Jutro w KGHM ruszają negocjacje płacowe na rok 2022. Związki chcą sporych podwyżek

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Jakie będą podwyżki w KGHM w tym roku?
Jakie będą podwyżki w KGHM w tym roku? Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
We wtorek, 25 stycznia, w KGHM odbędą się negocjacje płacowe na rok 2022 między spółką, a związkami zawodowymi. Związkowcy żądają podwyżek i wyrównania strat związanych z Polskim Ładem.

AKTUALIZACJA

Negocjacje już ruszyły. Jak przebiegł ich początek? Więcej przeczytacie W MATERIALE POD TYM LINKIEM

AKTUALIZACJA

Od kilkunastu dni związkowcy KGHM przygotowywali się do zaplanowanych na 25 stycznia negocjacji płacowych na rok 2022. W tym roku zapowiadają się one wyjątkowo gorąco, w związku z kontrowersjami, jakimi wśród załogi wzbudziła reforma podatkowa Nowy Ład. Przypomnijmy, że jak informują związkowcy, pracownicy tracą przez nią od 500 do nawet 1500 złotych miesięcznie.

– Im więcej pracujesz i im bardziej się w pracy starasz, tym bardziej dostaniesz po kieszeni. I to zarówno przez wzrost płaconych od stycznia 2022 podatków, jak i poprzez inflację, której wzrost stymulowany będzie właśnie przez Polski Ład. Zasada ta dotyczy nie tylko zamożnych przedsiębiorców, ale również przeciętnego pracownika pobierającego wynagrodzenie nieco większe niż ustawowe minimum – pisze w oświadczeniu przed negocjacjami Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego, na czele z Ryszardem Zbrzyznym.

Dlatego też związki chcą sporego zwiększenia pensji pracowników w 2022 roku, aby wyrównać im straty związane z reformą podatkową, ale też inflacją oraz wzrostami kosztów życia. Postulatami związkowców ma być właśnie pełna rekompensata dla załogi miedziowego giganta.

Przypomnijmy, że przed rokiem związki wynegocjowały podwyżki na poziomie 5,2 procent. W tym roku, ze względu na znaczny wzrost kosztów życia, żądać będą dużo więcej. Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego postuluje m.in. o to, aby podatek miedziowy nie wpływał negatywnie na nagrodę z zysku dla załogi. ZZPPM chce też, aby przyjęte wzrosty ogólne wynagrodzeń nie były mniejsze niż 2 procent ponad poziom inflacji.

Zobacz też:

Spółka gotowa do negocjacji

Jak zapewnia Sylwia Jurgiel z Departamentu Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A. - w miedziowej spółce płace załogi rosną co roku.

– Pracownicy zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy mają zagwarantowaną podwyżkę wynagrodzeń, z wyrównaniem od stycznia. Tak będzie również w 2022 roku. Za chwilę rozpoczną się negocjacje pracodawcy ze związkami zawodowymi. Oczywiście dialog z stroną społeczną prowadzony jest praktycznie cały rok.

Przedstawiciele KGHM przypominają, że pod koniec ubiegłego roku średnia płaca w KGHM wynosiła 13,5 tys. złotych. O takiej kwocie mówił m.in. Andrzej Kensbok, wiceprezes KGHM ds. finansowych.

– Warto też podkreślić, że oprócz zagwarantowanych corocznych podwyżek pracownicy Polskiej Miedzi otrzymują 13 i 14 pensje oraz dodatkową nagrodę z zysku firmy. Dzięki bardzo dobrym wynikom finansowym zaliczki wypłacone w 2021 roku były najwyższe od wielu lat. W ubiegłym roku z okazji 60-lecia KGHM pracownicy również otrzymali dodatkową gratyfikację. Załoga KGHM otrzymuje również między innymi ekwiwalent pieniężny na pokrycie wydatków szkolnych dzieci – zaznacza Sylwia Jurgiel.

Sami górnicy i hutnicy przyznają jednak, że wymieniona wysoka średnia pensja nie odzwierciedla sytuacji wielu z nich. Wszystko zależy bowiem od grupy zaszeregowania, wypracowanych lat, przepracowanych dni świątecznych itp.

– Wielu górników czy hutników na niższych grupach to średniej krajowej nawet nie widziało na oczy, a co dopiero średnią podawaną dla KGHM – mówią nam pracownicy.

Ze strony KGHM padały zapewnienia, że po podwyżkach większość pracowników nie powinna stracić po wprowadzeniu Polskiego Ładu i dotknie on jedynie najwyższą kadrę zarządzającą. Czy tak będzie? Zobaczymy po negocjacjach. Nie wiadomo ile potrwają rozmowy. Będziemy informować o ich przebiegu.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie