Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głogów: Zaprosili 300 gości na otwarcie teatru

Redakcja
Miasto szykuje się na jedno z największych w ostatnich latach wydarzeń kulturalnych - ponowne otwarcie 220-letniego teatru na starówce. Kto się znalazł na liście gości?

W Miejskim Teatrze trwają ostatnie prace przed jego otwarciem. Zarówno te w samym budynku, jak i te organizacyjne, przy zamykaniu listy zaproszonych gości. A będzie jest ich 300, czyli tylu, ile mieści teatralna widownia.

- Żałuję, że nie mogliśmy zaprosić wszystkich, których byśmy bardzo chcieli - przyznaje Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Prezydent Andrzej Duda nie przyjedzie, bo ... już był

Przypomnijmy, że jedno z pierwszych zaproszeń zostało wysłanych do prezydenta RP Andrzeja Dudy, ale głowie państwa bardziej odpowiadał inny termin spotkania z mieszańcami i przyjechał do Głogowa 4 lipca tego roku.

W piątek, 22 listopada pierwszy, historyczny spektakl według tekstu patrona teatru Andreasa Gryphiusa pod tytułem „Piast” wykonaniu Teatru Lubuskiego, z Janem Peszkiem, zobaczą tylko zaproszeni goście. Wśród nich będą między innymi przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewody Dolnośląskiego, samorządowcy, konserwator zabytków, urzędnicy pracujący przy dofinansowaniu projektu odbudowy teatru, a także miejscy radni. Na otwarcie przyjadą także ludzie sztuki, w tym z Warszawy i z innych dużych ośrodków w kraju.

- Będzie też szansa, byśmy ugościli dyrektorów zaprzyjaźnionych teatrów z Legnicy, Leszna, Zielonej Góry i Jeleniej Góry - informuje Bartłomiej Adamczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, któremu podlega teatr. - Chcemy też zadbać o twórców z naszego miasta, którzy pracując w różnych miejscach tworzyli podwaliny teatru w Głogowie.

Zaproszenie wysłano też do przedstawicieli z Glogauer Heimat Bundu, czyli dawnych mieszkańców Głogowa. Chętnych było wielu, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc, na uroczystość otwarcia teatru przyjedzie 10-osobowa delegacja. Na widowni zasiądą także byli dyrektorzy MOK-u i byli prezydenci miasta.

Prezydent Rokaszewicz podkreśla, że co prawda mury teatru są stare, ale jego wnętrze, a zwłaszcza urządzenia do obsługi sceny to najnowocześniejsza technika w kraju. Tym bardziej czeka na pierwszy, powojenny, premierowy spektakl.

- To był ostatni moment na odbudowę teatru, i to z kilku względów - zaznacza prezydent Rokaszewicz. - Mające 220 lat mury były w bardzo złym stanie, a po drugie - był już ostatni czas na pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej.

Na otwarcie teatru miasto przygotowało specjalną publikację o historii i odbudowie teatru. Napisali ją wspólnie Antoni Bok i Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, a wydanie dofinansowała Fundacja KGHM Polska Miedź. Będzie ona rozdawana wśród mieszkańców odwiedzających teatr.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto