Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogowska ziemia odsłania kolejne historyczne oblicze

Urszula Romaniuk
- Wewnątrz obiektu znajdują się trzy pomieszczenia i dwie klatki schodowe - mówi archeolog Zenon Hendel. - Obok bloku powinna być droga
- Wewnątrz obiektu znajdują się trzy pomieszczenia i dwie klatki schodowe - mówi archeolog Zenon Hendel. - Obok bloku powinna być droga Fot. Piotr Krzyżanowski
Zakopany przed laty dawny blok koszarowy przy ulicy Szkolnej powoli odsłania swoją przeszłość. Czy będzie to jedna z atrakcji turystycznych?

Głogowska ziemia odsłania kolejne historyczne oblicze. Przy ul. Szkolnej trwają prace przy odkopywaniu dawnego bloku koszarowego. Miejsce to badają obecnie specjaliści z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie.

- Wewnątrz obiektu znajdują się trzy potężne pomieszczenia, dwie klatki schodowe, otwory wentylacyjne - mówi archeolog Zenon Hendel. - Niespodzianką dla nas jest sposób jego przebudowy. W przeszłości blok został zasypany, a potem jego część zagospodarowano prawdopodobnie na bunkier. To jednak musimy jeszcze zbadać.

Rafael Rokaszewicz, prezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, przedstawił nam krótki rys historyczny tego miejsca. Po zdobyciu Śląska, w tym Głogowa przez Prusy, rozpoczęła się modernizacja Twierdzy Głogowskiej. Zaczęły powstawać także koszary. W drugiej połowie XVIII w. powstał kompleks tzw. koszar czerwonych. Zlokalizowane były one w kurtynie pomiędzy bastionami Lwim a Sebastiana. Był to obiekt odporny na bomby o dwóch kondygnacjach. Na placu przy ul. Szkolnej zachował się tylko fragment dawnego kompleksu i zawiera zaledwie trzy komory. Początkowo cały budynek, murowany, rozplanowany na planie prostokąta, posiadał takich komór 21. Znane są jeszcze komory (siedem) zachowane wzdłuż dawnego kina Bolko, jednak są one, podobnie jak ten obiekt, własnością prywatną. Koszary zbudowano w dawnej fosie, z tym, że od strony miasta posiadały wejścia i okna, natomiast od strony przedpola zasypane były płaszczem ziemi. We wnętrzu koszar znajdowały się pomieszczenia dla żołnierzy, którzy mieszkali tam zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. Pomieszczenia posiadały piece i niewielką kuchnię (jedną na kilka pomieszczeń). W takim kompleksie w czasie wojny skoszarowanych mogło być nawet 1000 żołnierzy. Podczas likwidacji twierdzy, na pocz. XX wieku, zlikwidowano także częściowo blok koszarowy. W 1910 r. przeszedł on na własność miasta. Zasypano go i dorobiono osobne wejścia (zachowane do dziś).

- Obok odkopywanego obiektu powinna być ulica, ale by ją odkryć, musimy kopać na głębokość około siedmiu metrów - mówi Zenon Hendel. - Ciekawe, jakie jeszcze niespodzianki nas tu czekają.

Prace archeologiczne mają potrwać około miesiąca. W przyszłości blok koszarowy stanie się pewnie kolejną atrakcją turystyczną miasta, jako element dawnych fortyfikacji. Takie są plany.

Niedaleko od tego wykopaliska, kilka tygodni temu ekipa pracująca przy modernizacji ul. Bolesława Krzywoustego natrafiła na inny obiekt z przeszłości. Dla historyków i archeologów nie było to wielkim zaskoczeniem, bo front robót prowadzi przez obszar fortyfikacyjny dawnej Twierdzy Głogów.
- Odkryty obiekt znajdował się w obrębie rawelinu (*) Leopold, zlokalizowanego pomiędzy zachowanym bastionem Leopold i nieistniejącym Anielskim, który znajdował się w miejscu obecnego targowiska na Starym Mieście - powiedział nam wtedy Rafael Rokaszewicz.

Historycy i archeolodzy zastanawiają się czym jest odkrycie: prochownią czy wejściem do tunelu kontrminowego. Hipotezę, że jest to prochownia mogą potwierdzać wejścia: centralne (pomieszczenie do przechowywania prochu) i skrajne (kanały pełniące rolę chodnika). Przykładem na to jest wielka kazamata-prochownia istniejąca do dziś w fosie przy moście. Druga teza, że może to być wejście do tunelu kontrminowego oparto na spisie budowli na planie umocnień z II połowy XIX w. We wspomnianym rawelinie Leopold wymienia się, m.in. tunel kontrminowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto