MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Matury. Ostatecznie odliczanie - co na giełdzie tematów? Ilu zdaje w Szczecinku?

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tak było w I LO Szczecinek rok temu
Tak było w I LO Szczecinek rok temu Rajmund Wełnic
9 582 maturzystów na Pomorzu Zachodnim przystąpi we wtorek (7 maja) do matury z języka polskiego. W powiecie szczecineckim 268 absolwentów techników i 291 liceów (plus ponad 40 w szkołach niepublicznych i Bornem Sulinowie).

220 szkół w województwie zachodniopomorskim zgłosiło w tym roku 9 582 osób, które po raz pierwszy przystępują w tym roku do egzaminów dojrzałości – mówi Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. To absolwenci liceów i techników z naszego regionu.

Maturę zaczną we wtorek (7 maja) o godzinie 9 pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Nazajutrz maturzyści zmierzą się z matematyką, także na poziomie podstawowym, a w czwartek z językami obcymi (najpierw obowiązkowy angielski). Część pisemna potrwa prawie do końca maja. Będą także wracające po czasie pandemii egzaminy ustne z języka polskiego i języków nowożytnych.

Są także zmiany to zmniejszenie liczby pytań jawnych na maturze ustnej z języka polskiego z 227 do 110. Obniżono także kryteria oceniania egzaminów pisemnych z języka polskiego poprzez obniżenie wymagań egzaminacyjnych o około 20-25 proc. Nie będzie wymogu zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym z progiem 30 procent.

Aleksandra Stemplewska, polonistka ze szczecineckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety w Szczecinku: - Ten rok jest drugim, gdy matury odbywają się w nowej formule, więc większych niespodzianek się nie spodziewamy – mówi. - Znany jest kanon lektur, czy pytania jawne do części ustnej. Oczywiście, można się spodziewać, że na pisemnym w teście literacko-historycznym będzie coś z „żelaznego” zestawu, jaki pojawia się co roku, a więc „Wesele”, „Kordian”, Dziady”, czy „Lalka”, ale jak będzie to i my, i uczniowie, przekonają się 7 maja. Na grudniowym egzaminie próbnym dobrze zapoznaliśmy się z tym, czego można się spodziewać i jeżeli poziom trudności będzie podobny teraz, to jestem optymistką.

W ogólnym przekonaniu kolegów i koleżanek oczywiście najbardziej obawiamy się matematyki, specjalnie wybrałem kierunek humanistyczny, aby nie mieć z nią za wiele do czynienia, ale oczywiście maturę na poziomie podstawowym trzeba będzie zdać – mówi Tymon Pieńkos, tegoroczny maturzysta z I LO w Szczecinku. - Z polskim nie mam już takich obaw, pisaliśmy trzy próbne egzaminy i poszło dobrze, więc i na maturze będzie ok. Przeczytałem wszystkie lektury, jestem przygotowany i spokojny, także na polski na poziomie rozszerzonym. Więc nie śledziłem specjalnie, jakie tematy krążą nie giełdzie. Nie ma co się nastawiać na coś konkretnego, bo jak chcesz dobrze zdać maturę to musisz być przygotowany z całości materiału, a nie liczyć na łut szczęścia.

Termin ogłoszenia wyników matur zdawanych w terminie podstawowym i dodatkowym to 9 lipca w onlinowym systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika). Punktualnie o godzinie 8:30. W tym samym dniu zostaną przekazane szkołom świadectwa, aneksy i informacje o wynikach. Wyniki egzaminu poprawkowego (część pisemna egzaminu poprawkowego przewidziana jest na 29 sierpnia, ustna na 21 sierpnia) znane będą 10 września.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto