Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne drewno w aneksie kuchennym

Irena Grek
Lakierowane podłogi są łatwiejsze w utrzymaniu, ale olej nie zasklepia porów drewna, dzięki czemu może ono oddychać.
Lakierowane podłogi są łatwiejsze w utrzymaniu, ale olej nie zasklepia porów drewna, dzięki czemu może ono oddychać. materiały prasowe
W przypadku połączonej kuchni, jadalni i salonu ważny jest wybór podłogi. Liczy się nie tylko uroda materiału, z jakiego posadzka zostanie wykonana, ale również jego funkcjonalność i właściwości, a na to ma wpływ sposób wykończenia powierzchni, która w przypadku części kuchennej musi spełniać dodatkowe wymagania.

Jeżeli pomieszczenie jest duże, można zastosować dwa materiały: drewno (deski lub parkiet) czy panele w części wypoczynkowej i płytki ceramiczne w kuchni. Jednak taki podział optycznie zmniejsza pomieszczenie, dlatego w małych mieszkaniach kompaktowych, gdzie połączenie kuchni z pokojem dziennym jest po prostu koniecznością, lepiej zastosować jednolitą posadzkę.

Dlatego decydując się na kupno podłogi z desek litych, musimy ją starannie dobrać, tak by spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Dobrym wyborem będą olejowane deski - nie tylko piękne, ale również bardzo odporne na zmiany wilgotności i wnikanie wody. Podłoga jest więc odporna na kuchenne "katastrofy", a także stabilna wymiarowo: tak zabezpieczone drewno mniej rozszerza się i kurczy. Nadaje się z powodzeniem nie tylko do kuchni, ale - jak twierdzą eksperci - również do łazienki. Natomiast lakier zabezpiecza drewno, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną, olej z kolei wnika w drewno, dzięki czemu mamy bezpośredni kontakt z powierzchnią tego materiału. Gdzie zatem położyć podłogę olejowaną, a gdzie lakierowaną?

* Podłogi olejowane wybieramy do łazienek i kuchni oraz miejsc narażonych na duży ruch: w miejscach publicznych, biurach, recepcjach itd. Drewno wykończone olejem jest mniej śliskie niż lakierowane, co jest istotne w tych właśnie miejscach. Również w przypadku pokoju dziecinnego, zwłaszcza gdy jego lokator dopiero raczkuje - podłoga olejowana jest lepszym wyborem.

* Podłogi lakierowane sprawdzą się w salonie i sypialni.

Wybór zależy od… determinacji. Nie ma co ukrywać - podłoga olejowana wymaga, szczególnie na początku, starannej i regularnej konserwacji, a także ponownego pokrycia olejem. Jest trudniejsza w utrzymaniu czystości, a wolno ją myć i pielęgnować wyłącznie środkami do drewna olejowanego. Stosowanie innych preparatów niż zalecane może spowodować utratę gwarancji wykonawcy.

Dlaczego i dla kogo lakier?

Umożliwia łatwą konserwację podłogi i utrzymanie jej w czystości, gwarantuje zachowanie jej urody - uwidacznia każdy szczegół usłojenia, przy drewnie egzotycznym mamy wrażenie głębi, trzeciego wymiaru. Drewno lakierowane utrzymuje naturalną barwę.

Lakiery skutecznie chronią materiał przed zarysowaniem, a czyszczenie jest proste. Zmywamy powierzchnię (środkiem specjalnym albo uniwersalnym płynem) pamiętając, że mop nie może być mokry, ale tylko wilgotny.

Do wykończenia podłogi drewnianej stosujemy lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Półmatowe najłatwiej utrzymać w czystości i, co bardzo ważne, najmniej są na nich widoczne zarysowania. Fachowcy odradzają lakiery z połyskiem z uwagi na kłopoty w utrzymaniu czystości oraz na widoczne zarysowania i na odbijające się, niczym w lustrze, światło.

Warto zdecydować się np. na lakiery elastyczne - pod wpływem uderzenia będą się uginały, ale nie odpryskiwały. Ci, którzy stawiają na wygodę, znajdą coś dla siebie.

Dlaczego i dla kogo olej?

Modne obecnie olejowanie podłóg to żadna nowość, a najstarsza metoda konserwacji drewna. Na czym polega wyższość tej metody nad innymi technikami? Podłoga staje się ozdobą samą w sobie. Wykończenie podkreśla piękno drewna, pogłębia jego kolor, nadaje mu satynowy połysk, uwypukla strukturę usłojenia. Ponadto deski olejowane starzeją się w naturalny sposób - nabierają szlachetności starego drewna.

Wbrew pozorom, nie jest trudno utrzymać je w dobrym stanie przez kolejne lata. Można je odnawiać bez konieczności ponownego cyklinowania, nakładając je-dynie nową warstwę oleju. Jeżeli drewno zostanie uszkodzone, np. zarysowane, można z łatwością naprawić zniszczone miejsce - bez konieczności odnawiania całej podłogi.

Podłogi pokryte olejami są ciepłe w dotyku, natomiast podłogi lakierowane chłodne. Jeżeli lubimy biegać po domu na bosaka, w skarpetkach - podłogi olejowane są nie tylko milsze w kontakcie, ale również bezpieczniejsze, bo mniej śliskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto