Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe mundury hutnicze KGHM. Dominuje czerń z elementami miedzi. Pojawiły się też stopnie dla hutników

RED
Są one utrzymane w dwóch kolorach, głównym jest czerń, a dodatkowym - miedziany
Są one utrzymane w dwóch kolorach, głównym jest czerń, a dodatkowym - miedziany KGHM
W historii KGHM po raz pierwszy zaprezentowano mundury galowe hutników. Nawiązują one do hutniczych tradycji, a znalazły się na nich m.in. skrzyżowany młotek i kleszcze - symbole tego zawodu. Pojawiły się też stopnie dla hutników. Ta ostatnia inicjatywa Polskiej Miedzi ma szansę stać się obowiązującą procedurą w całym kraju.

W tym roku podczas Akademii Hutniczej z okazji Dnia Hutnika, KGHM po raz pierwszy zaprezentowała galowe mundury hutników. Są utrzymane w dwóch kolorach, głównym jest czerń, która nawiązuje do głębi kopalń oraz symbolizuje cechy niezbędne w zawodach związanych z KGHM, takich jak rozwaga i mądrość.

- Drugi kolor jest miedziany nawiązujący do roztopionego metalu. Kolorystyka munduru odzwierciedla również barwy z flagi hutniczej. Wszystko zgodnie z powiedzeniem „co górnik wydobędzie, hutnik zaraz spali” – informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM.

Czerń to główny kolor munduru
Prezentacja mundurów dla hutników KGHM

Stopnie hutnicze dla wyróżniających pracowników KGHM

Oprócz mundurów, także po raz pierwszy w historii KGHM, pracownikom oddziałów hutniczych m.in. w uznaniu za wyróżniającą się pracę, nadano stopnie hutnicze przyznawane. W tym roku wyróżniono w ten sposób 15 hutników, którzy otrzymali stopnie hutnicze I, II i III stopnia dyrektora hutnictwa.
Hutnicy mogą otrzymać w zależności od zasług czy stażu pracy następujące stopnie:

  • hutnik,
  • inżynier hutniczy,
  • technik hutniczy
  • dyrektor hutniczy.

Jak informuje KGHM, inicjatywa Polskiej Miedzi ma szansę stać się obowiązującą procedurą w całym kraju, bowiem Ministerstwo Aktywów Państwowych zamierza podjąć się przygotowania ustawy o przyznawaniu stopni hutniczych oraz mundurów.

W hutach KGHM pracuje ponad 3600 osób

Do KGHM należą huty miedzi w Głogowie, w Legnicy oraz HM Cedynia – Walcownia w Orsku. W każdej z nich procesy produkcyjne opierają się na różnych technologiach. W 2022 roku w hutach KGHM zatrudnionych było ponad 3600 osób.
HM Legnica i HM Głogów zostały wyróżnione znakiem Copper Mark, prestiżową gwarancją odpowiedzialnej produkcji. Certyfikat potwierdza efektywną i zgodną z najwyższymi standardami produkcję miedzi. Wkrótce do tego prestiżowego grona powinna dołączyć także Huta Miedzi Cedynia.
Oprócz miedzi, srebra i złota w hutach KGHM produkowane są: ołów surowy, ołów rafinowany, kwas siarkowy, siarczan niklawy oraz selen.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto