Głogów został wybrany na siedzibę Miedziowego Centrum Rozwoju Gospodarczego. W LSSE podpisano porozumienie

RED
W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej podpisano wczoraj, 13 stycznia, ważne dla Głogowa porozumienie
W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej podpisano wczoraj, 13 stycznia, ważne dla Głogowa porozumienie Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., przy wsparciu KGHM Polska Miedź S.A. i jedenastu innych partnerów, utworzy Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego. Wśród nich znajdują się cztery samorządy, cztery uczelnie wyższe, klaster lotniczy, a także organizacje wspierające biznes. Głogów został wybrany na siedzibę Centrum.

Porozumienie o współpracy podpisano w czwartek, 13 stycznia, w siedzibie LSSE w Legnicy. To ma być jeden z najważniejszych nowych projektów rozwoju w subregionie legnicko-głogowskim. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego (MCRG) ma stać się miejscem, które umożliwi rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz pobudzi gospodarczo region. Zaowocuje to nowymi miejscami pracy, w tym dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. MCRG ma wspierać cały obszar gospodarczy od inkubatora przedsiębiorczości, startup-ów po dużych inwestorów chcących lokować swoje zakłady w regionie.

- Dziś robiliśmy pierwszy, bardzo ważny krok, ale to dopiero początek drogi do zrealizowania tego dużego przedsięwzięcia. Miedziowe Centrum Rozwoju Gospodarczego, wraz z terenami inwestycyjnymi w okolicy, to przestrzeń, która pozwoli na utworzenie wielu nowych miejsc pracy. Oczywiście nie od razu, ale takiej szansy nie możemy przegapić – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i dodaje, że wybór Głogowa jako siedziby centrum nie jest przypadkowy.

Chodzi o planowaną obwodnicę Głogowa, która wraz z nową przeprawą mostową przez Odrę, ułatwi dostęp do kilkuset hektarów terenów inwestycyjnych, znajdujących się w pobliżu. Dodatkowo, pod względem stopy bezrobocia powiat głogowski zajmuje 4. miejsce w subregionie (7,6 proc.), ale bezpośrednio sąsiaduje z powiatem górowskim, który przoduje w statystykach (14 proc.). Rozwój strefy gospodarczej będzie więc pozytywnie oddziaływał również na zatrudnienie na terenie pobliskiego powiatu. Rynek pracy i dobrze skomunikowane obszary inwestycyjne, to jedne z kluczowych argumentów, które wpływają na decyzje inwestorów o wyborze konkretnej lokalizacji.

- Naszym wspólnym celem jest między innymi zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Legnicko- Głogowskiego Okręgu Miedziowego, pozyskanie inwestorów także na nowych terenach, które powstaną po wybudowaniu obwodnicy Głogowa, stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, oraz wsparcie i rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Liderem MCRG jest LSSE, a Głogów został wybrany na siedzibę Centrum – mówi Rafael Rokaszewicz prezydent Głogowa.

- Dziękuję za zaproszenie KGHM do tego bardzo dobrego przedsięwzięcia. Myślę, że na tym porozumieniu skorzystają wszystkie strony i będziemy starali się je prowadzić właśnie tak, aby każdy z uczestników tego przedsięwzięcia miał korzyści – mówił podczas uroczystości Adam Bugajczuk, wiceprezes ds. rozwoju KGHM Polska Miedź S.A.

Wstępnie na siedzibę MCRG wytypowano dwa miejsca, obecnie toczą się negocjacje z właścicielami nieruchomości. Ich finał powinien nastąpić w najbliższych tygodniach.

Sygnatariuszami porozumienia o współpracy są:

 • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, przy udziale Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego LSSE,
 • KGHM Polska Miedź,
 • Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej
 • Agencja Rozwoju Regionalnego „ARLEG”,
 • Gmina Miejska Głogów,
 • Gmina Głogów,
 • Gmina Kotla,
 • Gmina Jerzmanowa,
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie,
 • Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy,
 • Politechnika Wrocławska wraz z filią w Legnicy,
 • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach,
 • Dolnośląski Klaster Lotniczy.

Źródło: LSSE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie