Na Dolnym Śląsku mieszka obecnie 191 osób, które mają 100 i więcej lat. Wśród nich jest też 105 - letnia pani Maria z Głogowa

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Maria Dominiak na swoich setnych urodzinach w głogowskim ratuszu
Maria Dominiak na swoich setnych urodzinach w głogowskim ratuszu
Udostępnij:
Na Dolnym Śląsku mieszka obecnie 191 osób, które mają 100 i więcej lat. Wśród najstarszych Dolnoślązaków są 162 stulatki i 29 stulatków. Wśród nich jest też 105-letnia pani Maria z Głogowa.

Na terenie należącym do legnickiego oddziału ZUS mieszka 30 wiekowych seniorów, na terenie wałbrzyskiego 50 oraz wrocławskiego 111. Najstarszą mieszkanką naszego regionu jest pani Stanisława, która skończyła już 108 lat.

Najstarsza głogowianka Maria Dominiak w tym roku skończy 105 lat. To jedna z bohaterek książki wydanej pod koniec grudnia ubiegłego roku wydanej przez stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa pod tytułem „Od kraju lat dziecinnych do terra incognita”. Pani Maria dzieli się w niej swoimi wspomnieniami od czasów dzieciństwa.

- Pamiętam polską mobilizację na wojnę. Mój brat poszedł w niedzielę, jak to kawaler, na spacer, na panny (...). Wrócił, to było ciemno. Powiedział, że przyszedł się pożegnać, bo dostał powiadomienie od sołtysa, że poborowi mają stawić się tam i tam (...). Przyszedł ten brat mój najstarszy i mówi „Ja odchodzę na wojnę". Przyszedł do mnie, objął mnie a szyję. Ja bardzo płakałam. Mówił mi: „Nie płacz Marysiu, ja wrócę", ale już go więcej nie zobaczyłam. – czytamy w jej wspomnieniu.

Dodatkowe świadczenia dla stulatków

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” jest różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jeszcze do końca lutego tego roku ta specjalna emerytura dodatkowo wynosi: 4512,41 zł brutto (3732,29 zł netto). Wysokość kwoty dla 100 latków jest ustalana każdego roku od marca do lutego, dlatego nie ma jeszcze informacji, jaka będzie nowa kwota od 1 marca tego roku. Rok wcześniej (2020) było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 3 731,13 zł. brutto.

– Ze względu na to, że wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na terenie działania legnickiego oddziału ZUS, dodatkowa emerytura płynie co miesiąc do 30 osób, które mają 100 i więcej lat.

Rzeczniczka zaznacza, że to są tylko te osoby, które dostają swoje comiesięczne pieniądze z ZUS. Niektórzy dostają emerytury np. z KRUS czy emerytury mundurowe więc z pewnością wiekowych seniorów jest na Dolnym Śląsku więcej niż ci znani ZUS.

Aby otrzymać świadczenie honorowe wystarczy umieć 100 lat. Nie trzeba składać żadnych wniosków, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie. Wypłata jest niezależna od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów. To świadczenie może wypłacać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenie to dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takim osobom również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne jest złożenie wniosku gdyż nie znajdują się w systemie ZUS. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

- To ważne szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie maja wypracowanej emerytury – dodaje Iwona Kowalska-Mat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie