Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marcin Ragan z Grodźca Małego został odznaczony przez krwiodawstwo. Głogów ma wielu takich dawców krwi

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Mariusz Ragan i Agata Gnap, kierowniczka głogowskiej stacji krwiodawstwa
Mariusz Ragan i Agata Gnap, kierowniczka głogowskiej stacji krwiodawstwa Grażyna Szyszka/Piotr Krzyżanowski
Marcin Ragan z Grodźca Małego został odznaczony odznaką Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu. 43-latek oddał w sumie już ponad 20 litów cennego płynu. W 2022 roku do głogowskiej stacji krwiodawstwa zgłosiło się ponad 13 tysięcy dawców.

Spis treści

Odznaczenie zostało wręczone 27 stycznia tego roku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu.
Marcin Ragan nie ukrywa, że to dla niego ważna sprawa, ale najważniejsze jest to, że jego krew uratowała niejedno ludzkie życie.

Pierwszy raz oddał krew podczas szkolnej akcji

Wszystko zaczęło się w szkole samochodowej, gdy pan Marcin był jeszcze uczniem. Wziął udział w jednej z akcji organizowanych przez szkołę.

- Pierwszy raz zdawałem krew razem z kolegami z klasy – wspomina. - Ale tak już na poważnie i regularnie to odwiedzałem stację krwiodawstwa, gdy zacząłem pracę. Było to od 2004 roku.

Pan Marcin zdawał krew systematycznie, raz na trzy miesiące, a gdy zmieniły się przepisy, robi to częściej, czyli co dwa miesiące. Każda krew jest bardzo cenna, ale jego szczególnie, bo to ma rzadką grupę A Rh -.

- Nawet podczas przekazania odznaczenia, dyrektor regionalnego centrum we Wrocławiu przyznał, są duże braki tej grupy krwi i prosił, by mobilizować rodzinę do jej oddawania – przyznał pan Marcin.

W ciągu 20 lat bycia dawcą nie raz reagował na akcje zbiórki krwi w nagłych wypadkach. Gdy tylko mógł, zgłaszał się po sms-ach z pilnym apelem o cenny płyn.

Odznaczony krwiodawca pracuje w firmie Kambud. Jest kawalerem. Pan Marcin przyznaje, że bycie dawcą krwi to już rodzinna tradycja, bo był nim także jego tata.

Głogowska stacja krwi ma szczęście do dawców

Agata Gnap, kierowniczka Terenowego Oddziału Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Głogowie przyznaje, że placówka może poszczycić się wieloma dawcami z takim „dorobkiem”, a nawet wyższym, choćby 50 litrów.

- Mamy też trzy osoby, które oddały już ponad 100 litrów krwi – mówi. - W ubiegłym roku odwiedziło nas ponad 13 tysięcy dawców, a trzeba dodać, że był to słabszy rok pod tym względem.
Głogowską stację odwiedzają nie tylko mieszkańcy Głogowa i okolic. Są też dawcy z okolic Zielonej Góry i Leszna.
Stacja ma nowy analizator do badania morfologii, do tego dwa separatory do osocza i czeka na trzeci.

Jeśli ktoś chce dołączyć do grona dawców krwi, może to zrobić we wtorek, 7 lutego w godz. 11 – 14. Tego dnia krwiobus stanie przy budynku II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Daszyńskiego w Głogowie. Oprócz pełnoletnich uczniów i nauczycieli, krew może oddać każdy chętny.

Gdzie oddać krew w Głogowie?

Terenowy Oddział RCKiK w Głogowie znajduje się na parterze budynku Głogowskiego Szpitala Powiatowego przy ul. Kościuszki 15. Wejście po prawej stronie od głównych drzwi placówki.
Jednorazowo pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut.
Krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, przy czym przerwa pomiędzy kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni

Godziny pracy krwiodawstwa Głogów:

  • poniedziałek - godz. 7 - 16
  • wtorek - godz. 7-12
  • środa - godz. 7-12
  • czwartek - godz. 7-15
  • piątek - godz. 7-12

Kto może zostać dawcą krwi?

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa i pełnoletnia osoba, która waży minimum 50 kg i nie ukończyła 60. roku życia (dawcy pierwszorazowi).
Do punktu poboru krwi należy przyjść z dokumentem potwierdzającym tożsamość i zawierającym numer PESEL (dowód osobisty, legitymacja studencka, prawo jazdy, paszport). Ponadto, osoby, które wcześniej oddawały krew, powinny zabrać ze sobą legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Jakie badania są wykonywane u krwiodawców?

Przy każdym oddaniu krwi u krwiodawcy wykonuje się rutynowo następujące badania:

  • poziom hemoglobiny,
  • test kiłowy,
  • antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV,
  • grupę krwi układu ABO,
  • grupę krwi układu Rh, a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe,
  • przeciwciała.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto