reklama

Kłopotliwa obwodnica Głogowa. Jaczów i Ruszowice jej nie chcą

Grażyna SzyszkaZaktualizowano 
Drugi most tak, ale obwodnica to już duży problem - tak w skrócie można opisać to, co się zaczyna dziać wokół planów budowy tej wyczekiwanej od lat inwestycji drogowej.

Budowa obwodnicy Głogowa i drugiej przeprawy mostowej przez Odrę to od lat gorący temat do dyskusji dla mieszkańców naszego rejonu. Niemal nikt nie kwestionuje potrzeby takiej inwestycji, ale gdy jest do niej coraz bliżej, dyskusja schodzi na szkody i kłopoty, jakie niosą ze sobą wytyczone trasy jej wariantów. A jak informowaliśmy we wrześniu, oprócz trzech znanych wcześniej ewentualnych tras, pojawił się czwarty wariant - północny.

Przypomnijmy: Trzy północne trasy obwodnicy Głogowa mają swój początek na DK 12 w rejonie wsi Dankowice, a kończą się na DK 12 między Serbami a Wilkowem. Ich przebieg różni się długością trasy, ale wszystkie przewidują budowę drugiego mostu na Odrze w tym samym miejscu, czyli, koło dawnej wsi Rapocin. Każda z nich od zachodu mija Serby i za tą miejscowością łączy się z DK 12.

Okazuje się, że najwięcej kontrowersji wzbudza opisany przez nas czwarty, północny wariant. To obwodnica, która miałaby swój początek na S3, na węźle Głogów Południe, a potem byłaby drogą równoległą do „jerzmanówki”. Następnie obwodnica biegłaby w pobliżu Jaczowa, a potem między osiedlem Piastów Śląskich, a Szczyglicami i dalej obok Krzepowa, na most na Odrze za Widziszowem.

- Nie wyobrażam sobie, by drugi most miałby stanąć za Widziszowem - przyznaje Łukasz Horbatowski, wójt gminy Kotla. - Rozumiem, że obwodnice budowane są głównie dla ruchu tranzytowego, ale przecież to duży samochodowy ruch w kierunku Sławy korkuje Głogów. Poza tym warianty północne przecinają najmniej zurbanizowane tereny, w tym należącą do miasta strefę inwestycyjną - dodaje.

północny wariant z poprawkami

Takie samo zdanie ma wójt gminy Żukowice Krzysztof Wołoszyn. Podobnie jak inni wójtowie gmin, przez które wytyczono trasy, przebieg wariantów obwodnic zna na pamięć.

- Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest wariant PN5 z lekką poprawką, którą, po naszych gminnych ustaleniach, już zgłosiliśmy - wyjaśnia. - Chodzi o wydłużenie łuku drogi tak, by bardziej omijała Nielubię. Ta obecna trasa przechodzi za blisko cmentarza i boiska.

Wójt zwraca też uwagę, że ten północny wariant odciążyłby ruch z drogi wojewódzkiej nr 292. - Najczęściej mówi się o niebezpiecznej „jerzmanówce”, ale nikt nie wspomina, co się wyrabia na drodze w kierunku huty - mówi.

W gminie Głogów, przez który przechodzi każdy z czterech wariantów, żaden nie jest korzystny. Nie ma jednak zgody na najnowszy, południowy, który dla Ruszowic byłby wręcz koszmarem.

Wójt gminy wysłał pismo z propozycją, by pociągnąć obwodnicę nieco dalej i wpiąć ją do DK 12 między Wilkowem a Szlichtyngową.

- Niestety, na razie nie widać takiego projektu - dodaje zastępca wójta.

Jaczów i Ruszowice nie chcą obwodnicy

Najwięcej obaw i sprzeciwu w sprawie nowego, południowego wariantu obwodnicy wykazali mieszkańcy gminy Jerzmanowa, a konkretnie Jaczowa. Bo między Jaczowem a Ruszowicami został wytyczony wariant PD 2, czyli południowy.

- Z kolei trasy północne też nie są dla nas najlepsze, bo każdy z nich odcina Wilków, ponieważ wszystkie mają się łączyć z krajową „dwunastką” za Serbami - mówi zastępca wójta gminy Głogów Marta Vasicek. - Już teraz jest tam ogromny ruch i ciężko jest przejść przez wieś, więc można sobie wyobrazić co będzie, gdy głogowska obwodnica połączy trasy S3 z S5.

- Wiele osób zgłosiło mi zaniepokojenie tą koncepcją budowy obwodnicy - przyznał wójt gminy Jerzmanowa Lesław Golba. - Dlatego wystosowałem pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiając stanowisko w tej sprawie informując, że lepszym wariantem obwodnicy Głogowa będzie PN4 przebiegający wzdłuż drogi numer 12, przy Hucie Miedzi Głogów - mówi wójt.

GDDKiA odpisała wójtowi, że jego stanowisko zostało przekazane do firmy przygotowującej Studium Techniczno-Ekonomiczno- Środowiskowe, czyli do Transprojektu z Gdańska.

Co więcej GDDKiA poinformowała ostatnio, że dla trzech wariantów zakończyły się obserwacje terenowe w zakresie wykonania inwentaryzacji przyrodniczej. Dla czwartego inwentaryzacja nadal trwa.

Grzegorz Długosz z Transprojektu, który pracuje nad opracowaniem STEŚ przyznał, że otrzymuje od mieszkańców i włodarzy gmin wiele wniosków i uwag dotyczących obwodnicy Głogowa. Nie chciał jednak ich komentować - Na początku października mamy koleją radę techniczną, w której wezmą udział między innymi wójtowie oraz inwestor, więc może po niej, za zgodą inwestora, będę mógł się wypowiedzieć - przyznał.

Wykonawca opracowania planuje spotkać się także z mieszkańcami gmin, na terenie których przebiega obwodnica Głogowa. Takie spotkania mają się odbywać w listopadzie i grudniu jeszcze tego roku.

Przypomnijmy: Przewidywane parametry techniczne obwodnicy: długość około 20 km, prędkość projektowa 80 km, szerokość pasa ruchu 3,5 m, szerokość pasa poboczy 1,5 m, obciążenie nawierzchni 115 kN/oś.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Materiał oryginalny: Kłopotliwa obwodnica Głogowa. Jaczów i Ruszowice jej nie chcą - Głogów Nasze Miasto

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

I
Ieszkaniec Ruszowic

Już w latach 80 tych było planowane rondo przy ul. Legnickiej i Piłsudskiego powstała krzyżówka nie wypał i teraz powraca sie do ronda tak samo była planowana obwodnica miedzy Ruszowicami a Jaczowem i tam nigdy nie powinny powstać domki ale tacy Wójtowie i radni bezmyślnie sie przewijali ze dali zgoty na budownictwo nie wiem czy ktoś za to nie powinie zapłacić efekt da tylko obwodnica za wilkowem lub nawet za Szlichtyngowa ktora wyjedzie miedzy Ruszowicami a Jaczowem bo tylko ona odciąży ruch z Leszna Poznania te warianty połnocne sprawią ze 50% i tak bedzie sie pchać przez miasto i za 10lat bedziemy mieli ruch jak dziś na mieście a nastepna obwodnica dopiero może za 200lat

G
Gość

Obwodnica Głogowa powinna przechodzić przez tereny przemysłowe między hutą a miastem. W przyszłości mogą tu powstać zakłady czy fabryki w strefie ekonom.Są tam tereny prawie nie zamieszkane. Powinna jak najdalej na północ ominąć Serby. Musi mieć po 2 pasy w dwie strony bo w przyszłości może przekształcić się w autostradę z Gdańska przez Bydgoszcz i Poznań do południowych Niemiec jak widać na mapie (autostrada krzyżowa) tylko brakuje odcinka do miejscowości Krzyżowa gdzie jest rozwidlenie istniejących już autostrad.

B
Bogs byd

Drodzy mieszkańcy Głogowa i okolic często przejeżdżam przez te tereny jadąc do Jawor i apeluje do Was obwodnica musi być w standarcie drogi S. (S12). Jak droga będzie budowana na wczoraj to szkoda waszych nerwów

G
Gość

Między Jerzmanową a Smardzowem nie ma zabudowań, po co robić obwodnicę między Jaczowem a Ruszowicami, gdzie zabudowań jest dużo. Wariant 4 jest najlepszy, bo łączy obwodnicę z S3, a miasto też rozwija się w tym kierunku, tylko niech pójdzie zaraz za Jerzmanową.

G
Gość
27 września, 13:07, Gość:

Niech robią obwodnice , kogo to interesuje ze Ruszowice jej nie chcą i jakiś jaczow

27 września, 13:23, Gość:

To właśnie jest demokracja. Każdy ma prawo do wypowiedzi.

27 września, 14:04, DGL:

I tak nas już nie będzie zanim obwodnica powstanie

Pomyślcie. Bliskość obwodnicy daje mozliwosci rozwoju dla gmin. Jak wam zamkną kopalnie to będziecie o nią prosić. Ja bym chciał ,aby obwodnica przebiegała obok mojej miejscowość .

G
Gość
27 września, 13:07, Gość:

Niech robią obwodnice , kogo to interesuje ze Ruszowice jej nie chcą i jakiś jaczow

27 września, 13:23, Gość:

To właśnie jest demokracja. Każdy ma prawo do wypowiedzi.

27 września, 14:04, DGL:

I tak nas już nie będzie zanim obwodnica powstanie

niech ROBIĄ GDZIE CHCĄ tą obwodnicę .a polak marudził.marudzi i będzie marudził a trzeba się rozwijać i przyzwyczajać do zmian

G
Gość
27 września, 13:07, Gość:

Niech robią obwodnice , kogo to interesuje ze Ruszowice jej nie chcą i jakiś jaczow

Niech dobrze pomysla i robia.Zapomniales o tym pierwszym.Wszedzie na swiecie sie tak robi.A Ty napisales jak typowy polak.

G
Gość
27 września, 13:07, Gość:

Niech robią obwodnice , kogo to interesuje ze Ruszowice jej nie chcą i jakiś jaczow

27 września, 17:42, Gość:

Dokładnie. Cały Głogów ma się korkowac, bo jakaś grupka ma do powiedzenia.

27 września, 18:52, Gość:

U ciebie w chałupie niech zrobią

Ale buraki.Typowe polskie myslenie.Brak slow.Pijcie dalej piwko i wlaczcie disco polo.

G
Gość
27 września, 13:07, Gość:

Niech robią obwodnice , kogo to interesuje ze Ruszowice jej nie chcą i jakiś jaczow

27 września, 20:10, Gość:

Nie ma obwodnicy:źle, chcą budować :wszystkim źle ,ciągle źle.Wreszcie zostanie jak było ,jest i chyba na własne życzenie będzie😠

To nie o to chodzi.Jest potrzebna ale trzeba przemyslec.Bo walna po "Polsku" drofe bez pomyslunku i wejdziemy z deszczu pod rynne.Od strony jaczewa,piastowa mozna jeszcze rozwijac miasto.A droga sie zamkniemy.Natomiast kolo huty nikt osiedli czy domow nie bedzie juz budowal.

G
Gość
28 września, 10:07, Gość:

"ale przecież to duży samochodowy ruch w kierunku Sławy korkuje Głogów"

Haha to chyba wójt się nie zna. Jeżdżę codziennie w kierunku Leszna i ruch duży jest na Poznań bo nie ma innej drogi. Ta czwarta propozycja jest najlepsza bo się łączy z s3.

Przeciez kazda laczy sie z S3.

Kolo huty mniej zabudowan i mieszkancow.Powinna byc kolo huty bezwzglednie oraz strefy ekonomicznej.A nie Piastowa:)

G
Gość
27 września, 19:11, Gość:

Te Ruszowice i Ten Jaczów nie mówią że nie chcą obwodnicy. Mieszkańcy tych wiosek nie zgadzają się z jednym z kilku rozwazanych wariantów. Podobnie jak Mieszkańcy Kluczy, Serbów Starych i innych obszarów przez które miałaby ona przebiegać. Plany kreslone na starych mapach sprzed 15 lat. Czy ktoś myśli o tysiącach ludzi którzy najczęściej za spory kredyt pobudowali tam domy? Prowadzą działalność gospodarczą na tych terenach lub produkcję rolna? Co z terenami zdegradowanymi, tymi należącymi do kghmu, wysiedlonymi i niezamieszkanymi?

28 września, 9:59, Gość:

Tylko że ten jeden wariant jest najbardziej sensowny.

Niestety ten wariant przechodzi nie przekraczając 10 metrów od domow mieszkalnych i to właśnie jest problem. Plany kreślone na starych mapach, a ludzie chcą żyć A nie budować przy huku drogi pod samymi oknami. PRZYKRE. Dlaczego nie obwodnica przy strefie ekonomicznej która może by w końcu ozyla i tereny nie zabudowane domami mieszkalnymi. Jak pis,a poprzednicy przeciez to duzy samochodowy ruch!!!

G
Gość

"ale przecież to duży samochodowy ruch w kierunku Sławy korkuje Głogów"

Haha to chyba wójt się nie zna. Jeżdżę codziennie w kierunku Leszna i ruch duży jest na Poznań bo nie ma innej drogi. Ta czwarta propozycja jest najlepsza bo się łączy z s3.

G
Gość
27 września, 19:11, Gość:

Te Ruszowice i Ten Jaczów nie mówią że nie chcą obwodnicy. Mieszkańcy tych wiosek nie zgadzają się z jednym z kilku rozwazanych wariantów. Podobnie jak Mieszkańcy Kluczy, Serbów Starych i innych obszarów przez które miałaby ona przebiegać. Plany kreslone na starych mapach sprzed 15 lat. Czy ktoś myśli o tysiącach ludzi którzy najczęściej za spory kredyt pobudowali tam domy? Prowadzą działalność gospodarczą na tych terenach lub produkcję rolna? Co z terenami zdegradowanymi, tymi należącymi do kghmu, wysiedlonymi i niezamieszkanymi?

Tylko że ten jeden wariant jest najbardziej sensowny.

P
Pb

Jeżdżę codziennie do Głogowa od strony Serbów, i nie jest prawdą że korek powstaje przez auta jadące od Sławy. Korek powoduje ruch na DK12 i światła przed "dużym rondem".

G
Gość
27 września, 13:07, Gość:

Niech robią obwodnice , kogo to interesuje ze Ruszowice jej nie chcą i jakiś jaczow

Nie ma obwodnicy:źle, chcą budować :wszystkim źle ,ciągle źle.Wreszcie zostanie jak było ,jest i chyba na własne życzenie będzie😠

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3