Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Melodie z głogowskich wież. Z ratusza grany jest hejnał, a z kościoła Anioł Pański i Apel Jasnogórski

Grażyna Szyszka
Kilka sekund przed południem z ratuszowej wieży rozbrzmiewa hejnał
Kilka sekund przed południem z ratuszowej wieży rozbrzmiewa hejnał Grażyna Szyszka
Melodie z wież na głogowskiej starówce. Codziennie w południe z ratusza grany jest hejnał. Z kolei z pobliskiego kościoła Bożego Ciała, także o godzinie 12, po ustaniu dzwonów, rozbrzmiewa Anioł Pański. Wieczorem zaś, o godz. 21 słychać Jasnogórski Apel.

Głogowianie, zwłaszcza ci, którzy mieszkają na Starym Mieście już przywykli do hejnału oznajmiającego południe. Tuż obok, po ustaniu bicia dzwonów z kościelnej wieży grany jest Anioł pański. Z kolei wieczorem na starówce rozlega się melodia Apelu Jasnogórskiego.

Historia głogowskiego hejnału

Hejnał, który codziennie, od 1998 roku słuchać z wieży ma ma już 43 lata. Trwa 1,5 minuty i ma 8 taktów. Melodia przypomina wojskowy sygnał. Warto wiedzieć, że utwór ten skomponował głogowianin Kazimierz Walendzik, były dyrektor szkoły muzycznej i wieloletni kapelmistrz hutniczej orkiestry. Zanim utwór został uznany w tej roli, musiał być zaakceptowany przez specjalną komisję. Zrobił to sam autor Kazimierz Walendzik.

- Inicjatorem powstania hejnału miejskiego był Mieczysław Kaczkowski, pierwszy dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, który zaproponował muzykowi podjęcie tematu. Walendzik w szybkim czasie skomponował trzy różne wersje – mówi Dariusz Czaja, regionalista z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Utwór został nagrany w rozgłośni Polskiego Radia w Zielonej Górze. Jak przypomina D. Czaja, utwór miał rozbrzmiewać jedynie podczas oficjalnych głogowskich uroczystości.

- Pierwszy raz publicznie wykonano hejnał tuż po jego wyborze w 1978 roku a za miejsce posłużył Zamek Książąt Głogowskich. Ponownie, szerszej publiczności, odegrany został rok później, podczas odsłonięcia pomnika Dzieci Głogowskich – dodaje regionalista.

Pierwszy raz z wieży ratuszowej głogowianie usłyszeli go w 1998 roku, gdy po odbudowie oddano ją do użytku. Pierwszego dnia ze szczytu wieży grali go członkowie orkiestry Zakładowej Huty Miedzi Głogów, a byli to: Jerzy Szymankiewicz, Zbigniew Kamiński, Marek Kapica (trąbki) oraz Henryk Hołyński (puzon).

- W kolejnych dniach był już odtwarzany multimedialnie, a profesjonalne nagranie powstało w Radiu Głogów – przypomina Dariusz Czaja.

Trzy silne pioruny zatrzymały urządzenia

W 2002 roku zamilkł. W ratuszową wieżę uderzyły trzy silne pioruny, które uszkodziły zarówno zegar jak i urządzenie do odtwarzania utworu. Co prawda zegar szybko naprawiono, ale na hejnał głogowianie musieli poczekać kilka miesięcy. Wtedy też zdecydowano, aby był nadawany 15 sekund przed godziną 12. A to dlatego, by nie zagłuszały go wtedy dzwony z pobliskiego kościoła.
Dziś hejnał, rozpoczyna też posiedzenia sesji miejskich.

Wieczorny apel z kościelnej wieży

Druga melodia, która równo w południe brzmi na Rynku to Anioł Pański z wieży kościoła Bożego Ciała. Natomiast o godzinie 21 rozlega się z niej Apel Jasnogórski, grany zresztą w wielu polskich kościołach. Ta wieczorna modlitwa kierowana jest do Matki Bożej i jest sprawowana szczególnie uroczyście, jako odrębne nabożeństwo maryjne na Jasnej Górze codziennie o godzinie 21 od 8 grudnia 1953 r.

Apel Jasnogórski miał różne melodie i był śpiewany w różnych wersjach. Autorem najbardziej znanej i rozpowszechnionej melodii jest salezjanin ks. Stanisław Ormiński, który skomponował ją w 1956 r.
W Głogowie, od dwóch lat wygrywana jest w nowej aranżacji.
Wieczorną melodię z kościelnej wieży, przy dobrej pogodzie, można usłyszeć w dalszych rejonach miasta, w tym w w pobliżu budynku starostwa czy nawet os. Piastów Śl. II.
Warto dodać, że okazjonalnie, z kościelnej wieży rozbrzmiewają inne melodie - kolędy, a od dwóch lat, 11 listopada odgrywany jest Mazurek Dąbrowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto