Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park nad Strumykiem w Głogowie to piękne miejsce na spacer. Ma też swoją historię

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Park nad Strumykiem w Głogowie
Park nad Strumykiem w Głogowie Nikola Hliwa
Park nad Strumykiem przy ul. Budowlanych jest jednym z ładniejszych terenów zielonych w Głogowie. To miejsce ma też swoją historię. Za czasów niemieckich nosił nazwę Parku Baucha. Położony jest wzdłuż strumienia Sępolno (niegdyś Rauschwitzbach/Potok Ruszowicki), płynącego z okolic Smardzowa do Odry.

Park nad Strumykiem w Głogowie - to zielony teren przy ul. Budowlanych, jeden z ulubionych spacerowych miejsc. Historia mówi, że tak było i lata temu, choć według opisów park był dużo bardziej atrakcyjny niż obecnie.

Na przestrzeni wieków, wzdłuż potoku funkcjonowało kilkanaście młynów, co wynikało z ukształtowania terenu, który obniża się o ok. 105 m na całej długości 8,5 kilometrowego cieku. Park powstał w latach 40. XIX w., a w 1911 r. został powiększony do południowych granic miasta. Swoją obecną nazwę „Park Nad Strumykiem” otrzymał 5 października 2005 r., o czym zadecydowali głogowianie, głosujący za pośrednictwem internetu oraz Gazety Lubuskiej.

Park nad Strumykiem przed wojnąpolska-org.pl

Dzisiejszy Park nad Strumykiem w Głogowie należał kiedyś do właścicieli winiarni

Przed II wojną światową teren ten należał do jednej z najbogatszych głogowskich rodzin. Bauchowie byli właścicielami najstarszej winiarni w mieście „Johann & Carl Bauch” założonej w 1774 r. Postawili tu letnią rezydencję składającą się z kilku zabudowań, po których zachował się jedynie fragment jednego z budynków, oraz elementy ogrodzenia i bramy wjazdowej. Obecnie jest to teren ogródków działkowych z dojazdem od ul. Różanej. Nieopodal znajdowała się też Gospoda Lindenruh, przy której wybijało źródełko, reklamowane jako lecznicze. Pozostała po niej tylko murowana podstawa wraz z elementami studni.
Zobacz też:

Park z mostkiem zakochanych

Po 1945 r. zniknęła praktycznie cała wspomniana zabudowa. Parkowe oczko wodne, mające wysepkę z domkiem dla ptaków, zostało w latach 70. podzielone na dwa okrągłe zbiorniki. Wtedy też nowa zabudowa ul. Budowlanych (dawniej Lindenruher Strasse) ograniczyła nieco obszar parku. W kolejnych latach zasadzono wiele krzewów i uregulowano nurt strumyka, budując kilka kładek dla pieszych i rowerzystów, a w centralnej części powstał plac zabaw i siłownie. Ponadto jest też niewielki staw z tzw. „mostkiem zakochanych” oraz górka, która zimą zamienia się w tor saneczkowy.

Źródła i foto: polska-org.pl, GFH, glogow.pl, A. Bok, I. Dominiak, W. Najgebauer

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto