Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastała moda na domowe oszczędzanie

Arkadiusz Boguszewski, Michał Waszkielewicz
Fot. archiwum szkoły
Fot. archiwum szkoły
Rozmowa z Jerzym Żurawskim z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska • Budowanie pasywne stało się ostatnio bardzo popularne. Czy wybór takiej technologii jest korzystny dla naszego portfela? – Od ...

Rozmowa z Jerzym Żurawskim z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska

• Budowanie pasywne stało się ostatnio bardzo popularne. Czy wybór takiej technologii jest korzystny dla naszego portfela?
– Od pewnego czasu wytworzyła się po prostu moda na tego rodzaju budownictwo i, jak każdy trend, może za jakiś czas minąć. Należy jednak brać pod uwagę czynnik ekonomiczny. Koszty wybudowania domu pasywnego zwracają się średnio po 25, a przy dzisiejszych wysokich cenach robocizny i materiałów nawet po 30 latach.
Na pewno nie opłaca się gruntowny remont domu, mający na celu przekształcenie go w dom pasywny. Koszty poniesione są niewspółmierne do zysku, a inwestycja nie zwróci się do końca życia inwestora. Więc jeśli nieopłacalne jest przekształcanie już istniejących budynków na budynki pasywne, to ograniczenie emisji dwutlenku węgla należy realizować przez stosowanie odnawialnych źródeł energii.

• Co więc należy robić?
– Należy na pewno pracować nad ograniczeniem zużycia energii oraz poszukiwać jej nowych, ekologicznych źródeł. Specjaliści światowych koncernów produkujących urządzenia, które służą do ogrzewania mieszkań i wody, pracują na przykład nad zastosowaniem w prywatnych domach ogrzewania stosowanego powszechnie w statkach kosmicznych. Chodzi mi tu o ogniwa energetyczne.

• Skoro dom jest tak szczelnie izolowany, w lecie ciepło również pozostaje wewnątrz. Przy dzisiejszych upałach to szczególnie wazny aspekt. Powstały już pasywne sposoby ochładzania powietrza?
– Oczywiście. Doskonała izolacja termiczna budynku sprawia, że zimno też można zatrzymać wewnątrz, trzeba tylko wymyślić sposób na to, aby jak najmniej energii cieplnej wpadało do środka poprzez okna. Wynaleziono już specjalne osłony, które skutecznie zatrzymują energię cieplną na zewnątrz budynku, pozwalając jednocześnie na dopływ światła do pomieszczeń.
Dobrze jest też wprowadzić wentylację mechaniczną z gruntowym wymiennikiem ciepła.
Zimą, wykorzystując ciepło ziemi, które wynosi około 8 st. C, ogrzewamy dopływające do mieszkania powietrze, latem gorące powietrze tą samą drogą chłodzimy. Możemy uzyskać w ten sposób powietrze o 4-5 stopni chłodniejsze. Nie jest to sposób do końca pasywny, ponieważ należy zasilić wiatraczek, który spowoduje ciąg, jednak jest to na pewno znacznie tańsze rozwiązanie niż klimatyzacja, skuteczne i przyjazne środowisku naturalnemu.

Czym jest dom pasywny?
W takim budownictwie straty energii cieplnej są równe jej zyskom. Ważną rolę odgrywa tu dobra izolacja ścian, superszczelne okna, odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata (np. od północy projekt domu pasywnego nie przewiduje żadnych okien, podczas gdy od południa powinno ich być jak najwięcej) oraz odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w domu w stosunku do temperatury, jaka powinna panować w danym pokoju. W budynku pasywnym źródłem energii mogą być zarówno mieszkańcy (!), urządzenia elektryczne, promieniowanie słoneczne czy chociażby ciepło odzyskane z wentylacji. Wszystkie te źródła przyczyniają się w około 2/3 do wyrównania straty ciepła.
Adriana Senacka, Sylwia Filińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto