Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joginka z Głogowa otworzyła swoją pracownię. PRANA to miejsce zarówno dla początkujących jak i tych, którzy chcą się doskonalić

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Zdjęcia: Katarzyna Polańska
Pod koniec listopada w Głogowie powstało kolejne miejsce do relaksacji ciała i umysłu. Na parterze budynku przy ulicy Budowlanych 33 ruszyła Pracownia Jogi Prana.

Każdy, kto już czerpie z dobrodziejstw jogi, albo ci, którzy chcą je dopiero poznać, mogą skorzystać z nowego miejsca na mapie Głogowa. Pod koniec listopada otwarto Pracownię Jogi Prana. Nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa PRANA – co w jodze oznacza powszechną siłę życiową.

Pracownię prowadzi Aneta Matejska (36 l.), z wykształcenia politolożka ze specjalizacją marketing polityczny i kulturoznawczynią. Klimatyczny lokal do spotkań urządzono na tyłach budynku przy ulicy Budowlanych (dawna siedziba RUCH).

- Nauczycielką jogi jestem od trzech lat, ale sama praktykuję ją od 2015 roku - mówi.

Koleżanka zaprowadziła ją na pierwsze zajęcia

Nauczycielka i zarazem właścicielka Prany pierwszy raz zetknęła się z jogą w Miejskiej Fosie. Po odchowaniu dzieci (obecnie Mikołaj 11 lat i Tytus 9 lat), zapragnęła wyjść z domu i zrobić coś dla siebie.

- Ogólnie chciałam się trochę „poskładać”, więc koleżanka wyciągnęła mnie na jogę. A że było to blisko domu, to nie protestowałam – śmieje się głogowianka. I tak ją ta joga urzekła, że zaczęła chodzić na zajęcia systematycznie dwa razy w tygodniu. Po trzech latach nauczycielka zaproponowała mi, żeby też uczyła.

W czasach, gdy głogowianka poznawała jogę, było to na tyle niepopularne, że na spotkania przychodziło po kilka, kilkanaście osób. Ale z każdym rokiem to się zmieniało, a zainteresowanych przybywało.

- Podjęłam się kursu u najlepszej nauczycielki w Polsce, czyli u Katarzyny Pilorz z Krakowa – zaznacza. - Ukończyłam u niej, zakończony egzaminem, trening nauczycielki jogi metodą Iyengara. Mam też kilka innych certyfikatów, między innymi z metody oddechowej, redukującej objawy astmy i poprawia pracę serca. Sama przez wiele lat cierpiałam na astmę, a joga nakierowała mnie właśnie na pracę oddechową.

Na otwarcie przyszło wiele osób

Aneta Matejska przyznaje, że w czasie pandemii popularność jogi bardzo wzrosła. Zamknięci w domach ludzie szukali sposobu na odreagowanie stresu, strachu i wielu różnych emocji. I właśnie joga w wielu przypadkach bardzo się sprawdziła. Głogowianka postanowiła więc otworzyć własne miejsce, gdzie w maksymalnie kilkunastoosobowych grupach, o różnych porach dnia, prowadzi zajęcia. Takie miejsce znalazła w budynku przy Budowlanych, którego wielką zaletą są miejsca parkingowe. Plusem jest też bliskie sąsiedztwo parku i zaciszna okolica. Joginka wraz z mężem i przy wparciu rodziny, wyremontowała lokal i zamieniła go w przyjemną pracownię do ćwiczeń. 24 listopada na otwarcie, co mile zaskoczyło panią Anetę, przyszło wiele osób.

Pierwsza wizyta w Pranie jest darmowa

Pracownia Jogi Prana prowadzi zajęcia od poniedziałku do soboty. Oprócz spotkań dla dorosłych są też zajęcia dla dzieci od 7. roku życia. Jedno spotkanie trwa 75 minut. Chętni, szukający wyciszenia za pomocą medytacji mogą przychodzić w poniedziałki, środy i soboty (godz. 7.30) na darmowe, półgodzinne spotkania z panią Anetą. Raz w miesiącu natomiast w pracowni organizowane są tak zwane koncerty księżycowe (relaksacyjne).

- Joga jest teraz bardzo modna, Jak się ktoś jej nauczy, to ma narzędzie do samodoskonalenia – zapewnia Aneta Matejska.

Jednorazowe wejście na zajęcia to koszt 50 zł, natomiast pierwszy raz jest bezpłatny. Ale miesięczny karnet to wydatek od 80 do 240 złotych do wykorzystania bez limitu spotkań. Począwszy od rezerwacji terminu pod zakup karnetu można wszystko zrobić przez internet.

W zespole, oprócz Anety Matejskiej, są też Małgorzata Bartkowiak-Kubik, która pomaga dzieciom nauczyć się rozpoznawania emocji, radzenia sobie ze stresem i napięciami oraz Kamila Jaśkowska - farmaceutka i joginka w jednym. Joginka zapewni potrzebę ruchu z naciskiem na edukację oraz poprawną technikę. Zajęcia księżycowe (koncerty) prowadzi Ewelina Ceklarz, na jej koncertach odprężysz się i nauczysz odpuszczać stres. Z kolei joginka Dorota Kuźniak prowadzi zajęcia dynamiczne, a Izabela Pietrzak, z wykształcenia fizjoterapeutka, jest też instruktorką jogi dla dzieci.

Czym jest joga?

Joga jest duchową praktyką o naukowej precyzji. Wywodzi się z starożytnych Indii. Oznacza połączenie i zjednoczenie. Posiada osiem stopni. Na zajęciach praktykowane są głównie asany, czyli fizyczne pozycje jogi. Joga jest areligijna. - Uwzględniamy najnowsze badania naukowe na temat neurologii, anatomii, biochemii i biomechaniki - czytamy na stronie Pracowni Jogi Prana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto