Kopalnia Soli „Wieliczka”. Cud z soli

Artykuł sponsorowany
Z tego zaś ogromnego skarbca Sarmacji władca tego kraju czerpie większe dochody, niż wielu mogłoby uzyskać z najbogatszych kopalń złota i srebra – donosił w XVI wieku humanista i podróżnik Joachim Wadian. Pisał o wielickiej kopalni soli, która dostarczała aż 1/3 wpływów do monarszej szkatuły. Nie bez powodu zwano więc słoną przyprawę „białym złotem” - z jej pomocą wznoszono pałace, opłacano uniwersyteckich profesorów, finansowano zaciężne oddziały.

Kopalnia Soli „Wieliczka” [KLIK] jest jedną z najstarszych firm w Polsce i Europie. Działa nieprzerwanie od średniowiecza. Gdy Kolumb wypływał szukać Indii, a Gutenberg drukował pierwszą książkę, ona była już szanowanym przedsiębiorstwem z tradycjami.

W roku 1978 kopalnia znalazła się wśród 12 miejsc i obiektów otwierających prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Bezcenny podziemny zabytek każdego roku przyciąga ponad milion zwiedzających z blisko 180 krajów. Warto pamiętać, że wielicka kopalnia pozostaje celem turystycznych wizyt przynajmniej od renesansu, zaś poczet sławnych gości otwiera sam Mikołaj Kopernik. Ponadczasowe piękno kopalni urzeka wszystkich niezależnie od epoki czy obowiązującej mody. Westchnienia zachwytu nie opuszczają podziemi od długich stuleci.

Wędrujący po wielickiej kopalni turyści mają do swojej dyspozycji kilka szlaków (m.in. Trasę Turystyczną [KLIK], Trasę Górniczą, Szlak Pielgrzymkowy). W szerokiej ofercie kopalni znajdują się także specjalne propozycje dla dzieci i młodzieży. Pod ziemią działa restauracja, jest kino 5D, plac zabaw, sklepy z pamiątkami, na głębokości ponad 100m można spać. Wśród soli organizowane są koncerty, bale, przyjęcia, spektakle teatralne, śluby, konferencje, wystawy. Jest też Kopalnia Soli „Wieliczka” celem kuracjuszy, którzy odzyskują zdrowie w pierwszym w Polsce podziemnym uzdrowisku. Na powierzchni działa tężnia solankowa, w budynku dawnego Młyna Solnego przyjmują lekarze specjaliści, zaś ukryty w parkowej zieleni kameralny Hotel Grand Sal [KLIK] zaprasza na wypoczynek oraz do restauracji serwującej wyborne autorskie menu.

Siła i wyjątkowość Kopalni Soli „Wieliczka” płyną z historii liczonej w setkach lat oraz w umiejętnym łączeniu tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami. Nowatorskie technologie wydobywają i podkreślają unikatowe walory miejsca, zapewniają bezpieczeństwo ludziom i zabytkowi. Współcześnie w Wieliczce nie wydobywa się już soli, niemniej w kopalni wciąż potrzebni są górnicy. Dzięki ich pracy podziemna Wieliczka trwa, może gościć turystów i kuracjuszy, rozwijać ofertę, a co najważniejsze, mimo ukończonych 700 lat, wciąż ma przed sobą przyszłość.

www.kopalnia.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto