Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyże Wolności i Sprawiedliwości za sprzeciw wobec komunizmu ZDJĘCIA

KLM
katowice.ipn.gov.pl/
41 osób zostało uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności, odznaczeniem państwowym nadawanym działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Uroczystość miała miejsce w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej. Odznaczenia otrzymali m.in. Janusz Okrzesik, Henryk Juszczyk, Kazimierz Polak i Renata Górnisiewicz.

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności organizowały katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” w ramach obchodów 38. rocznicy zakończenia strajku generalnego na Podbeskidziu.

W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej prezes IPN dr Jarosław Szarek przypomniał, że ponad 100 tysięcy członków Solidarności wzięło udział w wielkim strajku na Podbeskidziu, protestując przeciwko bezprawiu, nieuczciwości i nepotyzmowi, żądając ustąpienia ówczesnych władz wojewódzkich. - To między innymi im zawdzięczamy dzisiejszą wolną Polskę – podkreślił.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Krzyże Wolności i Solidarności w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej zostały wręczone 41 osobom (trzy odznaczanie zostały nadane pośmiertnie), które w różnych formach sprzeciwiały się komunistycznej dyktaturze w latach 1956–1989.

Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał m.in. Janusz Okrzesik, współtwórca Bielskiego Komitetu Oporu Społecznego, w czerwcu 1989 r. wybrany posłem na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Na swoim facebookowym profilu podkreślił, że jest dumy z tego odznaczenia.

– Działalność w solidarnościowej konspiracji lat osiemdziesiątych to pod wieloma względami najlepszy okres w moim życiu. Poznałem wówczas wielu szlachetnych, dzielnych ludzi (niektórych spotkałem wczoraj w auli bielskiej szkoły muzycznej). To spotkanie i wspomnienia tamtych lat były jak przebłysk w dość ponurej obecnej rzeczywistości, przebłysk który uświadomił mi, że Polska może być piękna, że Polacy mogą być piękni – napisał Janusz Okrzesik.

Krzyżem Wolności i Solidarności zostali uhonorowani m.in. związani z regionem Podbeskidzia:

  • Henryk Juszczyk - był pracownikiem Fabryki Maszyn Włókienniczych „BEFAMA” w Bielsku - Białej. W sierpniu 1980 r. został delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W zakładowych strukturach NSZZ „Solidarność”, pełnił funkcję członka Prezydium Komisji Zakładowej, członka Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, następnie wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Podbeskidzie
  • Janusz Okrzesik od 1982 r. był związany z „Solidarnością”, podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim był aktywnym działaczem organizacji „Wolność i Pokój”, za działalność opozycyjną relegowany w 1987 r. z Wydziału Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współtwórca Bielskiego Komitetu Oporu Społecznego, był również redaktorem nielegalnych wydawnictw sygnowanych przez Solidarność Podbeskidzia. W kwietniu 1989 r. brał udział w wiecu w obronie Waclawa Havla. W czerwcu 1989 r. został wybrany posłem na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W sierpniu 1989 r. jako działacz Solidarności Polsko-Czechosłowackiej wziął udział w wiecu w Cieszynie w rocznicę wkroczenia wojsk Układu Warszawskiego
  • Antoni Czernecki był aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność” przy Zakładach Przemysłu Wełnianego „Merilana” w Bielsku-Białej. Ponieważ podejrzany był o próby reaktywacji NSZZ „Solidarność” po jej zdelegalizowaniu, pozostawał w zainteresowaniu Służby Bezpieczeństwa. Po wprowadzeniu stanu wojennego jako jedną z represji stosowaną wobec opozycjonistów było tzw. trzymiesięczne przeszkolenie wojskowe rezerwistów.
  • Renata Górnisiewicz już jako uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Bielsku Białej była czołową działaczką „Ruchu Młodej Polski”. W latach 1979-1980 na terenie Bielska Białej kolportowała pismo „Robotnik” wydawane z ramienia KOR. W 1980 r. została członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i rozpoczęła pracę w Zarządzie Regionu Podbeskidzie NSZZ „Solidarność” w Bielsku Białej
  • Edward Kubas był pracownikiem Fabryki Aparatów Elektrycznych „Apena” w Bielsku-Białej, gdzie współtworzył, a następnie pełnił stanowisko przewodniczącego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność”. W dniu 14 grudnia 1981 r. zorganizował jednodniowy strajk protestacyjny w ww. zakładzie pracy
  • Kazimierz Polak będąc pracownikiem Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, należał również do NSZZ „Solidarność”. Od połowy 1982 r. do października 1983 r. zbierał składki przeznaczone na pomoc dla osób internowanych i ich rodzin, zajmował się również kolportażem nielegalnych wydawnictw
  • Ks. Zbigniew Powada wraz z działaczami zdelegalizowanej „Solidarności” w styczniu 1984 r. współorganizował Duszpasterstwo Ludzi Pracy przy parafii pw. św. Mikołaja w Bielsku Białej, które funkcjonowało do 1989 r. W latach 80. duszpasterstwo było ważnym forum spotkań działaczy opozycji antykomunistycznej. Ks. Powada był ich organizatorem, udostępniał parafialne pomieszczenia członkom zdelegalizowanej „Solidarności”, organizował msze za Ojczyznę, pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, brał udział w uroczystościach upamiętniających górników poległych 16 grudnia 1981 r., a po sierpniowych strajkach w roku 1988 zaangażował się w niesienie pomocy dla górników zwolnionych z pracy za udział w proteście.
  • Zbigniew Retecki po ogłoszeniu stanu wojennego i delegalizacji NSZZ „Solidarność” organizował na terenie Podbeskidzia podziemne struktury związku. Pełnił kierowniczą funkcję w Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładzie nr 1 FSM w Bielsku-Białej, redagował prasę podziemną, zorganizował grupę kolportującą wydawnictwa bezdebitowe oraz utrzymywał kontakty z Regionalnym Komitetem Wykonawczym „Trzeci Szereg” NSZZ „Solidarność”. 4 września 1985 roku został aresztowany przez SB, przedstawiono mu zarzut brania udziału w nielegalnym związku, zmieniony później na zarzut kolportażu nielegalnych wydawnictw mających na celu wywołać niepokój społeczny.
  • Eugeniusz Widyna był pracownikiem Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego NSZZ „Solidarność” na Wydziale Pionu Technicznego. Po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w organizowaniu pomocy dla rodzin osób internowanych. Od 5 listopada 1982 r. do 3 lutego 1983 r. został powołany na przymusowe trzymiesięczne ćwiczenia wojskowe w ramach służby czynnej, które odbywał w jednostce wojskowej w Czerwonym Borze.
  • Włodzimierz Zabłocki był aktywnym działaczem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” przy Fabryce Wtryskarek „Ponar” w Żywcu, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Wydziałowej i członka Komisji Zakładowej. Był również przewodniczącym Komisji ds. Informacji w Delegaturze Zarządu Regionu „Podbeskidzie” NSZZ „Solidarność” w Żywcu. Po wprowadzeniu stanu wojennego działał w strukturach tzw. Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność – Podbeskidzie”. Brał udział w procesie drukowania podziemnego biuletynu „Drzazga”, rozprowadzał nielegalne pisma w miejscu pracy, organizował nielegalne spotkania członków byłego NSZZ „Solidarność”. W dniu 27 sierpnia 1982 r. został internowany
  • Halina Zając była działaczem Trzeciego Szeregu NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie w okresie od marca 1982 r. do września 1983 r. Zajmowała się kolportażem ulotek i wydawnictw o treści antykomunistycznej, jak również organizacją materiałów niezbędnych do druku oraz skrytek do przechowywania materiałów przeznaczonych do użytku konspiracyjnego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto