Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGHM: Nie żyje Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi

MSZ
KGHM: Nie żyje Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi
KGHM: Nie żyje Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi materiały prasowe
KGHM: Nie żyje Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi. W samochodowym wypadku w dniu 7 lipca zginął Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi, Budowniczy LGOM, niezapomniana postać Zagłębia Miedziowego.

KGHM: Nie żyje Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi

Włodzimierz Mięsowicz urodził się w roku 1929 w Węglówce, w powiecie krośnieńskim. Studiował na Wydziałe Górniczym w Katedrze Budowy Kopalń a następnie Eksploatacji Złóż na AGH w Krakowie. Po studiach w 1952 r. rozpoczął pracę w kopalni „Stara Góra“ w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń Rud Żelaza w Częstochowie, gdzie przechodził kolejne szczeble kariery zawodowej od sztygara zmianowego do głównego inżyniera.

W latach 1965 – 1976 związany był z budową Zagłębia Miedziowego. W roku 1965 podjął pracę w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń Rud Miedzi w Lubinie. W latach 1967-1968 pracował jako dyrektor ZG Lubin. W roku 1969 rozpoczął budowę kopalni Rudna. Założeniem tego projektu było wybudowanie kopalni w ciągu niespełna 5 lat.

Największą zasługą dyrektora Mięsowicza było stworzenie odpowiedniej atmosfery w zespole, szanowanie pracy na każdym stanowisku, wymagania, dyscyplina, ale też życzliwe traktowanie podwładnych. Legendarna była jego dbałość o porządek na budowie. Sam tak o tym mówił:

KGHM: Nie żyje Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi

„Z czasem budowa obiektów ZG Rudna stała się wzorem dla innych budów górniczych. Dużą satysfakcją było dla mnie stwierdzenie ówczesnego wiceministra górnictwa Eryka Porąbki, który wraz z grupą dyrektorów po wizycie w Rudnej powiedział: „Pierwszy raz obszedłem plac budowy w półbutach, pokażcie mi panowie taką budowę u was“.

Rudna została oficjalnie uruchomiona w lipcu 1974. Jednak już w listopadzie tego samego roku Włodzimier Mięsowicz otrzymał zadanie budowy kopalni Sieroszowice. Tam organizował wszystko od początku, ale po dwóch latach, 1 czerwca 1976 r., decyzją ministra Włodzimierza Lejczaka, został przeniesiony do Wyższego Urzędu Górniczego w Warszawie z zadaniem zorganizowania Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie, dla ruszającego zagłębia węglowego Bogdanka.

W roku 1979 został dyrektorem Kombinatu Budownictwa Górniczego i Przemysłowego Lubelskiego Zagłębia Węglowego w Łącznej. Od roku 1981 pracował w Ministerstwie Górnictwa, a następnie w Ministerstwie Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego jako dyrektor Departamentu Górnictwa i Geologii. Był także doradcą Ministra Przemysłu i Handlu do spraw górnictwa. W latach 1982-1990 był członkiem Państwowej Rady Górnictwa. W 2003 r. w wieku 73 lat przeszedł na emeryturę.

Źródło: KGHM

KGHM: Nie żyje Włodzimierz Mięsowicz, pionier Polskiej Miedzi

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubin.naszemiasto.pl Nasze Miasto