Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Należąca do KGHM Huta Miedzi Głogów kończy 50 lat. Był plan, aby zamiast w Żukowicach zbudować ją koło Przedmościa

RED
zdjęcia: Archiwum HM Głogów, GFH, K. Zawicki
W tym roku mija pół wieku od uruchomienia największego głogowskiego zakładu pracy - Huty Miedzi Głogów I. Do dziś, ten należący do KGHM zakład, jest największym pracodawcą dla głogowian.

Przygoda z miedzią w naszym regionie zaczęła się kilkanaście lat wcześniej. Dokładnie 23 marca 1957 r. po długich poszukiwaniach grupa geologów pod kierownictwem inż. Jana Wyżykowskiego wydobyła w pobliskich Sieroszowicach pierwszą partię rudy miedzi. Kolejne badania potwierdziły, że złoże jest na tyle bogate, że opłaca się jego eksploatacja.

Zamiast Żukowic brano pod uwagę Przedmoście

Na początku lat 60. rozpoczęły się budowy kopalń w Lubinie i Polkowicach. Ciągle jednak nie było rządowych decyzji w sprawie lokalizacji huty miedzi. Głogowski historyk dr Janusz Chutkowski w swojej publikacji „Głogów w XX w.” sugeruje, że polski rząd zwlekał z podjęciem decyzji, czekając na opinię radzieckich ekspertów, gdyż budowa miała również cel strategiczny. Włodarzom Głogowa, myślącym o rozwoju miasta i regionu, zależało na jak najszybszej odpowiedzi. Powiatowe władze wystosowały pismo z propozycją budowy zakładu w Żukowicach. Warszawa brała pod uwagę okolice Przedmościa, ale ostatecznie 11 czerwca 1964 r. zdecydowano się na pierwszy wariant. Za tym miejscem przemawiały m.in. sąsiedztwo rzeki, spore rezerwy siły roboczej i rozwinięta sieć energetyczna.

Ryszard Sojka pierwszym dyrektorem

Generalnym projektantem huty było Biuro Metali Nieżelaznych „Bipromet” w Katowicach. Niestety przyszła produkcja miedzi była oparta na tzw. technologii radzieckiej, przez co w wyniku produkcji znacznie degradowane było środowisko. Z tego powodu kilka pobliskich wiosek trzeba było wysiedlić, ale o tym w osobnej historii. Budowy huty podjęło się Zielonogórskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z Nowej Soli a inwestycja nosiła nazwę Huta Miedzi Głogów w Budowie.

Zobacz też:

Opuszczone miejscowości wokół Huty Miedzi Głogów. Oto nasz lokalny „Czarnobyl". GALERIA

Funkcję pierwszego dyrektora objął 1 maja 1967 r. Ryszard Sojka. Budowę poprzedziły badania archeologiczne, a znaleziska stały się bogatym zaczynem pod przyszłe muzeum w Głogowie.
W tamtym okresie budowa Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego była najważniejszą inwestycją w kraju.

Gierek na otwarciu huty

Codzienne dzienniki telewizyjne zaczynały program od relacjonowania postępów w przebiegu budowy. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w marcu 1968 r. Dwa i pół roku później, 28 grudnia 1970 r. ruszyła hala wanien elektrolitycznych, a 5 kwietnia 1971 z huty wyjechała pierwsza tona miedzi elektrolitycznej. 7 lipca pracę rozpoczął piec konwertorowy.
Oficjalne otwarcie Huty Miedzi Głogów nastąpiło 20 lipca 1971 r. Udział w nim wzięły najważniejsze osoby w państwie, z pierwszym sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem i premierem Piotrem Jaroszewiczem na czele. W 1971 r. huta wyprodukowała 40 tys. ton miedzi.
Źródło: tekst: Krzysztof Zawicki
zdjęcia: Archiwum HM Głogów, GFH, K. Zawicki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto