Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huta Miedzi Legnica przechodzi na złom

Agata Grzelińska
Artur Więznowski, dyrektor Huty Miedzi Legnica
Artur Więznowski, dyrektor Huty Miedzi Legnica Piotr Krzyżanowski
Z dr. Arturem Więznowskim, dyrektorem Huty Miedzi Legnica, o węźle topienia złomów, miejskiej kopalni i zmniejszeniu o połowę liczby pracowników, rozmawia Agata Grzelińska

Hutę Miedzi Legnica czekają wielkie zmiany. Jakie?
Świat się zmienia, wchodzą nowe technologie i dotykają one także Hutę Miedzi Legnica. Miedź jest metalem wysokich technologii. Główna zmiana polega więc na wprowadzeniu nowego rozwiązania technologicznego. Kluczowym projektem jest węzeł topienia złomów. Huta już dziś przerabia ich ponad 50 tysięcy ton rocznie, co stanowi połowę produkcji miedzi. Docelowo, cała produkcja, czyli około 140 tysięcy ton miedzi, będzie pochodzić z różnych postaci złomów miedzi.

A konkretnie jakie to złomy?

Tak zwana kopalnia miejsca, czyli zużyte urządzenia elektroniczne: telefony komórkowe, komputery, laptopy, tablety, układy scalone, w mniejszym stopniu sprzęt AGD, jak lodówki, mikrofalówki czy pralki. Można z nich uzyskać miedź, złoto, srebro, platynowce. W mniejszym stopniu także z brązów i mosiądzów, produkujemy miedź, cynę i cynk. Sprzęt elektroniczny to złomy o wysokiej nośności miedzi. Zaletą tego źródła jest to, że nie wyczerpie się tak jak pokłady miedzi pod ziemią.

Dlaczego taki kierunek?

Z kilku powodów. Poza odnawialnymi zasobami miedzi, co oznacza dłuższą perspektywę istnienia huty, jest to rozwiązanie proekologiczne, energooszczędne. Produkcja miedzi w ten sposób staje się tańsza. Ludzie pracują w lepszych warunkach, bo mówimy o czystszej produkcji, mniejszej ilości szkodliwych czynników i większej automatyzacji. To wszystko pozwoli nam zwiększyć produkcję o 30 procent.

Większa automatyzacja oznacza, że potrzeba mniej ludzi.

Tak. Teraz w Hucie Miedzi Legnica pracują 903 osoby. Redukcja będzie znaczna. Sam węzeł topienia złomów potrzebuje nieco powyżej 300 osób. Zamierzamy kontynuować produkcję wlewka, utrzymamy także produkcję ołowiu rafinowanego. Administracja zostanie zredukowana do ok. jednej piątej. W sumie, docelowo, HM Legnica będzie zatrudniać około 400 osób.

Co się stanie z tymi ludźmi, dla których nie będzie pracy w legnickiej hucie?

Co roku w KGHM na emeryturę przechodzi ponad 700 osób, z czego około 200 na stanowiskach na powierzchni. Każdy, kto nie będzie miał pracy w Hucie Miedzi Legnica, dostanie propozycję pracy w innym oddziale KGHM, na powierzchni, a dla zainteresowanych będzie też praca pod ziemią. Pakiet niezbędnych szkoleń zapewnia KGHM. Dla pracowników w wieku przedemerytalnym przygotujemy plan dobrowolnych odejść. Jeśli ktoś zechce, skorzysta z niego. W związku ze zmianą technologii nie będzie zwolnień na zasadzie likwidacji stanowiska pracy.

Mówimy o KGHM, a nie np. o spółkach-córkach?

Cały czas mówimy o KGHM, nie o spółkach córkach, więc pracownicy pozostaną z tym samym Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, który obowiązuje teraz. Mowa więc o hutach Głogów i Cedynia, Zakładach Wzbogacania Rud, kopalniach. Pracownicy z administracji mogą trafić do Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji.

Kiedy to nastąpi?

Zmiany w HM Legnica ściśle są związane ze zmianami w Hucie Miedzi Głogów, która za około 2,5 roku przejmie całą produkcję miedzi z koncentratu. Zgodnie z planem, HMG ma osiągnąć zakładane parametry produkcyjne w drugiej połowie 2015 roku. Jeszcze przez rok Huta Miedzi Legnica ma stanowić czynną rezerwę na czas rozruchu głogowskiej huty. Co najmniej więc do końca 2016 roku legnicka huta musi utrzymać zdolność do przerobu koncentratu.

Pracownicy huty obawiają się tej rewolucji?

Każda zmiana rodzi niepokój, to naturalne. Nowe miejsce pracy, nowi współpracownicy, nowy szef, to wszystko budzi obawy. Nikt jednak nie podkręca atmosfery lęku. Związki zawodowe podchodzą do tematu bardzo rozsądnie. Dowiadują się, co się dzieje i też uspokajają pracowników. Współpraca nam się układa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto