Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawadnianie to podstawa. Ciesz się zielonym ogrodem przez cały sezon

Materiał Partnera Zewnętrznego
Nawadnianie to podstawa. Ciesz się zielonym ogrodem przez cały sezon. Woda jest niezbędna do rozwoju każdej formy życia – również roślin. Ich regularne nawadnianie jest bardzo ważne zwłaszcza wiosną, gdy ziemia nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej dawki wilgoci. Nawet krótkotrwałe przesuszenie gleby, na której zaczynają rosnąć kwiaty, trawa, czy warzywa, może trwale uszkodzić roślinę i skutkować nieurodzajem. Podpowiemy Ci, jakie akcesoria pomogą Ci w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności przez cały rok.

Kiedy podlewać ogród?
Podlewanie samo w sobie nie jest trudne, jednak wymaga od nas pewnej wiedzy pozwalającej na uniknięcie błędów. Bardzo ważna jest pora dnia na dostarczenie roślinom wody. Wiosną, przy słonecznej pogodzie, liście i delikatne łodygi mogą się szybko i mocno nagrzewać. Osiadająca na roślinach woda powoduje wówczas oparzenia na ich delikatnych elementach. Najlepszą porą na nawadnianie jest więc poranek lub późne popołudnie. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas ciepłych dni i lata. Rano nie jest jeszcze za gorąco, a rośliny zdążą wyschnąć, zanim zacznie na dobre przygrzewać. Z kolei pod wieczór, gdy temperatura nieco spada, ryzyko poparzenia niemal zupełnie znika. Brak światła słonecznego i niższa temperatura gleby nie powoduje szybkiego odparowania wody i umożliwia przenikanie jej do najgłębszych partii korzeni.

Jakiej ilości wody użyć?
Częstotliwość i intensywność nawadniania dostosowujemy do rodzaju gleby w ogrodzie i potrzeb konkretnych gatunków kwiatów czy warzyw, gdyż zazwyczaj posiadają one inne wymagania. Starajmy się też unikać częstego podlewania małymi ilościami wody, która nawilży jedynie wierzchnią warstwę ziemi i nie przeniknie odpowiednio głęboko. W ciepłe dni wilgoć szybko odparuje, a rośliny, które nie wykształciły głębokiego sytemu korzeni, zostaną narażone na przesuszenie. Pamiętajmy również o tym, że zbyt silny i zwarty strumień wody może uszkadzać delikatniejsze liście i kwiaty.

Czym należy podlewać rośliny?
Profesjonalni ogrodnicy wiedzą, że najlepsze efekty uzyskamy rozróżniając miejsca, które wymagają obfitego nawadniania od tych, którym wystarczy zwykły opad deszczu, a nadmiar wody mógłby zaszkodzić.

Wąż ogrodowy
Podlewanie ogrodu z jego pomocą to najstarsza forma dbania o nawilżenie ziemi. Stosowali ją Twoi dziadkowie, rodzice, a teraz Ty zastanawiasz się nad odpowiednym wyborem. Mówi się, że podlewanie trawnika w ten sposób to doskonały sposób na relaks, odprężenie i uspokojenie nerwów… Jednak kto po ciężkim dniu ma ochotę na krążenie po nierzadko sporym ogrodzie i noszenie węża? Może od czasu do czasu jest to dobre wyjście, jednak na dłuższą metę może być to dla Ciebie zbyt duży wysiłek. Właśnie dlatego proponujemy Ci dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wózek na węża ogrodowego np. Cell-Fast Discover( w zestawie z wężem ok. 165 zł). Posiada duże koła, korbę i wygodny uchwyt do prowadzenia. Druga opcja to wąż i zraszacz 2w1. Istnieją modele posiadające mikrootwory, dzięki którym woda wydobywa się z kilkunastu źródeł leżąc na trawniku (nie wymaga więc Twojego trzymania).

Pistolet natryskowy
To drugie w kolejności najpopularniejsze akcesorium do podlewania, którego zadaniem jest rozpraszanie strumienia wody. Dysze lub pistolety podłącza się do węży za pomocą łączników (tzw. szybkozłączek), które warto kupić od razu w komplecie z dyszą lub pistoletem. Wybierając zraszacz i łączniki trzeba je dopasować do przekroju węża ogrodowego (z reguły 1/2 lub 3/4 cala).My polecamy pistolety, które posiadają dźwignię do regulacji natężenia i rodzaju strumienia. Pistolet natryskowy 1/2 89209 posiada funkcję blokady i nadaje się do delikatnych roślin, które uszkodzilibyśmy stosując strumień z tradycyjnego węża ogrodowego. Pistolet został wykonany z ABS, dzięki czemu będzie bardzo lekki, a co za tym idzie – wygodny w użytkowaniu.

Flo Pistolet natryskowy

Zraszacz stacjonarny
Zaprezentowane powyżej zraszacze należą do kategorii ręcznych, czyli takich, którymi sterujemy samodzielnie, za pomocą własnej siły. Jednak istnieje jeszcze inna kategoria – zraszacze stacjonarne nie wymagające ciągłego trzymania w dłoni. Podłącza się je do węża ogrodowego i ustawia w wybranym miejscu ogrodu. Istnieją różne rodzaje zraszaczy ogrodowych stacjonarnych, które pozwalają nawadniać obszar w kształcie prostokąta (zraszacze oscylacyjne lub wahadłowe) lub okręgu (całego bądź jego wycinka). Kupując zraszacz, warto wybrać taki, który nie tylko ma możliwość regulacji kierunku i zasięgu zraszania, ale również sposobu rozpylania wody (wielkości kropel). Cell-Fast Zraszacz Multi 52065 posiada regulację strumienia w 4 różnych ustawieniach, stopniową regulację sektorową od 20 do 360 stopni, możliwość ustawienia obszaru zraszania za pomocą ruchomej główki i co najważniejsze – możliwość podłączenia w systemie większej ilości zraszaczy. Powierzchnia zraszania wynosi nawet do 300 m2.

Cell-Fast Zraszacz Multi

Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto