18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Lasów już jutro (21 marca). Zapraszamy do lasów Mierzei Wiślanej!

ABE
Lasy Mierzei Wiślanej
Lasy Mierzei Wiślanej
21 marca Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów. To także początek wiosny - czas przebudzenia się do życia przyrody i wielkiego symbolicznego zaproszenia społeczeństwa do polskich lasów. „Lasy Państwowe. Zapraszamy” pod takim hasłem Lasy Państwowe przypominają, że lasy w Polsce są otwarte i dostępne dla wszystkich.

Międzynarodowy Dzień Lasów

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzanych jest przez PGL LP. Te są dostępne dla wszystkich przez cały rok. Tymczasem, jak pokazują najnowsze badania ośrodka PBS, 28 proc. społeczeństwa w ogóle nie bywa w lesie, a kolejne 38 proc. bywa w nim sporadycznie. Nie wiemy też, że lasów w Polsce stale przybywa. Aż 53 proc. badanych ma błędne przekonanie, że powierzchnia lasów w Polsce się zmniejsza.

- Polskie lasy są zdrowe i piękne, wiele tracimy nie odwiedzając ich, a są przecież na wyciągnięcie ręki. Warto wiedzieć, że powierzchnia lasów w Polsce wciąż się zwiększa. Na przestrzeni 68 lat udało nam się zwiększyć lesistość kraju z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od 1995 do 2012 roku posadzono 33 tys. ha lasów - przypomina Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Lasy Mierzei Wiślanej

Lasy Nadleśnictwa Elbląg obejmują tereny szczególnie atrakcyjne dla turystyki i rekreacji. Najwięcej osób odwiedza tereny Mierzei Wiślanej. Decyduje o tym unikatowe położenie, szeroki dostęp do morskiej wody i plaż, liczne pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe. Ze względu na potrzeby turystów pieszych, zmotoryzowanych i miłośników rowerów na terenach leśnych wyznaczono wiele miejsc postoju, parkingi, szlaki turystyczne, szlaki nordic walking oraz ścieżki rowerowe i konne.

- Ogromnym wyzwaniem dla leśników Nadleśnictwa Elbląg jest pogodzenie w lesie funkcji gospodarczych ze społecznymi i turystycznymi przy uwzględnieniu ogromnej różnorodności form przyrody - mówi Mariusz Potoczny, nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg. - Pełnimy rolę koordynatora w zakresie rozwoju szeroko rozumianej turystyki. Staramy się udostępniać mieszkańcom i turystom tereny leśne.

Które leśne zakątki Mierzei Wiślanej powinien zobaczyć każdy? Na pierwszym miejscu jest chyba Rezerwat kormoranów w Kątach Rybackich. Jest to największa kolonia lęgowa kormorana czarnego w całej Polsce i jedna z największych w Europie. Rezerwat i jego otulina przypominają cmentarzysko a nie las. Mimo tego, te miejsce jest wyjątkowe. Jak tam trafić? Leśnicy przygotowali specjalne szlaki "żółty" i "niebieski", dzięki którym każdy bez problemu może poznać rezerwat. Szlak "niebieski", czyli turystyczny, ma 10 km i prowadzi przez najciekawsze fragmenty rezerwatu. Natomiast "żółty" - edukacyjny - jest przygotowany dla tych, którzy chcą jak najwięcej dowiedzieć się o rezerwacie. Na jego trasie postawiono osiem tablic edukacyjnych przybliżających problematykę ochrony kormorana. Nadleśnictwo przygotowało w lasach Mierzei Wiślanej także specjalne trasy dla sympatyków nordic walking na Mierzei Wiślanej, które także prowadzą przez tereny rezerwatu kormoranów w Kątach Rybackich. Jest szlak czerwony - „Las zachodni w Kątach Rybackich”, szlak niebieski - „Las wschodni w Kątach Rybackich”, żółty - „Muzealny” oraz zielony - „Przez sztutowskie lasy”.

Lasy Mierzei Wiślanej są wyjątkowe nie tylko ze względu na zamieszkujące je kormorany. Obecną rzeźbę terenu, z najwyższą stałą wydmą w Europie „Wielbłądzim Garbem” o wysokość 49,5 m n.p.m., Mierzeja zawdzięcza porastającej ją roślinności leśnej. Pierwotnie tereny Mierzei Wiślanej porastały lasy liściaste z udziałem dębu, buka, grabu, wiązu. Duże zapotrzebowanie na drewno było przyczyną masowego wycinania lasu. Pozostałością po ówczesnych lasach mieszanych Mierzei Wiślanej jest m.in. rezerwat Buki Mierzei Wiślanej, który położony jest ok. 0,8 km na południe od drogi Przebrno - Krynica Morska. Utworzony został w 1962 roku w Przebrnie na powierzchni 7 ha. Ochronie rezerwatu podlegają głównie 200-letnie buki, a także dęby, świerki, garby, olcha czarna, a z drzew sztucznie wprowadzonych sosna wejmutka i modrzew europejski.

Polub nas na Facebooku!
Image and video hosting by TinyPic

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krynicamorska.naszemiasto.pl Nasze Miasto