Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM straciło blisko 20 miliardów na Sierra Gorda! Raport NIK nie zostawia złudzeń

Redakcja
KGHM Polska Miedź S.A.
Najwyższa Izba Kontroli przygotowała i opublikowała raport podsumowujący inwestycje KGHM w Ameryce Południowej. Spółka Quadra oraz kopalnia Sierra Gorda miały przynieść miedziowemu potentantowi straty w wysokości blisko 20 mld. zł.

W przygotowanym raporcie NIK negatywnie oceniła zakup przez spółkę KGHM Polska Miedź SA. kanadyjskiej spółki Quadra oraz kopalni Sierra Gorda w Chile. Przypomnijmy, że KGHM przejął w 2012 roku spółkę Quadra za blisko 9,2 mld złotych. Dwa lata później uruchomiona została kopalnia Sierra Gorda w Chile. Uruchomienie produkcji w kopalni ruszyło jednak dopiero w 2015 roku. Planowane nkłady inwestycyjne zostały tam znacznie przekroczone.

"Analizy i wyceny przeprowadzone przez Kombinat opierały się na założeniach opracowanych przez firmy działające na zlecenie Quadry, a więc spółki, która miała być kupiona przez KGHM. Analizy te, w ocenie NIK okazały się zbyt optymistyczne. NIK zaznacza, że długofalowa efektywność projektu Sierra Gorda będzie zależała od poziomu światowych cen miedzi i molibdenu w długim okresie, należy mieć jednak na uwadze, że zarówno miedź jak i molibden charakteryzują się znaczną zmiennością cen" - czytamy w raporcie NIK.

Według Najwyższej Izby Kontroli koszty funkcjonowania kopalni Sierra Gorda są powiększone na skutek przeskalowania instalacji dostarczających wodę i energię elektryczną oraz konieczność ponoszenia dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej nakładów na ustabilizowanie funkcjonowania zbiornika odpadów poflotacyjnych. NIK zalecił spółce monitorowanie efektów działalności spółki Sierra Gorda SNC, a w przypadku nieuzyskiwania przez nią zakładanej efektywności - podjęcie interwencji w celu odzyskania kwot zainwestowanych w uruchomienie projektu Sierra Gorda.

Kontrolerzy też przyznale, że wcześniejsze władze spółki nie chciały współpracować w przygotowaniu raportu.

"W czasie kontroli członkowie organu zarządzającego i nadzorującego KGHM przedstawiali wątpliwości, a następnie kwestionowali uprawnienia NIK do jej przeprowadzenia. Przez prawie 4 miesiące 2018 r. zaprzestano przekazywania kontrolerom jakichkolwiek materiałów i wyjaśnień na polecenie p.o. prezesa Zarządu KGHM. Powrót do przekazywania materiałów nastąpił po zmianie Zarządu."

KGHM przygotował oświadczenie na temat raportu Najwyższej Izby Kontroli.

"Obecny Zarząd spółki KGHM Polska Miedź S.A. zapoznał się z raportem opublikowanym przez Najwyższą Izbę Kontroli i w pełni przyjmuje do wiadomości zawarte w dokumencie informacje i wnioski.
Władze spółki pragną podkreślić, że od początku swojej kadencji współpracowały z NIK, przekazując tej instytucji wszystkie wymagane prawem dokumenty i informacje.
Zauważony przez kontrolerów NIK w raporcie, budzący kontrowersje styl transakcji zakupu kopalni Sierra Gorda w 2011 roku przez Zarząd KGHM Polska Miedź kierowany przez ówczesnego prezesa Herberta Wirtha oraz sposób zarządzania tą inwestycją w okresie późniejszym skłonił obecny Zarząd Spółki do wprowadzenia szeregu działań naprawczych.
W efekcie zapoczątkowanego w połowie 2018 roku procesu udało nam się zmierzyć z historycznym wyzwaniem dotyczącym aktywów zagranicznych spółki i istotnie poprawić obecny wynik operacyjny chilijskiej inwestycji.
Proces ten będzie kontynuowany w ramach naszej polityki transparentności i efektywności, która jest dziś priorytetem działań Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
"

Kopalnia Sierra Gorda położona jest w Chile – na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, około 60 km na południowy zachód od miasta Calama na północy Chile, na wysokości około 1700 m n.p.m

O tym, że NIK negatywnie ocenia inwestycję informowaliśmy już w marcu TUTAJ. Oficjalny raport został jednak opublikowany dopiero teraz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto