Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum szykuje wystawę o okręcie m/s Głogów. To jeden z dwóch noszących nazwę naszego miasta

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
MS Głogów
MS Głogów Muzeum - Materiały promocyjne
Już w październiku w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie ruszy nowa wystawa. Będzie dotyczyć statku noszącego nazwę na cześć naszego miasta - m/s Głogów.

W głogowskim muzeum trwają prace nad otwarciem wyjątkowej wystawy dotyczącej statku m/s Głogów, który w czasach PRL pływał po morzach i oceanach. Przez lata kontakt z jego załogą utrzymywali nauczyciele i uczniowie dawnego Zespołu Szkół Hutniczych w Głogowie.

– Statek – imiennik naszego miasta był drobnicowcem. Wybudowany został w latach 60. ubiegłego wieku w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie dla Polskich Linii Oceanicznych. M/s „Głogów” przez 24 lata pływał do portów basenu Morza Śródziemnego, wożąc w swych ładowniach różnego rodzaju towary, od produktów żywnościowych, po żelazne pręty, konie czy też samochody – informują pracownicy muzeum.

Wystawa o statku ma zostać otwarta w październiku. Zaprezentowane na niej zostaną liczne pamiątki związane z m/s „Głogów”.

Zobacz też:

Był również ORP Głogów - Miał brać udział w desancie na państwa zachodu

M/s Głogów to nie jedyny okręt noszący nazwę na cześć naszego miasta. W październiku minie kolejna rocznica zwodowania przed laty okrętu ORP Głogów.

Był to okręt desantowy zbudowany według projektu 771A - tego typu okręty wchodziły do służby w latach 1964-1971. ORP Głogów stocznię opuścił w październiku 1971 roku. ORP „Głogów" miał długość ok. 75 m, a jego załogę stanowiło około 40 osób. Wyporność okrętu wynosiła 900 ton. Choć okręt nosił nazwę „Głogów" to można ją było zaobserwować jedynie na dzwonie okrętowym. Napis na burcie przedstawiał jedynie jego numer taktyczny ODS 809 (ODS czyli okręt desantowy średni).

Jak pisze we wspomnieniowej książce Edward Wejner - były dowódca 35. Pułku Desantowego (słynne Niebieskie Berety) - desantowce tego typu miały w przypadku inwazji na kraje zachodnie wysadzać żołnierzy na wybrzeżu Danii.

Po upadku PRL-u zmieniła się koncepcja wojsk morskich, przez co zrezygnowano z okrętów desantowych. Wszystkie okręty desantowe projektów 770/771 wycofano ze służby w latach 1990-1991. Do celów naukowych zachowano jedynie dwie jednostki.

Tematem okrętu interesuje się od dawna regionalista Wiesław Maciuszczak, który o okręcie kilkukrotnie wspomina na łamach prowadzonego przez siebie Głogowskiego Wehikułu Czasu. Jeszcze jako uczeń głogowskiego „Mechanika" prowadził on korespondencję z marynarzami ORP „Głogów". To z archiwum zebranego przez pana Wiesława pochodzą prezentowane zdjęcia okrętu.

Zobacz zdjęcia m/s Głogów i ORP Głogów.

MS Głogów

Muzeum szykuje wystawę o okręcie m/s Głogów. To jeden z dwóc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto