Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mija 10 lat od odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci Żołnierzy Wyklętych na cukrowni w Głogowie. Przypominamy tamte wydarzenia

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
O zawieszenie tablicy na murach cukrowni Głogów zabiegał m.n. śp. Paweł Chruszcz
O zawieszenie tablicy na murach cukrowni Głogów zabiegał m.n. śp. Paweł Chruszcz Grażyna Szyszka
1 marca 2013 roku na murze byłej cukrowni Głogów odsłonięto tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych. Zabiegał o nią m.in. śp. Paweł Chruszcz, który działał w Fundacji B. Chrobrego. Uroczystość odsłonięcia tablicy była jednocześnie pierwszym w mieście świętem Żołnierzy Wyklętych. Przypominamy wydarzenia sprzed dekady.

Spis treści

Mija 10 lat od czasu, gdy w Głogowie po raz pierwszy zorganizowano obchody ku czci Żołnierzy Wyklętych. Był to także dzień, w którym odsłonięto tablicę ku czci oddziału Wyklętych – repatriantów, którzy tworzyli na terenie miejskiej cukrowni antykomunistyczną komórkę, ostatecznie rozbitą przez czerwonych.

Na odsłonięciu był jeden z wyklętych

O pamiątkową tablicę zabiegał m.in. śp. Paweł Chruszcz, który działał w Fundacji B. Chrobrego. W uroczystości uczestniczyło wielu ludzi, w tym samorządowcy, kombatanci, kibice Chrobrego Głogów, młodzież i mieszkańcy Głogowa. Wśród nich był także 87-letni Zdzisław Ściernicki pseudonim „Lis" (zm. w 2017 r.), który zaliczał się do jednych z żołnierzy wyklętych.

1 marca 2013 roku ulicami Głogowa przeszedł też pierwszy Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy przeszli ze starówki do kościoła pw. św. Klemensa na mszę święta, po której odsłonięto kolejną tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.

W 2020 roku tablica z budynku cukrowni została przeniesiona na mur w pobliżu tamtejszego przejazdu kolejowego.

Czytaj też:

Tablica ku czci Żołnierzy Wyklętych - dlaczego cukrownia Głogów?

Dlaczego akurat na murach dawnej cukrowni przy Rudnowskiej w Głogowie zawieszono tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym?
W 1949 roku na terenie Cukrowni Głogów działała tajna organizacja podziemia antykomunistycznego, która została rozbita przez Urząd Bezpieczeństwa. Aresztowani członkowie organizacji zostali skazani na wieloletnie więzienia, a ich dowódca Marian Rączka ps. „Kościuszko" skazany na karę śmierci. Stąd pomysł działaczy głogowskiej Fundacji im. Bolesława Chrobrego, by upamiętnić działalność w naszym mieście żołnierzy Armii Krajowej „Zawisza", tzw. Żołnierzy Wyklętych.

- Uważamy, że dla lokalnej społeczności upamiętnienie działalności w Głogowie Żołnierzy Wyklętych stanowi część bardzo ważnej spuścizny historycznej miasta i tożsamości regionu – tłumaczył 10 lat temu ówczesny prezes fundacji Sylwester Chruszcz plany zawieszenia tablicy przy na bramie cukrowni.

Fundacja zwróciła się wówczas do jej ówczesnego właściciela, firmy Pfeifer & Langen Polska S. A., ale odpowiedź była negatywna, bo spółka planowała już sprzedaż obiektu. Ostatecznie, po spotkaniu przedstawicieli zakładu z Pawłem Chruszczem zgodę wydano.

Święto Żołnierzy Wyklętych - obchody 2023

Stowarzyszenie Patriotyczny Głogów zaprasza mieszkańców na obchody święta. W środę, 1 marca o godz. 18
w kościele Bożego Ciała zostanie odprawiona msza święta, a po niej przemarsz do Alei Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych to świętu ustanowione w 2011 r. przez prezydenta PR Bronisława Komorowskiego. Dzień 1 marca nie jest przypadkowy, ponieważ 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.
Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. O święto Żołnierzy Wyklętych zabiegał też prezes IPN Janusz Kurtyka.

O zawieszenie tablicy na murach cukrowni Głogów zabiegał m.n. śp. Paweł Chruszcz

Mija 10 lat od odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci Żołni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto