Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia głogowskiego Społem PSS to także spora część historii naszego miasta. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia sprzed lat

Opr.: Grażyna Szyszka
Historia Społem PSS Głogów to także kawał historii naszego miasta.
Historia Społem PSS Głogów to także kawał historii naszego miasta. arch. Społem PSS
Społem PSS Głogów to wciąż widoczna w mieście sieć handlowa i jednak z lepszych w Polsce. Warto wiedzieć, że historia głogowskiego Społem to także spora część historii naszego miasta.

Historię Społem PSS Głogów przypomina Centrum Informacji Turystycznej, które zamieściło też archiwalne m.in. zdjęcia dawnych sklepów czy popularnego kiedyś baru „Expres" (kto pamięta, gdzie się znajdował?).
Obecnie Spółdzielnia prowadzi głównie działalność handlową w 8 placówkach oraz Zakład Piekarsko-Ciastkarski na terenie Głogowa.

Tak losy Społem przedstawia CIT:

Powszechna Spółdzielnia Spożywców Społem jest najstarszą instytucją handlową w Głogowie. Istnieje od prawie 77 lat. Jednym z ważniejszych zadań władz miejskich w zrujnowanym po II wojnie światowej mieście była organizacja handlu. Początkowo, ze względu na brak pieniędzy w obiegu, na zgliszczach prowadzono handel wymienny.
8 września 1945 r. na Walnym Zgromadzeniu Spółdzielni pierwszym prezesem wybrano Władysława Zięcika. Powołano również radę nadzorczą, na czele której stanął Franciszek Szatkowski.

Po zaciągnięciu w kasie miejskiej pożyczki zaczęły powstawać pierwsze sklepy. Numer 1 otwarty został przy ul. Słowiańskiej. W 1946 r. do PSS Społem należały 4 sklepy, a w 1950 r. już 16. W tym okresie dynamicznie rozwijał się również handel prywatny.
Na początku lat 50. w Polsce zaczęła się likwidacja inicjatywy prywatnej. Część prywatnych sklepów i zakładów usługowych znikło, a część przejmowały nie zawsze dobrowolnie instytucje spółdzielczo-handlowe. Na tej „rewolucji” własnościowej dużo zyskała głogowska Społem, która przejęła większość sklepów i zakładów rzemieślniczych.

Społemowska „stodoła", piekarnie, masarnie

Przez kolejne dziesięciolecia handel w mieście zdominowany był przez placówki spółdzielcze, w tym społemowskie. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze w 1980 r. na ponad 200 sklepów tylko 15 było w rękach prywatnych! Niezależnie od sytuacji w kraju, PSS Społem była instytucją dynamicznie rozwijającą się. Najpopularniejszymi i najnowocześniejszymi jak na owe czasy, były duże placówki handlowe zwane „stodołami”. Ponadto spółdzielnia dysponowała piekarnią, masarnią i licznymi zakładami usługowymi, które pełniły również funkcje kształcące przyszłe krawcowe, szwaczki czy kucharki.

Rewolucyjne zmiany zaszły po transformacji ustrojowej w 1989 r. Większość scentralizowanych instytucji handlowych, w tym PSS Społem, poddane zostało reformie lub całkowitej likwidacji. Mimo to głogowska spółdzielnia przetrwała i stara się konkurować na wolnym rynku handlowym. Zakłady usługowe przeszły w ręce prywatne i zmieniły profil, część sklepów spotkał podobny los. Ale nadal istnieją m.in. sklepy przy ul. Stawnej, czy chyba najstarszy sklep głogowskiej Społem przy ul. Spadzistej.

Źródło: Centrum Informacji Turystycznej. FOTO. Muzeum w Głogowie, archiwum PSS Głogów, K. Zawicki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto