Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogowska aleja Wolności to niegdyś Hohenzollernstrasse. Zobacz ją dawniej i dziś

Grażyna Szyszka
Grażyna Szyszka
Głogowska aleja Wolności należy do najważniejszych, ale i najładniejszych miejskich arterii. W obecnej formie powstała ponad 100 lat temu, zastępując zwykłą ścieżkę łączącą Stare Miasto z osiedlem Wiązów czyli obecnym os. Przemysłowym oraz dworcem PKP. Na zdjęciach pokazujemy, jak wyglądała 100 lat temu i w późniejszych latach, aż do dziś.

Historia budowy alei Wolności sięga przełomu wieku XIX i XX. Była możliwa po decyzji o likwidacji głogowskiej twierdzy w 1902 roku. Niemal natychmiast do pracy przystąpili ówcześni architekci, którzy nie mieli łatwego zadania, gdyż w swoich planach musieli uwzględnić istniejące już uwarunkowania komunikacyjne, ale także połączyć wszystko z wizją dalszego rozwoju Głogowa. Rolę taką idealnie spełniła aleja Wolności, która przed II wojną światową nosiła nazwę Hohenzollernstrasse, na cześć panującej wówczas dynastii. Początkowo obszar ten był częściowo zarośnięty, trzeba też było zlikwidować fragmenty strumyka, który odprowadzał do Odry wodę ze stawu znajdującego się kiedyś przy ul. Stawnej.

Dwie jezdnie oddzielał deptak

Pierwszy wykop na alei Wolności nastąpił 14 sierpnia 1905 r. Między dwiema jezdniami znajdował się deptak, do wybuchu II wojny światowej ulica została niemal całkowicie zabudowana, a ostatnie budynki powstały przy dzisiejszym placu 1000-lecia.
W wyniku działań wojennych, a zwłaszcza oblężenia w 1945 r., większość obiektów przy alei Wolności została zrównana z ziemią. Po wojnie powoli odradzała się. Najpierw powstawały prowizoryczne sklepy, później swoje podwoje otworzyła legendarna restauracja „Danusia", która później zmieniła nazwę na „Kameralną" (obecnie mieści się tu sklep Rossmann). To przy alei Wolności w 1970 r. wybudowany został pierwszy w Głogowie wieżowiec. Powstały również m.in. Szkoła Podstawowa na dwa oraz parterowe pawilony handlowo-usługowe.
W 2017 roku rozpoczął się gruntowny remont ulicy. Wycięto stare lipy i zastąpiono je nowymi, a nawierzchnię z kostki brukowej wyrównano. Wymieniono też chodniki i nasadzono krzewy. Ulica została oddana w 2019 r.

Źródło: www.glogow.pl
Zdjęcia ze źródeł: Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, fotopolska.eu, Głogowskie Forum Historyczne (D.Szczepanowski), Tygodnik Głogowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto