Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ksiądz Walkowiak zasłużony dla Głogowa. Tytuł nadano w Dniu Niepodległości

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Uroczysta sesja rad miasta i powiatu w Dniu Niepodległości
Uroczysta sesja rad miasta i powiatu w Dniu Niepodległości Kacper Chudzik
Podczas uroczystej, połączonej sesji rady miasta oraz powiatu głogowskiego wręczono tytuł „Zasłużony dla miasta Głogowa". Pośmiertnie otrzymał go ksiądz Aleksander Walkowiak.

Tradycją w Głogowie jest to, że 11 listopada organizowana jest uroczysta wspólna sesja rad miasta oraz powiatu. W jej trakcie wręczane są tytuły Honorowego Obywatela Miasta Głogowa oraz Zasłużony Dla Miasta Głogowa. W tym roku przyznany został tylko ten drugi, a otrzymał go pośmiertnie ksiądz Aleksander Walkowiak. Wyróżnienie odebrał w jego imieniu ksiądz Stanisław Brasse.

– Znałem księdza Aleksandra Walkowiaka przez wiele lat. Gdy wstępowałem do seminarium na początku lat 90. to właśnie on pisał dla mnie opinię. Usłyszałem z jego ust wiele mądrych rzeczy. Wśród nich zawsze było to, że ważna jest historia. Zarówno naszego kraju, jak i naszej małej ojczyzny, naszego miasta – mówił Stanisław Brasse odbierając wyróżnienie dla zmarłego w ubiegłym roku kapłana.

I faktycznie, ksiądz Walkowiak był cenionym regionalistą - autorem wielu publikacji o historii Głogowa i jego okolic. Osoby, które go znały wspominają, że głowę zawsze miał pełną pomysłów i był chodzącą skarbnicą wiedzy o historii naszego miasta.

– Ale ważna była dla niego też ta historia najnowsza. Pamiętam, że zawsze cieszył się nowymi inwestycjami. Pamiętamy go wszyscy poruszającego się rowerem po okolicy, często gdy wracał to często opowiadał o tym co nowego w mieście go cieszyło. Często rozmawiał też z ludźmi i przekazywał im miłość do tego miejsca – dodał ksiądz Brasse.

W trakcie sesji odczytano też okolicznościowy referat na temat odzyskania niepodległości. Jego autorem był Karol Seidel z głogowskiego muzeum.

Zobacz też:

Aleksander Walkowiak - historia Zasłużonego Dla Miasta Głogowa

Ksiądz Aleksander Walkowiak urodził się 2 lutego 1934 r. w Bydgoszczy, a zmarł 5 kwietnia 2021 roku. Miał 88 lat. Został pochowany na cmentarzu w Grodźcu Małym.

Święcenia kapłańskie otrzymał 21 czerwca 1969 r. w Lubaniu Śląskim.

Ksiądz Walkowiak zasłużony dla Głogowa
Ksiądz Aleksander WalkowiakDariusz Czaja

W trakcie swojej duszpasterskiej posługi przeszedł długą drogę. Najpierw jako wikariusz pracował w Gaworzycach (1969-72) i Bogatyni (1972-73). W 1973 r. trafił do diecezji gorzowskiej i został mianowany wikariuszem-zarządcą, a od 1982 r. proboszczem w Rzeczycy. Później był proboszczem w Rapocinie (1987-89), Głogowie (par. Wniebowzięcia NMP, 1989-94), Niwicy (1994-95) i Osowej Sieni (1995-1999).

Ksiądz przeszedł na emeryturę w 1999 roku i spędzał ją w Głogowie.

Zdjęcia z uroczystej sesji w teatrze miejskim:

Uroczysta sesja rad miasta i powiatu w Dniu Niepodległości

Ksiądz Walkowiak zasłużony dla Głogowa. Tytuł nadano w Dniu ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto