Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaskinia Niedźwiedzia. Odkryto ją 50 lat temu [ZDJĘCIA]

Kinga Czernichowska
Pół wieku temu odkryto jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń, Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

Dla jaskini to niewiele, jednak dla osób związanych z jej odkrywaniem, badaniem, ochroną i udostępnianiem to znaczący jubileusz.

Odkrycie Jaskini Niedźwiedziej 14 października 1966 r. było przypadkiem, który na zawsze zmienił życie wielu osób. Zmienił też oblicze Gminy Stronie Śląskie, która zyskała rozgłos i obiekt turystyczny.

Jaskinia została odkryta podczas prac eksploatacyjnych w kamieniołomie Kletno III 14 października 1966 roku. Po odstrzale pracownikom odsłonił się otwór, a w jego wnętrzu natknięto się na dużą liczbę kości ssaków. Kilka dni później dokonano fachowych oględzin miejsca, oszacowano długość korytarzy (wówczas odkryto 200 metrów) i zbadano znajdujące się wewnątrz jaskini kości, które okazały się być szczątkami prehistorycznych zwierząt, głównie niedźwiedzia jaskiniowego, stąd też wzięła się nazwa jaskini. W następnych latach prowadzono dalszą eksplorację i prace badawcze, a od 1977 roku jaskinię wraz z otuliną uznano prawnie chronionym rezerwatem przyrody. Dla ruchu turystycznego jaskinia otwarta została w czerwcu 1983 roku.

Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie i znajdują się na kilku poziomach połączonych tzw. kominami, ich łączna długość wynosi obecnie prawie 5 kilometrów. Różnica pomiędzy poziomem górnym i dolnym wynosi maksymalnie ok 100 m. Tym samym jest to jedna z największych i najgłębszych polskich jaskiń.

Trasa turystyczna wiedzie przez część udostępnionych do zwiedzania partii środkowych. Dolne partie jaskini, w których znajdują się najbardziej okazałe formy naciekowe, podziwiać można na filmie zrealizowanym przez speleologów w nowo odkrytych partiach Jaskini Niedźwiedziej w 2012 roku. Od niedawna jaskinia oferuje też nową atrakcję – przejście ekstremalne w Starych Dolnych Partiach Jaskini Niedźwiedziej. W jaskini panuje unikalny mikroklimat, z temperaturą 6 stopni Celsjusza i wilgotnością powietrza zazwyczaj sięgającą 100 %, to właśnie dzięki tym warunkom powstają zjawiskowe nacieki, z których słynie jaskinia, w jej wnętrzu żyją także różne gatunki nietoperzy, natrafiono również na ślady kuny i ryjówki górskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto