Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kameralnie i luksusowo w bydgoskim budownictwie mieszkaniowym

mertis.pl
mertis.pl
Rynek deweloperski w ostatnim czasie złapał oddech po kryzysowym zastoju. Ożywienie gospodarcze zwiększa popyt na nowe mieszkania, również te z najwyżej rynkowej półki. Takie mieszkania oferuje jeden z miejscowych deweloperów w swojej nowej inwestycji, która niewątpliwie zaprezentuje nową jakość na bydgoskim rynku mieszkaniowym.

Na pierwotnym rynku mieszkaniowym oferowanym przez deweloperów, obserwujemy dwie filozofie budownictwa wielorodzinnego. Pierwszą jest tworzenie zamkniętych miniosiedli, najczęściej w postaci jednego dużego lub kilku mniejszych wielokondygnacyjnych budynków zlokalizowanych na jednym ogrodzonym terenie. Drugim sposobem, coraz lepiej postrzeganym przez klientów jak i deweloperów, jest budowanie małych, kameralnych budynków dla kilku lub kilkunastu rodzin, wkomponowanych w niewielkie parcele w popularnych dzielnicach Bydgoszczy. Taki właśnie mały lecz niezwykle luksusowy obiekt powstaje na bydgoskich Bartodziejach.

Niewielkie budownictwo wielorodzinne jest atrakcyjne dla obu stron transakcji. Klientom oferuje posiadanie mieszkania w niedużej wspólnocie z ograniczoną ilością sąsiadów, co zwiększa prawdopodobieństwo spokojnego zamieszkiwania. Inwestorom zaś łatwiej finansować mniejsze obiekty, bez narażania płynności finansowej czy konieczności ubiegania się o duże kredyty inwestycyjne oraz ponoszenia większego ryzyka związanego z brakiem popytu na lokale w przypadku trudności na rynku mieszkaniowym. Mieszkania w niewielkich obiektach wielorodzinnych sprzedają się łatwiej niż na dużych osiedlach, zaś osiągane wyniki finansowe są zadowalające. Utrudnieniami w realizacji takich inwestycji są relatywnie droższe grunty w przeliczeniu na metr kwadratowy, co przekłada się na nieco wyższą cenę mieszkań. Wartość działki uzależniona jest głównie od lokalizacji, kształtu i powierzchni oraz możliwości jej zagospodarowania. Za dodatkowe utrudnienie uznać można większe ograniczenia architektoniczne narzucone przez plany zagospodarowania przestrzennego, niż w przypadku osiedli zlokalizowanych na większych terenach głównie poza centrum miasta.

Powyższy sposób kameralnego budownictwa wielorodzinnego połączonego z jakością prawdziwych apartamentów zastosowała w swoim najnowszym projekcie znana bydgoska firma deweloperska Arkada-Invest. Inwestycja otrzymała nazwę Villa Polanka i oferuje eleganckie mieszkania dla prawdziwie wymagających i zamożnych klientów. Inwestor w opisach pokusił się, aby określić swoją inwestycję apartamentowcem. My lokale w Villi Polanka określamy mianem ekskluzywnych condo, lecz zauważyć trzeba fakt, że pod bardzo wieloma względami mieszkania te spełniają warunki stawiane prawdziwym apartamentom. Głównym ogranicznikiem w nazewnictwie jest ich powierzchnia użytkowa, lecz inwestor umożliwia łączenia i aranżacji dwóch mieszkań w jeden lokal, dając możliwość stworzenia rzeczywistych, ponad 100-metrowych apartamentów.

Lokalizacja
Budynek znajduje się na rogu ulic Uznamskiej i Polanka – stąd pochodzi nazwa inwestycji. Sama ulica jest cicha i mało ruchliwa, znajduje się w strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h. Głównym atutem tej lokalizacji jest najbliższe sąsiedztwo Balatonu – dawnej kopalni gliny, powstałej pod koniec XIX wieku na potrzeby wydobycia surowca niezbędnego do funkcjonowania pobliskiej cegielni. Glinianka po zalaniu wodami gruntowymi, wraz z rozbudową osiedla, przekształcona została w akwen wodny. Dziś wyposażony w oświetlenie, fontanny i nowe deptaki z ławkami, pełni funkcję rekreacyjno–wypoczynkową, stanowiąc główny punkt spacerów mieszkańców osiedla Bartodzieje. Dodatkowymi atutami Balatonu jest szkółka żeglarska wraz z przystanią do szkolenia młodzieży z zakresu podstaw żeglarstwa, odnowiony duży plac zabaw oraz możliwość wędkowania. Uroku Balatonowi dodają jego stali mieszkańcy – piękne łabędzie oraz kilka gatunków kaczek m.in. krzyżówki, cyranki i łyski.

Jak przekonują w swoich folderach marketingowcy z Arkady,  Villa Polanka łączy w sobie komfort domu jednorodzinnego oraz zalety mieszkania na obrzeżach miasta. Bartodzieje ze względu na swoje położenie trudno zaliczyć do obrzeży, lecz spokój Polanki daje szansę przyszłym właścicielom odnieść wrażenie zamieszkiwania z dala od centrum. Ważnym atutem lokalizacji jest dobre skomunikowanie z innymi dzielnicami. Co prawda w najbliższym sąsiedztwie nie ma przystanków miejskiej komunikacji – najbliższe są w odległości kilkuset metrów, jednak dla potencjalnych nabywców zapewne najbardziej będzie się liczył niezwykle łatwy dojazd samochodowy do wszystkich części miasta. Zapewnia to bliskość ulic Fordońskiej, Wyszyńskiego, Skłodowskiej i Kamiennej.

Obiekt
Trzykondygnacyjny budynek zawierający jedynie siedem lokali mieszkalnych wznoszony jest na działce o powierzchni ok 850 mkw. Projekt obiektu został wykonany przez pracownię Lines Architekci z Bydgoszczy. Jak czytamy w ulotce – „z każdego okna rozpościerać się będzie rozciągać się widok na fontanny i tereny zielone”. Zaznaczmy, że przeważać będą głównie tereny zielone, bo widok na fontanny jest mocno ograniczony przez drzewa otaczające wodny akwen.

Mieszkania mają powierzchnie od 65 do 112 mkw i to jest główną przyczyną, dla której nie można nazwać tych lokali apartamentami. Według definicji jakie pojawiły się w ostatnim czasie, w celu regulacji określeń funkcjonujących na rynku nieruchomości, apartament powinien mieć minimum 100 metrów kwadratowych powierzchni i wysokość min. 2,9 m. Wszystkie mieszkania mają co prawa 3 metry wysokości lecz oba podstawowe warunki spełnia tylko największy lokal.

Każde mieszkanie posiada duży, lecz niestety dodatkowo płatny balkon, wyposażony w elegancką balustradę ze stali nierdzewnej, w największym zaś, umieszczonym na najwyższej kondygnacji, przewidziano taras o powierzchni 40 metrów zadaszony aluminiowo-szklaną konstrukcją. W związku z tymi cechami największe mieszkanie uznać można za penthouse. Inwestor w materiałach informacyjnych zapewnia, że układy mieszkań zostały odpowiednio przemyślane a mieszkania zostały zaprojektowane tak, aby zaspokoić potrzeby i wymagania stawiane przed nimi przez przyszłych nabywców.

Ściany budynku wykonane są z cegieł Porotherm firmy Wienerberger, z zewnątrz ocieplone styropianem i pokryte cienkowarstwowym tynkiem ispo firmy STO. Ściany wewnętrzne klatki schodowej oraz między mieszkaniami wykonane z cegieł Porotherm w wersji AKU (o wysokiej izolacyjności akustycznej)

Dzięki wysokim sufitom mieszkania mają charakteryzować się przestronnością. Poczucie przestrzeni spotęgować ma duża ilość światła dziennego w pomieszczeniach poprzez zastosowanie odpowiednio wysokich okien. Producentem stolarki okiennej jest firma M&S Pomorska Fabryka Okien ze Słupska zaś dostawcą bydgoska firma Okno Puls kojarzona przez bydgoszczan raczej pod hasłem Villa Gertruda. Okna w Polance wykonane mają być z drewna mahoniowego, o wysokiej izolacyjności akustycznej. Dodatkowo wszystkie okna na parterze a na pozostałych kondygnacjach zestawy balkonowe wyposażone będą w szyby i okucia antywłamaniowe.

Klientom nabywającym mieszkania przy Polance inwestor oferuje wsparcie architekta przy projektowaniu wnętrz, które nadać ma każdemu mieszkaniu niepowtarzalny charakter, co jeszcze bardziej podkreśli prestiż i wyjątkowość tej inwestycji

Pod budynkiem znajdzie się garaż podziemny z miejscami parkingowymi i komórkami lokatorskimi, które można nabyć za dodatkową opłatą. Inwestor po zakończeniu budowy planuje pozostałą przestrzeń wokół budynku zagospodarować „finezyjnie zaprojektowaną oraz podświetloną zielenią”, a sam teren otoczyć eleganckim ogrodzeniem.

Wyjątkowości i odpowiedniego charakteru nada inwestycji planowany wystrój wnętrza i elewacji oraz użyte do tego materiały. Deweloper planuje wykończenie fragmentów ścian zewnętrznych oraz cokołu przy użyciu hiszpańskich, kamiennych, mrozoodpornych okładzin firmy ROCA znanej w Polsce m. in. z produkcji ceramiki łazienkowej. Hol budynku zostanie ozdobiony szarym, afrykańskim granitem dostarczonym przez firmę Granit z Solca Kujawskiego. Uzupełnieniem eleganckiego wystroju klatki schodowej będą pokaźnej wielkości lustra czy też stalowe elementy balustrad.

Dodatkowym atutem Polanki będzie wysoka funkcjonalność budynku i mieszkań, m.in. mechaniczny system indywidualnej wentylacji dostarczany przez firmę Aereco. Jest to wentylacyjny system zbiorczy dla indywidualnych mieszkań, charakteryzujący się cichą i wydajną pracą dzięki zastosowaniu odpowiedniego wentylatora kontrolowanego wewnętrzną automatyką oraz dwustrumieniowych, higrosterowalnych akustycznych nawiewników. Potwierdzeniem ambitnego planu stworzenia prawdziwych apartamentów w Bydgoszczy jest niespotykany dotychczas fakt, umiejscowienia w tak małym obiekcie nowoczesnej windy cichobieżnej GEN2 Flex znanej amerykańskiej firmy Otis, założonej przez Elisha Gravesa Otisa – wynalazcę mechanizmu zapadkowego zabezpieczającego windę przez zerwaniem lin. Ów patent stał się przepustką dla budowy drapaczy chmur na świecie. Winda w Polance kursować będzie z poziomu piwnic i garaży do najwyższego piętra i przystosowana będzie do transportu osób niepełnosprawnych.

Uzupełnieniem funkcjonalności budynku będzie wysoki poziom bezpieczeństwa, na który wpływać ma system alarmowy wraz z indywidualną centralką z możliwością podłączenia zewnętrznego nadzoru. Wejścia ma strzec instalacja wideodomofonowa, z panelami wyposażonymi w kamery umiejscowione na słupku zewnętrznym ogrodzenia oraz przy drzwiach wejściowych do holu budynku.

Podsumowanie

Villa Polanka jest pionierskim projektem deweloperskim, oferującym najbardziej prestiżowe mieszkania jakie dotychczas sprzedawane były na ogólnodostępnym rynku deweloperskim w Bydgoszczy. Ciekawe połączenie zalet apartamentu oraz kameralnego budownictwa ograniczonego tylko do siedmiu lokali, daje namiastkę własnego domu. Oferta ta powinna być dobrze przyjęta przez klientów, poszukujących kompromisu pomiędzy dobrą lokalizacją w centrum miasta a spokojem i ciszą oferowaną przez dom na peryferiach. Oczywistym jest, że liczba osób zainteresowanych zakupem mieszkań w Villi Polanka będzie ograniczona ze względu na wysoką cenę wahającą się w przedziale od 560 tys. do prawie 1 mln złotych. Jednakże każdy klient poszukujący luksusu i prestiżu w budownictwie liczy się z nakładem jaki trzeba ponieść za tak oryginalną i nietuzinkową nieruchomość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto