Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4 czerwca 1989 r. w Malborku. W wyborach triumfowali kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność"

Anna Szade
Anna Szade
Kronika miasta Malborka
Jak było w Malborku 4 czerwca 1989 r.? Większość uprawnionych mieszkańców wzięła udział w głosowaniu. Zwycięzcami tamtych historycznych wyborów byli kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”: Jarosław Kaczyński i Antoni Borowski zostali senatorami, a Edmund Krasowski – posłem.

4 czerwca 1989 r. głosowanie odbywało się między godz. 6 a 22. Pewnie tego nie pamiętają nawet ci, którzy wówczas wybierali, ale aby oddać ważny głos na swojego kandydata w okręgu, należało dokonać wykreślenia pozostałych osób. Co ciekawe, także skreślenie wszystkich kandydatów oznaczało oddanie głosu ważnego.

Wybory 4 czerwca 1989 r. w Malborku

Malbork był wówczas w okręgu elbląskim, zgodnie z ówczesnym podziałem administracyjnym kraju. Malborczycy, podobnie jak pozostali wyborcy, zdecydowali, że posłem został Edmund Krasowski z Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
33 lata temu Polacy wybierali również skład Senatu RP. 99 mandatów przypadło wówczas KO „S”. Również malborczycy poparli kandydatów z tego komitetu. Senatorami, którzy reprezentowali okręg elbląski, zostali Jarosław Kaczyński i Antoni Borowski.

Początkowo jednak na kandydata elbląskiego KO "S" do senatu typowany był Leonard Krasulski.

Miałem kandydować do senatu, gdy zadzwonił do mnie Leszek Kaczyński. Miałem do niego wielki szacunek, gdyż wielokrotnie pomagał mi w latach osiemdziesiątych w kwestiach prawnych. Leszek spytał, czy nie znalazłoby się w Elblągu miejsce dla jego brata - Jarosława. Z ulgą oddałem mu swoje miejsce, gdyż nie wyobrażałem sobie siebie w senacie. Ponadto byłem szczęśliwy, że w elbląskich wyborach wystartuje ktoś ze znanym w opozycyjnych kręgach nazwiskiem - cytuje wspomnienia Krasulskiego Karol Nawrocki w książce "Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim (1976-1989)".

Kampania wyborcza 33 lata temu. Kandydaci w fiacie 126p

Dzisiaj trudno sobie to wyobrazić, ale ówczesna kampania wyborcza wyglądała zupełnie inaczej. Po województwie obwoził kandydatów właśnie Leonard Krasulski, który miał w tym czasie fiata 126p. Podczas przedwyborczej wizyty w Malborku samochód się zepsuł, ale udało się go naprawić.
Jak oceniali ówcześni działacze, ta kampania objazdowa dała efekty, ale najważniejsza była praca opozycjonistów w mniejszych miejscowościach. Na czele malborskiego Komitetu Obywatelskiego, który zawiązany został w kwietniu 1989 r., stał Jacek Albrecht, a w jego skład weszli młodzi ludzie.

Współpraca z Elblągiem w tym czasie przebiegała słabo, również lokalnej strukturze ciężko było o porozumienie. Mimo to organizowano akcje plakatowe oraz spotkania z kandydatami na parlamentarzystów - opowiadał Jacek Albrecht.

Ta ciężka praca przełożyła się nie tylko na wynik wyborów, ale również na rekordową frekwencję. Po zamknięciu lokali wyborczych okazało się, że w Malborku głosowało 65,9 proc. uprawnionych. Frekwencja była wyższa od tej odnotowanej w kraju, która osiągnęła 62 proc. W tych pierwszych częściowo wolnych wyborach wzięło udział ok.17 mln dorosłych Polaków.

Datę tę uważa się za koniec Polski Ludowej i początek III Rzeczypospolitej Polskiej - napisał o 4 czerwca 1989 r. Wiesław Jedliński w "Kronice Malborka XX wieku".

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu RP odbyło się 4 lipca 1989 r. Wówczas marszałkiem został wybrany Mikołaj Kozakiewicz z ZSL. Tego samego dnia zebrał się także Senat. Na marszałka wybrany został Andrzej Stelmachowski. Reprezentował Obywatelski Klub Parlamentarny, który tworzyli posłowie i senatorowie startujący z KO „S”. Na jego czele stanął wówczas Bronisław Geremek.

Prezes Kaczyński wysiadł na chwilę w Malborku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto