Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góra świętej Anny niedaleko Głogowa to urokliwe miejsce na wycieczki. Co wiecie o tej górze?

RED
Na szczycie góry stoi kaplica
Na szczycie góry stoi kaplica
Góra św. Anny to urokliwe miejsce położone niedaleko Głogowa, a konkretnie w gminie Żukowice. Stojąca na jej szczycie kaplica jest celem wycieczek nie tylko okolicznych mieszkańców. Wiosna coraz bliżej, więc polecamy wybrać się do tego miejsca. Nie pożałujecie!

Góra świętej Anny (niem. Annaberg)

Niewielka osada leżąca ok 15 km na zachód od Głogowa. W jej pobliżu znajdują się rezerwaty: Annabrzeskie Wąwozy i Dalkowskie Jary, o których pisaliśmy niedawno. Rozciąga się tu malownicze wzgórze (175 m n.p.m.), z wyjątkową kaplicą, do której wiodą kręte ścieżki i strome schody. Pierwsze wzmianki o drewnianej jeszcze kaplicy pochodzą z 1514 r. Już w tamtym okresie ściągała ona do siebie pielgrzymów. W kolejnych latach jednak pielgrzymki ustały, a świątynia popadła w ruinę.

Spis treści

Góra św. Anny - Jak dojechać?

Z Głogowa to około 16 kilometrów. Samochodem dojazd zajmie około 20 minut. Z miasta należy jechać drogą nr 292 w kierunku Bytomia Odrzańskiego. Przed Brzegiem Głogowskim skręcamy na Kromolin i dalej drogą w kierunku Szczepowa. Przed wsią, na skrzyżowaniu trzeba skręcić w prawo, a potem na kolejnym skrzyżowaniu w lewo

Zobaczcie na mapie:

Kaplica na górze świętej Anny

W 1716 r. wzniesiono tu nową, murowaną kaplicę, a ruch pielgrzymkowy odżył. Obiekt powstał na planie prostokąta. Otrzymał dobudówki – zakrystię i chór, jako osobny budynek z wejściem głównym. Ma jedną nawę, a w prezbiterium są dwa ołtarze. Ołtarz główny przyozdobiony jest obrazem św. Anny, a po obu stronach stoją figury św. Piotra i św. Marii Magdaleny. Obok mieści się ołtarz poświęcony Matce Bożej. Wokół krużganka otaczającego dziedziniec powstały arkady, a całość utworzyła rodzaj atrium (zamkniętej, niezadaszonej przestrzeni).

W czasie wojny budynek kaplicy ucierpiał

Świątynia była remontowana kilkukrotnie w XVIII i XIX w., o czym świadczą napisy na tylnej części ołtarza. Na dachu do 1958 r. znajdowała się zabytkowa kopuła pokryta blachą, lecz podczas gwałtownej wichury uległa zniszczeniu. Budynek w czasie ostatniej wojny mocno ucierpiał, gdyż z racji swego dogodnego położenia służył jako punkt obserwacyjny. Remonty w latach 70., oraz te niedawne poprawiły stan obiektu, jednak gołym okiem widać, że wymaga on dalszych nakładów pracy.

We wnętrzu dominuje styl barokowy, a z zewnątrz dostrzec można renesansowe szczyty. Przed kaplicą stoi figura św. Jana Nepomucena. U podnóża wzniesienia zauważalne są ruiny budynku. Według lokalnych przekazów była to pustelnia niejakiego Jana, Polaka mieszkającego tam w okresie międzywojnia. Miał on pomagać swoim rodakom przywożonym na te tereny do pracy przymusowej. Za swoją działalność miał zostać aresztowany przez Gestapo i rozstrzelany w Głogowie. Jedynym potwierdzeniem tej historii jest zapis na ścianie muru okalającego świątynię.

Odpust i święcenie pojazdów

Raz do roku, w niedzielę po św. Annie (po 26 lipca) odbywa się poświęcenie Głogowa, Ziemi Głogowskiej oraz zgromadzonych tam na tę okazję samochodów i motocykli.
Uroczystość odpustowa na Górze Świętej Anny to już lokalna tradycja. Na specjalną mszę połączoną ze święceniem pojazdów przyjeżdżają dziesiątki wiernych z całego regionu.
Materiał: Centrum Informacji Turystycznej. Źródła: glogow.pl, slasknasz.uni.wroc.pl, polska-org.pl, niedziela.pl, W. Najgebauer

Na szczycie góry stoi kaplica

Góra świętej Anny niedaleko Głogowa to urokliwe miejsce na w...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto