja kierunku pielęgniarskiego. Marcin Krzyżanowski - wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego przyznał, że obecnie kadra pielęgniarska zarabia już ponad średniej krajowej. I choć nie jest to jeszcze to, czego spodziewają się przedstawiciele i przedstawicielki tego wymagającego zawodu, to pensje wciąż rosną.

– Można być też pewnym, że po skończeniu takiego kierunku pewnej pracy nie zabraknie – dodał.

Warto dodać, że dla studentów pielęgniarstwa i absolwentów tego kierunku przeznaczone są programy stypendialne. Po podpisaniu dokumentu zobowiązującego absolwenta do pracy w zawodzie na terenie naszego województwa przez trzy lata, możliwe jest uzyskanie dodatkowego stypendium. Odpowiednie dodatki otrzymują też osiągający przyzwoite wyniki studenci podczas III roku nauki.

Nowocześnie na PWSZ

Warto dodać, że głogowska uczelnia pozyskała dofinansowanie na stworzenie Centrum Symulacji Medycznej, które ma ruszyć w 2022 roku.

– Planowane jest w najbliższej przyszłości otwarcie Centrum Symulacji Medycznej z wysokiej klasy urządzeniami, fantomami oraz trenażerami, umożliwiającymi praktyczną naukę zawodu na najwyższym poziomie, czyli w warunkach symulowanych, zbliżonych do rzeczywistości. To właśnie w Centrum Symulacji Medycznej, podczas ćwiczeń, student będzie zdobywał pierwsze doświadczenia w takich procedurach jak np. wykonywanie iniekcji, stosowanie zabiegów ratujących życie – mówiła rektor PWSZ Katarzyna Rusak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto