Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe sanktuarium w Diecezji Zielonogórsko- Gorzowskiej. Został nim kościół seminaryjny w Gościkowie-Paradyżu

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej znajduje się w południowo-wschodniej części kościoła w Paradyżu
Kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej znajduje się w południowo-wschodniej części kościoła w Paradyżu zdjęcia: Mariusz Kapala
Diecezja Zielonogórsko – Gorzowska na nowe sanktuarium. Bp Tadeusz Lityński ustanowił kościół seminaryjny w Gościkowie-Paradyżu Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

Uroczystość odbyła się w sobotę, 15 sierpnia, w dzień odpustu kościoła rektoralnego pw. Wniebowzięcia NMP. Jak czytamy na stronie diecezji,

– Wielu zadawało pytanie: po co nam dzisiaj w diecezji kolejne sanktuarium? – mówił w homilii biskup zielonogórsko-gorzowski. – Szukając odpowiedzi, znajdujemy słowa św. Jana Pawła II, który powiedział: „zawsze i wszędzie sanktuaria chrześcijańskie były lub próbowały być znakami Boga, Jego interwencją w historię ludzkości”. Tym aktem pragniemy boskiej interwencji w życiu naszej diecezji, tak bardzo potrzebnej w dziele powołań, ale także w tych ludzkich potrzebach pielgrzymów – dodał.

Nowe sanktuarium w Paradyżu

Uzasadniając swoją decyzję o ustanowieniu sanktuarium bp Tadeusz Lityński w komunikacie skierowanym do diecezjan napisał, że w Paradyżu „od ponad 70 lat formują się kapłani pracujący w naszej diecezji, to tutaj także podczas modlitwy przed obrazem Matki Bożej Paradyskiej rodziły się nowe powołania, a kapłani przeżywający kryzysy powierzali swoją posługę opiece Maryi i zostawali wysłuchani. Dlatego pragnę, abyśmy w tym miejscu dalej prosili naszą Matkę o orędownictwo za powołanymi w naszej diecezji. Jest to ważne szczególnie w obliczu kryzysu powołań, który dotyka nasze wspólnoty i niesie zagrożenie, że w przyszłości w wielu parafiach zabraknie duszpasterzy".

W sobotę, 15 sierpnia br. bp Tadeusz Lityński dokonał aktu ustanowienia kościoła seminaryjnego w Gościkowie-Paradyżu podczas mszy świętej. Nowe nowe sanktuarium ma być miejscem szczególnej modlitwy za kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, a także za wszystkich powołanych do służby w Kościele.

- Ogłaszając swoją decyzję związaną z ustanowieniem sanktuarium w Paradyżu biskup diecezjalny zapowiedział również podjęcie poważnych prac remontowych w gmachu seminaryjnym – informuje ks. Andrzej Sapieha, Notariusz Kurii i rzecznik prasowy. - W ostatnich latach nowego blasku nabrał zwłaszcza tamtejszy kościół. Obecnie należy podjąć remont wnętrza części mieszkalnej pocysterskiego kompleksu. Dlatego - chociaż Paradyż nadal pozostaje siedzibą wyższego seminarium duchownego - od października alumni zamieszkają w gorzowskim Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty.

Zmiana miejsca ich formacji wiąże się również ze zmianą na stanowisku rektora. Od 1 sierpnia został nim mianowany ks. dr Mariusz Jagielski, dotychczasowy dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze. Jako prefekt seminarium będzie go wspierał ks. dr Mariusz Dudka, który również od 1 sierpnia przejął kierowanie Instytutem Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. Dotychczasowy rektor paradyskiego seminarium, ks. dr Dariusz Mazurkiewicz, pozostaje w Paradyżu jako kustosz nowego sanktuarium.

Kaplica z cudownym obrazem Matki Bożej znajduje się w południowo-wschodniej części kościoła w Paradyżu. Świątynia została początkowo zbudowana na planie czworoboku, zaś w okresie baroku otrzymała kształt koła i została nakryta okrągłą kopułą. W kaplicy znajduje się barokowy ołtarz ze stiuku, a w nim obraz Matki Bożej. Obraz jest kopią ikony bizantyjskiej o wymiarach 63 na 93 cm, namalowaną w 1650 r. w Bolonii przez nieznanego malarza włoskiego. Kopia została wykonana na zamówienie biskupa Zygmunta Czyżowskiego, pierwszego opata komendatoryjnego klasztoru w Paradyżu.
Pod wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem w obrazie umieszczona jest łacińska informacja: „Wizerunek Matki Bożej namalowany przez św. Łukasza umieszczony był na Górze Karmel, w kaplicy wzniesionej w czasach apostolskich. Potem przeniesiony do Bizancjum, a w 1163 r. z polecenia Bożego zakonnik Eutymiusz przeniósł go do Bolonii, gdzie zasłynął łaskami”. Obok tego tekstu widnieje herb bpa Czyżowskiego - „Topór”. Większa inskrypcja łacińska w dolnej części obrazu głosi: „Mater Dei memento mei! Decus Paradisi ora pro nobis!”, czyli „Matko Boża pamiętaj o mnie, ozdobo Paradyża módl się za nami”. Te słowa stanowią modlitwę od setek lat powtarzaną przez wszystkich, którzy czczą Maryję w tym wizerunku. Także obecnie jest to jedna z najczęściej wypowiadanych modlitw przez kleryków i pracowników Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu.

Źródło: niedziela.pl

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto