Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hospicjum w Głogowie. Trwają starania o budowę. Ile będzie kosztować jego utrzymanie?

Redakcja
Trwają starania o budowę głogowskiego hospicjum, ale również o zdobycie kontraktu NFZ na jego funkcjonowanie. Miasto zaplanowało w Wieloletniej Prognozie Finansowej 6 milionów złotych na ten cel. To zaledwie niewielka część potrzebnych pieniędzy.

Szacuje się, że budowa samych murów pochłonie około 16 milionów złotych. Do tego dojdzie jeszcze koszt wyposażenia obiektu w niezbędny sprzęt. Do tej pory Fundacja Hospicjum Głogowskie zebrała ponad 400 tysięcy złotych.

Podczas planowania przyszłych wydatków, radni Głogowa zatwierdzili w Wieloletniej Prognozie Finansowej 6 milionów złotych na cel budowy - na najbliższe trzy lata. Aby rozpocząć inwestycję, potrzebne będą jeszcze co najmniej 4 mln środków własnych. Resztę miasto chce zdobyć ze środków wewnętrznych.

- Nie oszukujmy się, to są zbyt duże koszta, by fundacja dokonała tego sama. Miasto musi być zaangażowane w powstawanie hospicjum. W tym roku chcemy przygotować działkę pod budowę. Mamy dokumentację na doprowadzenie tam mediów. Jednocześnie musimy starać się o pieniądze na funkcjonowanie obiektu, bo rocznie będą to ogromne koszta - mówi prezydent Rafael Rokaszewicz.

Ile będzie kosztować utrzymanie hospicjum w Głogowie?

Dlatego już teraz rozpoczęto starania o pozyskanie kontraktu od NFZ. Szacuje się, że utrzymanie jednego łóżka będzie kosztować 350 złotych dziennie (przy obecnych stawkach). A przypomnijmy, że w pierwszym etapie miejsc w hospicjum ma powstać 20, natomiast docelowo ma być ich aż 40. Rocznie utrzymanie całej placówki ma więc wynieść ponad 5 mln złotych. To łączna kwota, m.in. z wydatkami za personel, leki itp.

- Od początku zakładaliśmy, że będzie to opieka całkowicie bezpłatna. Dlatego już teraz trwają rozmowy z NFZ, żeby fundusz zdawał sobie sprawę z tego projektu, planując przyszłe wydatki - mówi Aleksandra Glińska, prezes Fundacji Hospicjum Głogowskiego.

Hospicjum w Głogowie - można oddać procent podatku

Miasto ma sfinansować budowę obiektu, a fundacja z zebranych pieniędzy ma go wyposażyć. Koszt specjalistycznego sprzętu wyniesie w założeniach kilka milionów złotych. W zbiórce ma pomóc fakt, że fundacja zyskała w tym roku możliwość ubiegania się o 1 procent podatku.

- Nie ukrywam, że bardzo na ten jeden procent liczymy. Nie każdy zdaje sobie sprawę ile kosztuje sprzęt medyczny. Dajmy na to jedno ramię C, które pozwala nakładać blokady nerwowe pacjentom, to koszt około 100 tysięcy złotych - dodaje doktor Glińska.

Aby wesprzeć fundację starającą się o budowę placówki wystarczy w zeznaniu podatkowym w rubryce przekazania 1 procenta wpisać numer KRS - 0000673128.

Obecnie najbliższa stacjonarna placówka tego typu znajduje się w Lubinie. To tam trafiają śmiertelnie chorzy mieszkańcy Głogowa. W naszym mieście działa hospicjum domowe, które ma kontrakt na 20 pacjentów. W kolejce czeka drugie tyle. O konieczności powstania obiektu mówi się od lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto