Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum pokazało ostatnio pozyskane zabytki [FOTO]

Redakcja
W głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym otworzono 6 grudnia nową wystawę. Można na niej zobaczyć m.in. rzeczy, które przynosili do muzeum mieszkańcy Głogowa.

- Wystawa ma na celu nie tylko pokazanie najciekawszych zabytków, pozyskanych w tym czasie przez muzeum, ale również podziękowanie naszym darczyńcom - wyjaśnia Karol Seidel z muzeum.

Gwoździem programu podczas wernisażu była tuba, którą w tym roku odnaleziono w cokole pomnika na Starym Mieście. Wróciła już ona do muzeum z pracowni konserwatorskiej w Krakowie. Zawartość tuby, z przyczyn formalnych, udostępniona była jednak tylko podczas wernisażu. Zanim na stałe trafi na wystawy, musi być bowiem najpierw odpowiednio zinwentaryzowana.

- W tubie znajdował się rękopis z 1900 roku, w którym opisano okoliczności budowy pomnika cesarza Wilhelma - mówi Karol Seidel. - Były tam też zdjęcia Głogowa. Niestety, zostały one dość mocno uszkodzone.

Wśród udostępnionych zabytków jest akże moneta Zygmunta III Wazy z 1622 roku. Do muzeum przekazał ją ksiądz Aleksander Walkowiak, który znalazł monetę podczas spaceru na Starym Mieście w Głogowie.

Na wystawie znalazła się też XVII-wieczna księga rachunkowa bractwa czeladniczego cechu kuśnierzy ze Wschowy, którą do zbiorów MAH przekazał były prezydent miasta Jan Zubowski.

- Zobaczyć można także branzoletę pochodzącą z epoki brązu. Datuje się, że pochodzi z lat od 1200 do 1100 przed naszą erą - mówi Karol Seidel. - Znaleziono ją w okolicach Drożowa przy budowie drogi S-3.

Ciekawym przedmiotem do zobaczenia jest również cylinder pochodzący z przełomu XIX i XX wieku. Wykonany został w Głogowie przez lokalną firmę.

Nie wszystkie zabytki muzeum otrzymało w ramach darowizny. Część trzeba było też zakupić. Pomogła w tym m.in. Fundacja KGHM Polska Miedź, która przekazała środki na kupno zbioru rękopisów, fotografii oraz pocztówek z przełomu XIX i XX wieku.

Niektóre eksponaty udało się również pozyskać poprzez przyjęcie w depozyt archeologiczny bądź jako przekazanie od innych instytucji i stowarzyszeń, w tym Urzędu Miejskiego w Głogowie i Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa.

Przy przygotowaniu ekspozycji muzealnicy mieli z czego wybierać, bo przez ostatnie dwa lata muzeum pozyskało aż 357 zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto