Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemcy wykryli w Odrze rtęć. PWiK Głogów uspokaja - woda w kranach jest bezpieczna

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Badane są próbki wody pobierane w wielu miejscach
Badane są próbki wody pobierane w wielu miejscach Urząd miasta Krosno Odrzańskie
Zachodnie media podają, że według niemieckich laboratoriów badających próbki z zatrutej Odry, w wodzie wykryto obecność rtęci.

Szokujące doniesienia od naszych zachodnich sąsiadów, którzy również zostali dotknięci zatruciem Odry, które ma miejsce od kilkunastu dni. Jak podają niemieckie media, tamtejsze laboratoria, badające próbki wody pobrane z zatrutej rzeki, wykazały obecność rtęci. Czy to ona odpowiada za śmierć setek tysięcy ryb?

– Wyniki analizy próbek wody z Odry wskazują na tak niespotykanie wysoki udział rtęci, że laboratorium musiało wykonać badania ponownie - donosi radio 91.7 ODERWELLE nadające we Frankfurcie nad Odrą.

Mimo prowadzonych od kilkunastu dni działań po polskiej stronie, wcześniej nie pojawiły się informacje o takim skażeniu. WIOŚ Wrocław informował, że pobrane pod koniec lipca próbki wskazywały obecność mezytylenu, jednak próbki pobierane po 1 sierpnia już go nie wykazywały.

Co więc dokładnie płynęło przez ostatnie tygodnie Odrą, doprowadzając przy tym do ekologicznej katastrofy? Służby starają się to ustalić. Śmiercionośna fala przepłynęła już przez Dolny Śląsk oraz województwo Lubuskie. W pełnej gotowości są służby w zachodniopomorskim, gdzie Odra uchodzi do Zalewu Szczecińskiego i ostatecznie do Bałtyku.

Cokolwiek zabija ryby, mieszkańcy nadodrzańskich regionów domagają się od władz zlokalizowania źródła problemu i ukarania winnych. Wędkarze z Głogowa, podobnie jak z innych regionów zapowiadają, że nie dadzą sprawie przycichnąć.

Głogów - czy woda w kranach jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się i pyta, czy sytuacja na Odrze ma wpływ na wodę w kranach w Głogowie. Tych uspokajamy. Głogowska kranówka jest bezpieczna.

– Głogowska woda pochodzi ze studni głębinowej. Jej ujęcie znajduje się w Serbach. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada 18 takich studni. Woda pobierana jest z głębokości około 40-60 metrów po ziemią. Zanim woda trafi do mieszkańców przechodzi kilka etapów. Najpierw jest napowietrzana i filtrowana. Następnie poddawana jest procesowi dezynfekcji promieniami UV. Ultrafiolet niszczy drobnoustroje, ale nie zmienia smaku wody. Nad jakością wody czuwają także małże i sądząc po ich zachowaniu, które jest monitorowane przez całą dobę, są naszą wodę zachwycone. Dodatkowo skład głogowskiej wody jest kontrolowany przez doskonale wyposażone akredytowane laboratorium. I to nie tylko u źródła, ale dodatkowo także w kilku miejscach na ternie miasta. Dzięki temu mamy pewność, że woda jest zdrowa w całym mieście – mówi Magdalena Ruta z PWiK Głogów.

Wracając do sytuacji na Odrze, będziemy informować o dalszych ustaleniach.

Badane są próbki wody pobierane w wielu miejscach

Niemcy wykryli w Odrze rtęć. PWiK Głogów uspokaja - woda w k...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto