Głogów: Właściciel dziury w rynku zaskarżył uchwałę rady miasta, która zmieniła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego starówki

Grażyna Szyszka
Właściciel działki w rynku zaskarżył uchwałę rady miasta z grudnia ubiegłego roku zmieniającą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta. Radni zdecydowali wówczas, że tzw. dziura w rynku nie może być już przeznaczona pod zabudowę mieszkalno-usługową tylko na teren zieleni, dostępny publicznie plac.

Rada miasta ma udzielić odpowiedzi na skargę właścicieli tzw. dziury w rynku, którzy zaskarżyli miejską uchwałę zmieniającą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego starówki. Chodzi o to, że według uchwały z grudnia ubiegłego roku, tzw. dziura w rynku nie może być już przeznaczona na zabudowę mieszkalno-usługową tylko na teren zieleni, dostępny publicznie plac.
Skarga ta trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.
Historia dziury w rynkuTUTAJ

Skargę złożył w urzędzie Leszek Peljan 10 sierpnia tego roku. Dotyczy ona uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta. Właściciel dziury w Rynku zarzucił miastu naruszenie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i naruszenie Konstytucji RP „poprzez przekroczenie granic władztwa planistycznego polegające na nieuzasadnionym pozbawieniu właściciela nieruchomości jego prawa własności i dokonanie zmiany dotychczasowego przeznaczenia nieruchomości z terenu zabudowy mieszkaniowo-usługowej na teren zieleni urządzonej publicznie, dostępny plac (…).”

W przygotowanej odpowiedzi czytamy, że Rada Miejska w Głogowie uznaje za bezzasadne zarzuty wskazane w skardze i wnosi o ich oddalenie w całości.
Jak tłumaczy, gmina podjęła decyzję o zmianie przeznaczenia działki z zabudowy mieszkalno-usługowej na teren zieleni urządzonej- publicznie dostępny plac kierując się ważnym interesem publicznym, uznając go w tym przypadku za nadrzędny nad ochroną interesu prywatnego. Zachodzą bowiem obiektywne, jednoznaczne przesłanki, że wyłącznie działania podjęte przez gminę mogą doprowadzić do zapewnienia ładu przestrzennego na tym terenie.
Miasto przypomina też, że właściciele przez 25 lat nie zrobili nic, by zabudować ten teren. A skoro tak, to upublicznienie tego terenu jest jak najbardziej pożądane – czytamy w odpowiedzi na skargę. Gmina zaznacza też, że podjęta uchwała w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta podlegała ocenie nadzorczej Wojewody Dolnośląskiego, który nie stwierdził, zarzucanych przez skarżącego niezgodności ze Studium.
Odpowiedź na skargę zostanie przedstawiona radnym na nadzwyczajnej sesji w czwartek, 3 września.

Rekordowy PIT. Tyle jeszcze nie płaciliśmy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie